| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Exista posibilitatea sa iti vina menstruatie peste sarcina? Dacă da. La cate zile poti afla cu siguranta daca esti sau nu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In anumite situatii se poate produce o sangerare slaba cu aspect mucilaginos sangvinolent dupa ce sarcina s-a instalat in uter. Chiar din momentul instalarii sarcinii in endometru, incepe sa fie produs hormonul de sarcina hCG la inceput in cantitate mica dar tot mai multa in zilele urmatoare. Existenta hormonului in sange se poate face intr-un laborator de analize medicale prin metoda beta-hCG dupa trecerea a minim 12-13 zile de la data actului sexual. Iar acasa testul de sarcina efectuat pe baza urinei poate
fi facut dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretinerii aactului sexual, fiindca doar in acest moment rezultatul obtinut poate fi considerat valabil, valid si corect in proportie de peste 98%. Testele efectuate inainte de trecerea celor minim 21 de zile, vor avea rezultatul incorect, intr-o proportie cu atat mai mare cu cat testul este facut mai repede. Sanatate!

| Iuliaiulia1993 explică (pentru corbulalbrosu):

Exista posibilitatea unei sarcini daca contactul sexual a fost inainte de menstruatie cu 1 saptamana?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Cu o saptamana inainte de menstruatie, ciclul menstrual este in asa numita perioada de infertilitate absoluta si din acest motiv formarea sarcinii un acele ultime 9-10 zile este complet/absolut imposibila.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti avea si ciclul peste sarcina, se intampla la unele femei.
Un test corect de sarcina se poate face numai DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| Iuliaiulia1993 explică (pentru Violleta2022):

Am făcut test la 24 z dupa contact. Tot negativ... insa simptomele sunt la ordinea zilei. Nici nu stiu ce sa mai cred. Am o cunostinta cade este însărcinată în 3 luni si nici acum nu ii iese testul pozitiv. A aflat prin testul de sânge.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

In cazul asta, mergi la un centru de analize medicale si fa un test de sarcina, din sange.

| Emilian65 a răspuns:

La circa 21 zile de la ultimul act sexual se poate face un test de sarvina care iti va indica daca esti sau nu gravida.

| Jay1 a răspuns:

Testul de sange poate detecta sarcina mai devreme decat testul de urina, la aproximativ 6-8 zile de la ovulatie, insa rezultatele acestui test dureaza mai mult decat in cazul testului de urina pe care il poti face acasa.Un test HCG calitativ, care doar verifica daca hormonul HCG este prezent in sange si poate raspunde cu „da" sau „nu" la intrebarea „Sunt insarcinata?"
Un test HCG cantitativ (beta HCG) care masoara cantitatea exact a hormonului HCG, prezenta in sange. Avantajul acestui test este ca poate detecta pana si cele mai scazute valori ale hormonului HCG. Deoarece acest test poate masuta nivelul de concentratie la homonului HCG, poate fi folosit si pentru a depista diferite probleme in perioada de sarcina.
Multe dintre testele de sarcina pe care le poti face acasa, sustin ca pot sa detecteze sarcina din prima zi in care a intarziat menstruatia sau chiar inainte de intarzierea menstruatiei, insa cele mai concludente rezultate le poti obtine dupa ce a intarziat menstruatia cel putin o zi, sau cel mai bine la o saptamana de la data la care ar fi trebuit sa se instaleze menstruatia.

| Iuliaiulia1993 explică (pentru Jay1):

Eu am întrebat la cat timp după un contact sexual ( l am avut înainte de menstruatie cu 1 saptamana ) pot face un test care sa imi arate un rezultat concludent

| Jay1 a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Incepand cu cea de-a 2 saptamană după contact testul de sarcina se poate face, cănd incepe să crească nivelul de hormon gonadotropina corionică umană.
In cazul in care testul de sarcina urinar este pozitiv, se recomanda programarea la medicul specialist in cel mai scurt timp posibil.