| TanyaTania334 a întrebat:

La cate zile dupa terminarea menstruatiei poti face un test de sarcina pentru a afla cu exactitate daca esti insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul optim la care este indicat sa fi efectuat testul de sarcina in cazul in care s-a produs menstruatia, se situeaza dupa trecerea a minim 7 zile fata de prima zi a menstruatiei. Se considera ca incepand din acel moment, concentratia minim detectabila (CMN) de hormon de sarcina hCG in urina testata a fost depasita bineinteles ca numai in cazul in care ar exista o sarcina instalata in uter. Rezultatul testului de sarcina obtinut in acest moment este in proportie de 99-100% valabil, valid si corect. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea ta e confuza.
ce rost are testul de sarcina daca esti la menstruatie?

| TanyaTania334 explică (pentru suntserios):

Menstruatia a trecut in urma cu o zi

| suntserios a răspuns (pentru TanyaTania334):

Si crezi ca intr-o zi ai ramas insarcinata? ca in continuare nu pricep intrebarea

| TanyaTania334 explică (pentru suntserios):

Menstruatia mi-a trecut, si vreau sa fac un test de sarcina pentru a ma linisti ca nu sunt insarcinata. Si nu stiu cat de valabil este rezultatul testului dupa menstruatie

| Freya1 a răspuns:

Dacă ti-a venit menstruatia cum sa fi însărcinată?
Asta e raspunsul ca vad ca nu înțelegi. DACA ITI VINE MENSTRUATIA NU PREA AI CUM SA FI INSARCINATA.Se intampla 1 la nu stiu cate femei sa aiba menstruatia peste sarcina si nu cred ca tu esti acea excepție.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual s-a petrecut imediat dupa menstruatie, nu are rost sa faci test de sarcina pentru ca in aceea perioada era in perioada nefertila.

| TanyaTania334 explică (pentru Emilian65):

S a intamplat inainte..si dupa 7 zile mi-a venit menstruatia

| Eteda a răspuns (pentru TanyaTania334):

Daca ti-a venit menstruatia nu ai cum sa fii gravida, asta iti explica toata lumea, si daca ai facut o inainte sa ti vina cu 7 zile inseamna ca nu ai fost in perioada fertila, deci nu ai de ce sa iti mai faci un test de sarcina.

| Dalmore a răspuns:

Ești ilogică.