| Zuzabaaa a întrebat:

Exista șanse sa rămân însărcinată dacă am făcut dragoste și a ejaculat în mine în ultima zi de ciclu, în ziua aceea am început si anticoncepționalele? Help!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma intretinerii a unui act sexual neprotejat in a 4-5-a zi a ciclului menstrual se poate aprecia ca fiind foarte foarte mica insa NU si complet IMPOSIBILA. Este indicat/precizat faptul ca pastilele AC sa NU se foloseasca si sa nu se administreze dupa a 5-a zi a ciclului menstrual (inceput in prima zi a menstruatiei), fiindca exista posibilitatea ca folosirea lor sa fie deja tardiva in anumite situatii si formarea unei sarcini sa fie posibila chiar daca sunt folosite si administrate corect toate cele 21 de pastile AC. In cazul in care PRIMA pastila AC de pe PRIMA FOLIE (in cazul folosirii pentru prima data a acestei metode) NU a fost inghitita IN PRIMA ZI A MENSTRUATIEI, atunci protectia contraceptiva se va instala si va deveni 100% garantata doar dupa trecerea a 7 zile. Din acest motiv in perioada administrarii primelor 7 pastile AC de pe PRIMA FOLIE se va folosi obligatoriu si o a 2-a metoda de protective suplimentara, fiind recomandat prezervativul pentru a impiedica ajungerea spermei in vagin. In concluzie formarea unei sarcini este posibila insa intr-o proportie extrem de mica de 2-3%, sau altfel spus 97-98% IMPOSIBILA. Multa sanatate!