| mucea_4468 a întrebat:

Exista vreun risc daca cu 2-3 zile inainte/dupa ciclu face sex neprotejat sa ramana insarcinata? Multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da. Nu exista nici o zi 100% sigura. Riscul este minim primele 5 zile si ultimele 5 zile (referitor la ziua in care vine menstruatia), dar minim nu inseamna 0, ci mai degraba sub 5%.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte da, deoarece ovulaţia începe din ziua a 7-a, spermatozoidul trăieşte 3 până la 5 zile, perioada infertilă este după ziua a 21-a a ciclului cu condiţia să fie un ciclu de 28 de zile.
Cel mai bine folosiţi prezervativul, nu fiţi comozi când vine vorba de sănătatea voastră.
Cu plăcere.
Pa, pa.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Riscul de a ramane insarcinata este oricum infim. Perioada de ovulatie se afla la mijlocul ciclului menstrual. Mai multe informatii gasesti aici:
http://www.contraboli.ro/ciclul-menstrual-si-ovulatia-pe-intelesul-tuturor/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista un mare risc

| rak751 a răspuns:

Incearca sa nu te joci cu asa ceva.Citeste si documenteazate inainte de a face ceva(http://www.contraboli.ro/metode-contraceptive-metoda-calendarului/). Sarcina femeii e 90 0/0 responsabilitatea barbatului.Ai grija de cea de langa tine.