| anonim_4396 a întrebat:

Femei și bărbați, dacă, să zicem, că la început o persoană (fie femeie sau bărbat, cu fizic atractiv sau nu) vă transmite un vibe pozitiv, o simțiți că e bună, are personalitate, umor, înțelepciune, inteligență; vă împrieteniți cu acea persoană, conversați, realizați că sunteți compatibili.
După faza asta să zicem că apare dorința de apropiere intimă cu acea persoană (îmbrățișări, săruturi, sex) din partea voastră.
De unde credeți că a survenit dorința sexuală: din faptul că v-a atras ca personalitate, ca intelect, fel de a vorbi, carisma și magnetismul personal?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Contează chimia cum se spune în popor. Adică e o atracție fără sa stii exact de la ce, toate la un loc, de aceea fiecare se îndrăgosteste de altcineva, adică o persoana cu toate calitățile descrise de tine va atrage un bărbat se va îndrăgosti de ea dar altul nu o va vedea deloc interesanta pentru el.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Era înainte de toate acestea. Ele au fost un pretext ca ea se să se manifeste.

| Drimmero a răspuns:

Fara sa ma atraga fizic (nu trebuie sa arate neaparat ca un model, ci sa ma atraga) nu se poate pune problema sa simt vreo dorinta sexuala sau emotionala cu toate calitatile ei : D.

| Mosotti a răspuns:

Parerea mea este ca dorinta sexuala vine din cauza ca la nivel inconstient, creierul a validat ca acel om e eligibil pentru perpetuare, si deci ar fi cazul sa faci cuplu cu acela.

Adica instinctele sexuale se trezesc cand partenerul este eligibil pentru cuplare din punct de vedere al naturii, daca ala sau aia emite calitati evolutioniste bune, atunci inconstientul tau vede asta, si da drumu la atractia sexuala.

In general fizicul e principalul care emite asta, insa si restul poate emite.

De exemplu exista destui barbati atractivi, pe a caror figura scrie cum ar veni, ca-s masculi ok, ca se descurca, etc, insa ei NU sunt asa.
Fetele se indrag de ei, aia nu muncesc, ele muncesc pentru ei, vai de ele.
Deci creieru lor a citit ca sunt ce trebuie, a dat drumu la atractie, chiar daca nu era asa.

Si invers, exista destui barbati capabili, destepti, cu job f bun care nu prea au succes la fete, chiar daca se si comporta frumos.
Chiar daca fetele in mod direct afla ca are aceste calitati.
Ptr ca, creieru lor nu e facut sa dea drumu la atractie la aflarea directa a calitatilor.
El stie asa "nu scrie pe figura ca are, n-are ce trebuie, deci NU dam drumu la atractie", nu recunoaste in mod direct calitatile alea.

Cam asa ar sta treaba in mare.

Dar e posibil ca uneori sa se declanseze si direct la anumite calitati masculine gen atitudine, tupeism, stapanire de sine, dar in nici un caz inteligenta sau caracter.

| alina2k18 a răspuns:

Ca intelect desigur, ma ud toata cand imi spune ce combinatii facewinking
laughing)

| Apokales a răspuns:

Da, personalitatea ei ma excita ceva de speriat straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dorinta sexuala e ceva normal, fara dorinta si atractie nu se poate perpetua specia.

| isemilia a răspuns:

Cred ca din felul persoanei de a fi, nu din ceva anume. Combinatia tuturor caracteristicilor, presupun.

| Morbid a răspuns:

Faptul ca are prieten/iubit, sunt o gramada de studii care indica ca atractivitatea unei persoane, fie El barbat sau femeie creste o data CE este intr-o relatie. Pentru ca nu Mai este atat de disperata in cautarea unei relatii.

| Olsen a răspuns:

Toate cele enumerate de tine, dar daca e nașpa la figura pica testul, și caracterul e o proba eliminatorie.

| Gabryel85 a răspuns:

Da, mai mult mă atrage partea de personalitate efervescentă, carismatică. Bine, trebuie să fie și cât de cât drăguță, dar de obicei se compensează.