| PiratulJack a întrebat:

Fiind urmatoarea situatie : unui barbat ce are peste 18 ani o fata minora ii cere sa faca dragoste cu ea. El facea cu ea dragoste.
Acest barbat nu este acuzat pentru viol ci pentru corupere de minori nu?

9 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Depinde, daca a fost fara acordul ei e viol.
Daca a fost cu acord dar avea sub 15 ani e corupere de minori.
Daca avea peste 15 ani nu e infractiune decat daca ii era profesor, tutore, sau i-a promis ca o ia de nevasta.

| Cristinutzzzza a răspuns:

Corupere de minori!

| Roxana121 a răspuns:

Viol inseamna: ca de la inceput fata a fost impotriva sa intretina relatii sexuale cu acel baiat, asta inseamna viol.Greseala la acel baiat este ca s-a cuplat la sex cu minioara aia, sh poate chiar sa faca citiva ani de pirnaie-asta in caz ca cineva povesteste ce a fost intre voi, sau daca ea depunde o plingere la politie asupa baiatului dat.Dar dupa cite ai spus tu ca fata a venot cu propunerea asta: acum in Rominia minorele cistiga banii pe seama asta, face sex cu unu mai mare ca ea, sh dupa aia zice ca a violata, si baitu respectiv, plateste amenda sau il inchide. Asta a devenit un fel de moda sai zicem asa. Sfatu meu pentru baieti este sa nu cada prada acestor minore care intr-un fel profita de ei, si apoi zic ca au fost violate. Aveti mare grija cu cine faceti sex- ca a 2 zi sa nu te trezesti cu politia la usabig grinbig grinbig grin

| ellenna02 a răspuns (pentru Roxana121):

Viol inseamna si cand iti da in cap unul pe strada, te rapeste si te drogheaza. tu n`apuci sa ii spui daca vrei sau nu sa te culci cu el.

| Roxana121 a răspuns (pentru ellenna02):

Da

| ellenna02 a răspuns:

Nu stiu daca este adevarat, dar am inteles ca acum... conteaza diferenta de varsta. Legal un baiat de 18 ani poate sa se culce cu una de 16. Diferenta dintre baiat si fata trebuie sa fie de 2 ani + ca sa afirme si ea ca actul sexual a fost de comun acord. daca e mai mult de 2 ani... atunci e grav. am impresia! ca amandoua. Corupere de minori-motivele sunt evidente si viol pentru ca e minora si se considera ca ar putea fi influentata sau manipulata.

| ellenna02 a răspuns (pentru ellenna02):

Si da. Am avut dreptate. Diferenta dintre ei trebuie sa fie de maxim 2 ani.

| FredFlintstone a răspuns:

Pentru intretinere de relatii sexuale cu minori

| OfutPeMata a răspuns:

Se cheama rupere de pasarica.batting eyelashes