| sara18 a întrebat:

Folosesc anticonceptionale, dar nu sunt foarte sigura de efectul lor...asa ca m-am gandit sa folosesc si prezervativ.Ce ziceti? E bine?

Răspuns Câştigător
| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

Anticonceptionalele le-ai luat pur si simplu sau ai fost la ginecolog inainte?
Daca le-ai luat pur si simplu e bine ca pui si prezervativ, deoarece anticonceptionalele sunt diferite, pentru diferite tipuri de femei, si daca nu le-ai luat pe cele bune, nu poti fi sigura de nimic
Daca le-ai luat la prescrierea ginecologului, atunci poti sa mai folosesti prezervativul cam inca o luna, apoi alta luna fara dar sa nu se scape in tine...si abia din a treia luna puteti face tot ce vreti. Daca le iei de mai multa vreme atunci nu trebuie sa pui si prezervativ.

| sara18 explică (pentru AtashiNoBakaDesu):

Am fost la ginecolog, dar el mi le-a prescris pentru o mica problema pe care am avut-o cu niste chisturi

| AtashiNoBakaDesu a răspuns (pentru sara18):

Atunci e bine happy Anticonceptionalele functioneaza atat pentru a te proteja, cat si pentru probleme ale ciclului hormonal si altele.
Si functioneaza cu toate in acelasi timp.
O fata a mers la ginecolog pentru ca ii era dereglat ciclul hormonal, ii dura o saptamana sau 2 si avea dureri teribile. Ginecologul i-a prescris anticonceptionalele, ea le-a luat si dupa un timp ciclul ii venea regulat, dura 3-4 zile fara nicio durere, si putea si sa faca sex fara prezervativ.
Deci faptul ca le-ai luat pentru altceva, nu inseamna ca nu isi fac si efectul contraceptiv happy

| Oana92 a răspuns (pentru AtashiNoBakaDesu):

Eu am luat la prescrierea ginecologului si am avut numai probleme, anticonceptionalele nu sunt bune pentru nimeni, nu as recomanda nimanui sa le ia. eu m-am ingrasat 35 de kg, eram mereu nervoasa, aveam sangerari iar acum trebuie sa iau tratament pentru a repara ce au distrus ele(si crede-ma ca am 20 de ani si nu sunt batuta in cap, dar chiar nu le recomand nimanui)

| AtashiNoBakaDesu a răspuns (pentru Oana92):

O_O
SERIOS? Chiar nu stiam... fata aceea n-a avut nimic dupa ce le-a luat. ea inca le ia, si nu are nicio problema.
Prietenul mi-a spus ca ar fi mai avantajos daca dupa ce implinesc 18 sa iau si eu(am 17, deci in scurt timp), si am fost de acord. I-am spus ca mi-e frica de efectele adverse, dar a zis sa nu ma ingrijorez, ca alea nu prea sunt. El e la medicina, asa ca am avut incredere, dar nu prea cred ca o s-o mai fac acum straight face
Chiar mersi mult ca mi-ai zis

| sara18 explică (pentru AtashiNoBakaDesu):

Pai la mine nu au avut astfel de efecte.Eu le iau de vreo 3 luni si inca chiar m-au ajutat.Mie cand imi venea menstruatia aveam dureri ingrozitoare, chiar lesinam uneori si de cand le-am luat nu am mai avut astfel de probleme.Cu luatul in greutate nu am avut probleme chiar deloc, iar organismul imi reactioneaza bine la ele

| AtashiNoBakaDesu a răspuns (pentru sara18):

La fel si prietena mea. Probabil ca depinde de organism...
Si pe mine ma doare teribil cand imi vine menstruatia. Ma mai gandesc daca sa incerc sau nu pana implinesc 18 happy

| sara18 explică (pentru AtashiNoBakaDesu):

Eu aveam 17 ani cand am inceput sa le iau, acum am deja 18 big grin.De tine depinde cand vrei sa incepi sa le iei, dar oricum deja pe la 17 ani organismul iti este dezvoltat.

| AtashiNoBakaDesu a răspuns (pentru sara18):

Pai eu stiam ca daca nu ai 18, nu ai voie la ginecolog fara parinti...

| sara18 explică (pentru AtashiNoBakaDesu):

Am fost cu mama mea, de fapt ea a fost cea care a insistat sa ma duc la un ginecolog din cauza problemelor menstruale.Si fiind prima oara cand ma duceam si nici nu aveam 18 ani a venit cu minehappy

| Oana92 a răspuns (pentru AtashiNoBakaDesu):

Eu am fost de urgenta la 16 la spitalul de copii si nu a intrebat nimeni de parinti, iar la 17 am fost cu mama ca asa am vrut dar nici atunci nu a intrebat nimeni de varsta(mama nu a intrat cu mine )

| Oana92 a răspuns (pentru AtashiNoBakaDesu):

E adevarat ca depinde f mult de organism, doar ca eu nu recomand nimanui asa ceva dupa ce am patit eu si neaparat nu luati anticonceptionale daca nu va face analizele, riscati sa faceti cheaguri de sange la varsta asta si o sa suferiti toata viata!

19 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu zic ca iti iei masuri drastice de protectie...e foarte bine...

| VadTot a răspuns:

Daca sunt prescrise de un Dr.ginecolog De ce sa mai folosesti si prezervativ! Daca sunt luate dupa ureche..iti recomand sa nu le mai ei! Nu doar ca le ei de pomana dar iti va deregla.tot corpul...si vei avea probleme.ok? Asa ca daca vrei sa ei anticonceptionale du te sa ti le prescrie un Dr.Ginecolog Si nu vei mai avea nevoie de Prezervativ..asta daca esti intr o relatie serioasa. Daca iti plac aventurile Foloseste si prezervativele.ok?

| sara18 explică (pentru VadTot):

Sunt prescrise de un medic ginecolog, si deja le i-au de 2-3 luni.De curand mi-ai inceput viata sexuala si probabil ca de aceea am aceste temeri in privinta eficientei anticonceptionalelor. tin sa mentionez ca sunt intr-o relatie serioasa.Mersi de raspuns

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu ar fi bine? cu cat mai muta protectie cu atat mai bine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă le iei deja de 2-3 luni ( aşa cum explica-i ulterior ) - NU contează că ţi-au fost prescrise pentru acele chisturi - ele au EFECT non-stop ( cu condiţia să nu uiţi vreo tabletă )!

Asigură PROTECŢIE de 99-100 % împotriva unei sarcini nedorite, inclusiv în perioada de PAUZĂ dintre cutii - deci, NU este nevoie să foloseşti şi prezervativul!

E adevărat că tabletele anticoncepţionale NU te protejează împotriva unor boli cu transmitere sexuală - dacă şti că partenerul cu care faci sex POATE avea aşa ceva, atunci e necesar şi prezervativ - altfel NU ai nevoie de el!

| sara18 explică (pentru bursuc001):

Mersi de raspuns.De boli nu e vorba deoarece e un partener stabil

| bursuc001 a răspuns (pentru sara18):

Cu plăcere!

| KokoFredyRadulescu a răspuns:

Pe amndoua sa fi sigura ca nu faci ca Luciu Tripleti