| Alexandra_2197 a întrebat:

Funda! Hey TPU! Am si eu o problema, astazi s-a implinit o saptamana de cand mi-a intarziat ciclul, si pana azi mi-am facut 3 teste de sarcina, toate fiind negative ( 1.Barza, 2.Barza, 3. One Test), iar astazi mi-am mai facut un test ( in a 7-a zi) Sure Check! deci eu zic ca deja e clar ca nu sunt insarcinata. dar tot nu stiu ce am... Marti ma duc la doctorul de familie sa imi iau bilet de trimitere la spital la ginecologie, dar mie foarte frica, dar conteaza sanatatea mea, asta e. Totusi pana marti mai e ceva timp si sunt foarte speriata, daca mi-ati putea spune si mie ce pot sa am... va rog, chiar sunt disperata.

PS: Testul Barza se poate face cu 4 zile inainte de intarzierea ciclului menstrual iar Sure Check din care am auzit eu e cel mai bun si se poate face chiar din prima zi de intarziere a CM, iar eu l-am facut dupa 7 zile deci sper ca totusi, 4 teste negative ( in total ) e pe bune acum...

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea e clar ca nu esti insarcinata, de vreme ce primul test concludent se poate face dupa 7 zile de intarziere a menstrei (adica intr-a opta) din prima urina de dimineata. Toate testele tale nu sunt prea sigure, exista o buna sansa sa fii insarcinata si sa fi obtinut rezultate fals negative. Orice test facut inainte se ia in seama doar daca este pozitiv, daca e negativ nu inseamna nimic. Sigur ca testele se POT face mai devreme, dar poti afla numai daca ESTI insarcinata, nu si daca NU ESTI. Citeste ambalajul, exact asta spune, ca poti afla DACA ESTI (adica se poate pozitiva, dar nu obligatoriu, mai devreme).
Asta nu inseamna ca esti insarcinata, ci doar ca nu poti sti deocamdata. O programare marti la ginecolog este exact cand e bine sa fie, dar fa neaparat test in dimineata de marti.

| CoquineNoire a răspuns:

Crede'ma o saptamana e putin timp d intarziere. daca atingi o luna trebuie s mergi la medic.e ceva normal, ciclul se va regla in timp.probabil e o simpla raceala, nu'ti face griji

| RawrLexa a răspuns:

Inseama ca inca nu iti este regulat.
Intra pe www.noifetele.ro
uitate la CM!
Mult noroc.:)

| Ioana_8202 a răspuns:

Stai linistita! Iti va veni!

| Evangeline a răspuns:

Eu in locul tau nu mi-as face prea multe probleme. Sure Check este intr-adevar cel mai bun test ever si daca ti-a iesit negativ, atunci asa este, sure check nu da gres! Asa ca o sa vezi ca va fi bine :*

| Alexandra_2197 explică:

Pentru anya : am precizat ca am incercat mai multe tipuri de teste... multumesc tuturor pentru raspunsuri deja ma simt mai linistita :*

| alle_2939 a răspuns:

Buna,si eu am patit asa,dar la mine mi-a intarziat cam o luna, nu te speria, daca ai facut 4 teste si toate sunt negative chiar nu are rost, am trecut prin chestia asta cam de 3 ori pana acum, daca dupa o luna nu-ti vine du-te la ginecolog si vei vedea ce ai, dar ciclul iti poate intarzia din mai multe cauze nu este obligatoriu sa fi insarcinata

| anya_6593 a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez dar sa nu ai probleme de sanatate sa nu fii cumva racita si sa nu iti dai seama.sa stii ca testele pot da gres dar nu de multe ori sunt sigura de asta.eu barza nu cumpar ca am cumparat si mi-au iesit negative la primul copil pe urma m-am dus din nou si am cerut cel mai ieftin test de sarcina numai barza sa nu fie.si cu acel test mi-a iesit pozitiv.incearca altfel de test daca vezi ca e negativ e o raceala sau o schimbare in organismul tau depinde si ce varsta ai ca iti puteam spune mai multe.eu am deja 2 copii si am putina experienta.dar inainte de toate te sfatuiesc sa-ti iei un alt test.si pe urma sa te duci la un ginecoltine si fa ce crexzi tu ca e mai bine
og.ai grija de