| yomiky123 a întrebat:

Funda, Stiu ca trebuia sa ma duc la ginecolog dar, da, vreau sa aud si niste pareri.Eu am 13 ani si mi.a intarziat menstruatia cu 2 luni, prima oara mi.a venit in ianuarie acum un an supa mi.a venit in iulie, august septembrie si dupa pauza mentionez ca n.am facut "sex" si n.am avut un alt contact sexual... Si aici vine intrebarea Daca ai cancer genital ( cred ca asa se cheama )iti mai vine ciclul sau chestii de genul asta? Asa si de ce nu mi.a venit ar trebui sa-mi fac griji?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Stai liniştită că NU ai cancer happy

Deoarece eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual ( la sfârşitul acestuia ) şi ai DOAR 13 anişori, atunci sunt relativ NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU cred că ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU cred că ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primii 1-2 ani de ciclu menstrual.

TOTUŞI, preventiv, ar fi indicat un control medical ( pentru a exclude o eventuală afecţiune )!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

La tine cred ca e vorba de o dereglare hormonala, nu ai cancer

| Alcyon a răspuns:

N-ai cancer, stai linistita laughing La inceput ciclul este destul de neregulat. E ceva normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cancer, relax. Ai doar dereglare hormonala deci ginecolog. Si da cand ai cancer de col uterin, ai menstruatie.

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci griji esti la inceput, menstruatia se regleaza abia dupa cativa ani, totusi daca vrei poti sa ceri si parerea unui medic ginecolog.
Cat despre cancerul de col acesta se face in decursul unor ani este lent, de aceea se si poate trata daca este depistat la timp, dar oricum tu avand doar 13 ani nici nu se pune problema de asa ceva.

| Deea1900 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji pentru ca e normal sa iti intarzie, nu ai nici o problema. Menstruatia se "regleaza" ca sa zic asa, supa un an sau mai multi. Stai linistita ca nu esti singura careia ii intarzie menstruatia....toate fetele o patesc. Sper ca te-am ajutat!