| Georgianam1345 a întrebat:

Vreau sa vad daca este ceva normal ce mi se intampla. In lunile mai, iunie, iulie si august am avut menstruatia intre 26-27 si pe 1 octombrie.Pe 28 octombrie am avut un contact sexual neprotejat, iar pe 31 am avut ciclul menstrual. Pe data de 2 decembrie am avut un contact sexual tot neprotejat iar inca nu mi.a venit menstruatia. Sa imi fac vreo grija?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza informatiei suplimentare : ''Pai in mai a inceput ciclul pe 26, iunie pe 27, iulie pe 26 si august pe 27, octombrie pe 1 si iarasi octombrie pe 31, mereu a durat 5 zile'' reiese ca :
26.05 -26.06 = 32 zile;
27.06 - 25.07 = 29 zile;
26.07 - 26.08 = 32 zile;
27.08 - 30.09 = 35 zile;
01.10 - 30.10 = 30 zile;
31.10 - 05.12 = 36 zile pana astazi
Se poate constata ca ciclul menstrual este intr-o oarecare masura neregulata deoarece ultimele 6 cicluri au prezentat diferente care pot ajunge si de 5-6 zile intre cel mai scurt si cea mai lung ciclu : 32, 29, 32, 35, 30, 36. Pe baza acestei constatari se poate aprecia ca si actualul ciclu menstrual se inscrie in periodicitatea normala, astfel ca deocamdata inca nu ar trebui sa fii ingrijorata fiindca probabil in zilele imediat urmatoare va porni sangerarea menstruala.
Reiese ca actul sexual din 28.10 a avut loc in a 28-a zi a ciclului, deci cu 3 zile inainte de menstruatia din 31.10, adica in perioada de infertiltate absoluta a ciclului in care este complet IMPOSIBIL sa se formeze sarcina, fapt confirmat de pornirea menstruatiei la ''termen'' si desfasurat in conditii similare cu celelalte sangerari anterioare.
Fiindca si actul sexual din data de 02.12 a fost intretinut in cea de-a 33-a zi a actualului ciclu menstrual, (tot cu cateva zile inainte de menstruatie) adica exact la fel ca si cel anterior intr-o zi care face parte din perioada de infertilitate absoluta, se poate aprecia ca NU s-a putut forma si NU poate exista o sarcina instalata in uter. Chiar si daca acest ciclu a depasit cu 1 zi cel mai lung ciclu anterior, inca NU se poate considera ca ar exista o intarziere. In mod negresit menstruatia va porni in zilele urmatoare. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea face o analiza catusi de cat exacta si/sau sigura in aceasta privinta, ar fi trebuit sa prezinti data exacta la care au pornit ultimele 6-7 menstruatii.