| Noname1465 a întrebat:

Gelozia se manifesta din dragoste? Sau se poate sa fie gelos si sa nu te iubeasca?

Răspuns Câştigător
| bluesky a răspuns:

Daca te iubeste, normal ca esti gelos cand te vede ca te uiti dupa alt baiat sau cand un baiat se da la tine. Daca nu te iubeste, nu e gelos, nu ii pasa.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu intotdeauna gelozia merge mana in mana cu dragostea.
Adica,te poate iubi,fara sa existe gelozie,poate avea o incredere totala in tine si dragostea ta,se intampla in marile iubiri,cand ambii sunt maturi si siguri de sentimentele pe care le au unul pentru celalalt.
Gelozia in dragoste este nesiguranta celuilalt in farmecul si puterea lui erotica,se considera atat de neinsemnat incat crede ca oricine altcineva te-ar putea fura,fara sa se gandeasca la simplul fapt ca EL a fost si este alegerea TA! Nu altcineva! Daca vroiai sa fii cu altcineva,erai,n-ai fi stat cu el!
Ceea ce intrebi tu,daca poate fii cineva gelos fara sa te iubeasca, da, se poate si asta.Nu ai vazut niciodata oameni mici la suflet pe care-i deranjeaza simplul tau bine? Si,bineinteles ca nu e vorba de iubire aici,e invidie,e altceva.
Deci,depisteaza de ce gelozie ai parte,sa nu confunzi lucrurile,desi, personal, ti-as dori sa nu ai parte de nici un fel de gelozie!

| lolly a răspuns:

Uneori este o ramura a iubirii, cand iubesti o persoana foarte mult, nu vrei sa stii ca este nimeni langa ea, ca este doar a ta ca vorbeste doar cu tine!
Insa cand e vorba de furat prietena sau chestii de genu si fostul e gelos, este gleos daca o fi fost vreo bunaciune! Sper ca ai inteles exemplele date.

| harciog a răspuns:

Vecina mea are vibrator si mi-a zis "intr-un moment de sinceritate maxima"ca nu-l imprumuta la nici una ca e foarte posesiva si devine geloasa.Inseamna ca-si iubeste vibratorul?

| ChioruL14 a răspuns:

Nu intotdeauna dragoste. de exemplu aveam in cartier o fata care o regulasera majoritatea tovarasilor mei si eram ofticat/gelos ca eu nu laughing

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru ChioruL14):

Gelozia-sentiment
Oftica-stare
Tu ai fost ofticat, bai si sa dea draq de nu si eu am una la fel si tot nu am reusit.

Răspuns utilizator avertizat
| Jameson a răspuns:

Bineinteles ca din dragoste exista gelozia. Daca nu iubesti nu poate fi gelozie. Stiu din propria experienta.