| blondissima a întrebat:

Gelozia vine la pachet cu dragostea, sau?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

...sau nu.
Poti simti gelozie si fara sa iubesti,asa cum poti iubi fara sa te-apuce gelozia.
Depinde de la individ la individ.
Cand stii cine esti,cand te cunosti foarte bine,cand ai siguranta in tine, increderea in omul iubit este absoluta si gelozia nu-si are rostul nicaieri.
Gelozia vine din nesiguranta omului in persoana proprie, in incapacitatea de a-si acorda atat credit incat sa considere ca merita si poate sa fie iubit.De aici,alegeri gresite,nelinisti,nesiguranta,gelozie,of,chin!
Linia care desparte dragostea de gelozie este grozav de subtire, nesigura, o umbra aproape.In noi, in fiecare este puterea si intelepciunea sa o transformam intr-una ferma, de netrecut.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În cele mai multe cazuri da. Şi vine în special din frica de a pierde persoana iubită şi din dorinţa de a fi mereu pe primul loc în sufletul ei. Dar probabil şi din egoism, nesiguranţă...

| harciog a răspuns:

Gelozia vine la pachet cu teama morbida impusa de deceptiile anterioare.Sterge-ti va rog din mintea voastra ca a fi gelos inseamna a iubi.A fi gelos inseamna a-ti fi frica si asta intuneca mintea.

| SamSon a răspuns:

Nu la toata lumea e la fel, depinde si de cei 7 ani de acasa si de comportamentul acelei persoane.dar de obicei DA

| BebeStrumf a răspuns:

Da.Altfel n'ai avea motiv de posesivitate.

| Butterfly0 a răspuns:

Daca iubesti cu adevarat vine, ii si normal, dar la unii o simpla gelozie devine prea exagerata si aia deja se numeste obsesie

| Casandra a răspuns:

Gelozia vine la pachet cu dobitocul

| dulse a răspuns:

Eu cred ca daca nu e gelozie nu e nici dragoste...cine e de aceeasi parere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti putin gelos,inseamna ca nu iubesti sincer.Dar daca gelozia este extrema, atunci totul se duce de ripa, totul se pote transforma in dezastru.Numai bine.