| ...:::.danut.:::... a întrebat:

Gelozia... de unde vine ea? vine din prea multa iubire?

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Gelozia vine din prea multă prostie.
Acum,... o fi iubirea uneori prostească dar prostia nu e echivalenta iubirii.
Gelozia este un defect major care distruge relaţii.
Gelozie = prostie indiferent de situaţie.

| Elena1234456 a răspuns:

Gelozia vine din prea multa neincredere in persoana iubita.

| IsabelaIssa a răspuns:

Gelozia este din iubire dar odata cu gelozia este si neincrederea in partener. Daca partenerul nu iti da motive de gelozie nu poti fi. Dar putin exista la fiecare ce iubeste. Nu e un lucru rau atata timp cat nu devine excesiva.

| zuzu a răspuns:

Eu cred ca dabig grin

| niko_7262 a răspuns:

Gelozia ...gelozia se afla in fiecare particica din noi. Ea conduce iar tu te lasi condus. Ea porunceste. Iar tu nu poti evita pentru ca vezi exact ce ea iti arata. Exista gelozie care vine din iubire.Toti avem aceasta parte din ea. Dar vine o intrebare.Esti gelos pentru ca o iubesti? dar cum sa o iubesti cand nu ai incredere in ea? asta nu se numeste iubire, ci posesism.Cand iubesti crezi in fiecare vb si fapta a iubitei tale. Dar sa fim sincer, nimeni nu o poate face.Toti suntem gelosi, sau ofticati.
Dar nu prea multa iubire, daca ar fi prea multa iubire nu ar mai fi existat caz de gelozie, pentru ca ai fi orbit de dragostea ei si nu te-ai interesa cuvintele sau faptulele celui/celei pe care tu esti gelos.
Insa gelozia poate scoate demonul din tine.Scoate furia acumululata, orbindu-te, nelasandu-ti sansa sa primesti o explicatie.

| madia a răspuns:

Gelozia apare cand nu ai incredere in persoana iubita.
Gelozia din pacate, ucide (vezi stirile de la ora 5).

| sallysirop a răspuns:

As vrea sa spun ca vine din iubire, dar nu... ea vine din dependenta unei persoane fata de alta persoana... nu poate veni din iubire nu are cum, iubirea e numai reciproca, sensibila, sincera si frumoasa. In iubire trebuie sa ai incredere in persoana de langa tine. Un sentiment ca gelozia nu are ce cauta intr-o relatie de iubire.

| MangoGirl a răspuns:

Da... fara gelozie nu e dragoste adevarata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar ca nu. Tine de ceva patologic

| pryns3s a răspuns:

Dpdv cand iubesti p candva cu adevarat si tii f mult la aceea pers si esti in stare sa faci orice, si cand stii ca i-ai daruit si tia- daruit totu, e normal ca atunci cand vezi ca o pers de sex opus ii cam face ochi dulci iubitei/ului, te simti asa, parca iti vine sati iesi din fire, dragoste fara un pic de gelozie nu prea cred ca se intalneste, chiar daca nu rec ca nu esti gelos, ceva ceva tot e

| phenobarbidoll a răspuns:

Este o traire care izvoraste din supozitia ca persoana iubita nu este credincioasa. unele persoane devin mai geloase cu cat se implica mai mult intr-o relatie, dar gelozia in principal vine din faptul ca o persoana are stima de sine scazuta.(asta in cazul in care nu este bine fondata gelozia ). un om dezvoltat armonios, care are incredere in el si in capacitatile lui (fizice sau psihice ) rar se va confrunta cu o problema ca si gelozia. mai depinde si de cat de "needy " e una dintre persoane, de cata nevoie are de afectiune.sunt persoane mai calde care vor sa stea 24/24 cu partenerul sau altele care prefera sa aiba spatiul lor personal. iar cand nevoile nu sunt indeplinite, mai poate sa apara gelozia. (pe prieteni de ex ). oricum, in doze mici poate fi benefica, e o confirmare a faptului ca celelalt tine la noi, iar in doze mari distructiva pentru relatie