| OfataDoar a întrebat:

Hei am 13 ani si nu mi-a venit inca menstruatia. am 1.58inaltimea si 48kg.sunt singura fata din clasa care nu are menstruatie.eu zic ca mi se intampla ceva. sunt virgina si nu am facut actiuni iesite din comun.nu stiu ce se intampla.la doctor nu as vrea sa ajung, dar voua la ce varsta v-a venit? si ce ar trebui sa fac?

multimesc!

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa te linistesti si sa nu te gandesti la asta! Chiar deloc.
Sa-ti vina ciclul nu e o moda, fiecare organism are propriul lui ritm de crestere.Intreab-o pe mama ta cam la ce varsta i-a venit ei,si chiar daca nu-si aminteste, nu mai fii atat de preocupata de asta.
Deocamdata, pana la 16 ani, nu ai nici un motiv sa ajungi la medic. Abia daca treci de varsta de 16 ani, va trebui sa mergi la medic pentru problema asta.Deci,nu te mai ingrijora si nu mai fii asa nerabdatoare.
Stiu ca ai vrea sa fii si tu ca si colegele tale,dar crede-ma esti mult mai castigata,nu cred ca simti nevoia sa-ti schimbi absorbantul la fiecare doua ore, 5, 6 zile in fiecare luna.
Discuta si cu mama ta,nu te jena,pune-i intrebari, te va ajuta mult sa intelegi ca nelinistea ta nu are nici un motiv sa existe.
Nu te grabi, bucura-te de varsta ta!

| :X pinky love you :X a răspuns:

Mie la 14 ani nu`ti fa prbleme. O sa iti vina si tie in curand ar trebui sa-ti faci probelme daca nu`ti vine pe la 16 17 dar asa stai calma e ok si crede`ma ai sa-ti doresti din nou sa nu ai pentur o vreme. Dar tu ai grioja de tine si ce faci si ce mananci si o sa fie totul bine ai sa vezi kiss

| Mary_5158 a răspuns:

E ceva normal, stai linistita, eu la 14 ani. vorbeste mult cu mama ta pe aceasta tema. vei primi cele mai clare explicatii

| ArcAnna a răspuns:

Asa si? colegele mele ma intrebau la 12ani daca nu mi-a venit? pe vreme aia nu stiam nici ce e aia mentruatie.vine cand vine

Răspuns utilizator avertizat
| xCaTax a răspuns:

Mie pe la 11 ani. Dar nu conteaza, organismul e de vina. Pe cat esti mai dezvoltata atn in vine, daca nu ti-a venit inca inseamna ca si mamei tale i-a venit greu,. Stai linistita cunosc fete carora le-a venit pe la 17 ani. Deci nu conteaza, mai asteapta! Te pup! ^^

| Ralu13 a răspuns:

Nu este nici o problemawinking. Mentruatie vine atunci cand organismul este destul de dezvoltat. Nu te speria, unele fete se dezvolta mai incet, altele mai repede. Nu ai de ce sa iti faci griji. happy Papa sper ca ti-am fist de ajutor

| crazy_5962 a răspuns:

Pai mie pe la 13 ani...dar nu ar trebui sa iti faci griji deoarece verisoarei mele i-a venit menstruatia la 17 ani...de vina este organismul. sper ca te-am ajutat

| Adevarat a răspuns:

Pai fa sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măi fată, tu ai impresia că menstruația e o modă? Ce crezi că faci cu ea, de ce ți-o dorești? Nu ți se întâmplă nimic, e prea normal! Dacă nu îți vine până în 16 ani da, atunci e grav! Eu zic să te bucuri, fiindcă nu ai încă grija tampoanelor, a pantalonilor potriviți și poți să intri în apă când vrei tu, să nu mai spun de durerile insuportabile din prima zi, care îți strică tot cheful și care indispun total(tocmai mi-ai amintit de ziua execrabilă de azi).
Ăăăm...mie mi-a venit la 12 ani și te asigur că sunt în regulă.