| OfataDoar a întrebat:

Hei am 13 ani si nu mi-a venit inca menstruatia. am 1.58inaltimea si 48kg.sunt singura fata din clasa care nu are menstruatie.eu zic ca mi se intampla ceva. sunt virgina si nu am facut actiuni iesite din comun.nu stiu ce se intampla.la doctor nu as vrea sa ajung, dar voua la ce varsta v-a venit? si ce ar trebui sa fac?
multimesc!

Răspuns Câştigător
| VecinaDeLa3 a răspuns:

Asa am patit si eu, credeam ca e ceva in neregula cu mine,dar s-a dovedit ca natura si-a urmat cursul firesc. Fiecare fata are ritmul ei de dezvoltare, altora le vine mai devreme, altora mai tarziu. Varsta pana la care iti poate veni ciclul este de 16 ani. celor carora le vine la varsta aia, sunt mai rare, dar ideea e ca nu esti anormala...asa spuneam si eu la 13 ani si "minunea" s-a intamplat un an mai tarziu. Oricum,celelalte sunt in neregula, fiind f precoce. Si inca ceva, cu cat iti vine mai tarziu, ca atat intri la menopauza mai tarziu, deci chiar e bine ca nu s-a intamplat inca.

2 răspunsuri:
| Piㄨㄨy a răspuns:

Calm iubita, cand iti vine, iti vine si gatahappy. nu e nimic in neregula cu tine. fiecare fata este diferita:p. Mie mi-a venit la 14 anihee hee...
Deocamdata bucura'te ca nu aiwinking...nu e foarte placut sa te simti uda zi si noapte timp de 3-4 zilelaughing. Funda?puppy dog eyes

| misumisu a răspuns:

Trebuia sa iti vina, dar asta inseamna ca nu poti avea copii - recomand un control