| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am facut sex protejat luna trecuta in ziua ovulatiei si acum menstruatia mi-a intarziat doua saptamani. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula un raspuns catusi de cat obiectiv si corect sunt necesare cateva date si informatii strict obligatorii de cunoscut. Printre acestea ar fi : data de incepera a ultimelor minim 3-4 menstruatii. De asemenea este foarte important de stiut daca ciclurile tale menstruale sunt REGULATE sau au o caracteristica de a se produce NEREGULAT. Trebuie precizata care este data exacta in care au fost intretinute contactele neprotejate? Daca a ajuns sperma in vagin, si daca da cand, in care zile a ciclului menstrual (data producerii lor). In lipsa acestor informatii se pot emite doar pareri, presupuneri si supozitii cu totul subiective care pot fi corecte sau complet gresite/eronate. Este posibil sa fie vorba de amenoree secundara. Daca protectia folosita la terminarea sexului a ramas intreaga/intacta, atunci se exclude complet posibilitatea de a se fi putut forma o sarcina. Multa sanatate!