| JeleuCuGluga a întrebat:

Hei! Am o povestioara, un mic roman.De ceva timp am inceput sa ma indragostesc de un tip. Am reusit sa-l cunosc pin prietena mea cea mai buna. Este cu 4 ani mai mare decat mine, dar cred ca atractia de la inceput a fost reciproca. de vreo 3 saptamani el iese zilnic cu noi. Un prieten de-al lui, iubitul prietenei mele, tot face glume pe seama noastra si bate apropouri cand el se aseaza langa mine gen: Va sta bine-mpreuna. Cand jucam ping-pong si rateaza el, prietenul lui iar zice: Vezi ba`, emotiile, ti-am zis eu. Si ea e ca tine, nu fi fraier. Recunoaste ca-ti place! " Dupa sute de alte faze,, de-astea" i-am zis prietenei mele ca-mi place de el. Ca prin minune, dupa asta el a inceput sa-mi lase comentarii, si am inceput sa vorbim pe chat, dupa care la telefon si pe mess. M-a luat intr. o seara valu` si i-am dat de inteles pe YM ca imi place de el. Mi-a zis ca trebuie sa se gandeasca in legatura cu,, noi" deoarece el e cu 4 ani mai mare. [eu am 16, el 20 de ani] Dupa asta ma tot cauta la telefon si pe mess. Vorbeam ore-n sir cu el, dar niciodata nu l-am intrebat daca a luat,, decizia". Acum 2 seri am iesit ca de obicei, dar prietenul lui a inceput sa faca tot felul de glume proaste, sa vorbeasca doar despre ce vorbeam eu cu el. Nu m-am simtit tocmai ok, si am intrat in casa. Mi-a dat sms: Esti suparata? am raspuns: Nu, de ce? el: Pai ma gandeam ca te-ai suparat pentru seara asta. si i-am raspuns: Nu m-am suparat, m-am enervat pentru ca se baga altii. Si de atunci nu am mai vorbit cu el. Ma bate gandu sa-l caut, dar nu prea vreau asta. As vrea sa-l las vreo 2-3 zile sa vad daca ma cauta. Dar... Mai naspa imi e ca in seara asta prietena mea da un party. Si trebuie sa merg. Dar nu sunt sigura daca o sa fiu ok. Cum sa ma comport cu el? Oricum simt ca aproape l-am pierdut, si daca l-as trata cu indiferenta, l-as pierde de tot. Daca l-as baga-n seama, si as sta de vorba cu el, si poate l-as intreba de decizia lui as parea disperata dupa el. Chiar nu stiu ce sa fac!

Răspuns Câştigător
| UnPatrateL a răspuns:

Pai din cate spui tipu` este destul de dificil dar am o prietena care are 15 ani jum si e cu un tip de 22 si se inteleg super si chiar se iubesc happy deci nu e nimic de varsta ai putea sa vorbesti cu el pe tema asta cand mergi la party...si va trebui sa mergi ca sa nu inteleaga ca de fapt tu esti suparata pe el. ceea ce nu e adevarat, unui baiat ii place cand o fata sta mult cu el pentru ca el e mai mare si e obisnuit gandeste-te la asta... oricum singura lui problema este varsta ta si prin a vorbi deschis cu el sa ii arati exact care e faza poti sa ii arati ca esti matura si destul de mare chiar daca nu si in ani, ii arati ca esti "demna" de cineva mai mare si asa o sa stii daca vrea si el ceva intre voi sau nu, cine stie? poate ca el te place mult si nu este sigur ca vei fi destul de matura sa intelegi din cauza varstei si tu ii poti demonstra ca esti! :* succes! >big grin

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa te duci la party-ul prietenei tale si sa nu-i dai nici o importanta.Mai exact,priveste-l doar. Daca iti vorbeste, perfect, vorbeste-i.Nu astepta sa-ti spuna "suntem impreuna", la 20 de ani nu mai spui asta, o arati.Nu mai e un copil.Ai facut bine ca nu l-ai sunat, si sa nu-l intrebi nimic nici in seara asta(daca vine). Daca te vrea si e interesat, singur se va apropia de tine.El se gandeste si ca tu ai 16 ani si el 20, nu e usor sa se hotarasca, sa stii.Deci,tu asteapta si nimic altceva.Fii civilizata, amabila si, mai tranteste-i cate-o privire.Atat.Pe urma, vezi ce se mai intampla, TPU e aici si asteapta continuarea.Mult noroc!

| Zenithf a răspuns:

Fi tu insati, daca el te place pentru asta, atunci este bine.
Ma gandesc un pic la rezervarile lui, sunt legate probabil de faptul ca tu esti minora, nu pentru ca sunt patru ani intre voi. Legal, din ceea ce stiu eu, nu sunt probleme, decat cand unul din cei doi are sub 15 ani, deci nu ar avea de ce sa se sperie.
O alta chestie, nu-i baga prea mult in seama pe ceilalti. Cam 'calca in strachini', nu ar trebui sa tot bage apropouri. Eventual vorbeste cu prietena ta si spune-i ca apropourile iubitului ei te fac sa te simti prost, sau spune-i lui direct asta.

| Michy_1562 a răspuns:

Chiar mi-ai pus la incercare abtitudiniile de cititlaughing. Poi incearca sa vorbesti cu el asa parca ai vorbi cu oricine alt cineva iar daca incearca sa se aproprie de tine incearca sa nu il respingi ca poate el incearca sa se revanseze si se simte vinovat nu fi dura si nici rece cu el. Si incearca ca la party sa fi mereu cu zambetul pe buze si sa te distrezi happy. Bafta nu stiu daca te-am ajutat dar, am facut tot ce pot. Peace BYe BYe.big grin

| grosumira a răspuns:

Uite e ok daca nu te baga el in seama si nu vrea sa mai vb cu tine lasa-l in pace nu il, mai baga in seama si vezi daca are pe altkineva.

| Deea2011 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa vorbesti deschis cu el. Intreaba l daca te place si spune-i ca daca ii mai trebuie mult timp sa decida ceva altfel ramaneti doar preiteni.La petrecere distreaza te ca sa creada ca ii esti indiferenta. Vei vede dupa ce reactie are si iti vei da seama ce sentimente are pentru tine. Bafta

| Blinkey a răspuns:

Ce ai de pierdut daca intrebi?:d

| JeleuCuGluga explică:

Nu cred ca am de pierdut, dar mi-e frica sa nu-l pierd si mai mult... ca si amici ne intelegem foarte bine.

| JeleuCuGluga explică:

Multumesc pentru sfaturi:* O sa vad ce se va intampla in seara asta! Si va zicbig grin.