Întrebare recomandată | Vlad162 a întrebat:

Hei,am si eu o poveste mai trista putin si am nevoie de un sfat.

Incep mai pe scurt.

Sunt baiat, 17 ani la fel ca si prietena mea cu care aveam un an jumate.A ajuns ea la concluzia ca nu are timp de o relatie si ca are nevoie de timp pentru scoala si proiecte asa ca a renuntat fara nicio parere de rau la mine.Acum,eu stau si ma gandesc mereu la ea,chiar sufar,si tot incerc sa mi-o reapropii.ea ma blocheaza in tot ce fac. Nu imi raspunde la telefon,la mesaje,sau pe fb, in schimb sta si da commenturi aiurea cu prietenele ei.

Avem un prieten comun cu care am vorbit recent si care mi-a zis ca ea i-a zis ca a inceput sa vorbeasca cu unul si ala o tot invita in oras si ea ar vrea. Imi venea sa ma rup in doua, nu stiu ce sa fac. Chiar am pus suflet in relatia asta si nu vreau sa se ajunga la bataia asta de joc.

Asta as uri cel mai mult, sa o vad cu altul, sa faca ce facea cu mine cu altul, nu stiu.

Ce sa fac? Orice sfat sincer e binevenit

Răspuns Câştigător
| xAndreeax01 a răspuns:

Nu merita! Laso sa faca ce vrea, ea a ales.Stiu ca e destul de dureros, dar nu ai ce sa faci. Daca suferi atata pentru ea ajuta cu ceva? Nu cred. Daca chiar te iubea, sau macar tinea cat de putin la tine nu facea asta si nu ma refer la partea cu despartitul, ci la faptul ca acum vorbeste cu altul si ar fi interesata de propunerile lui.Nu era chiar ea cea care spunea ca nu are timp pentru scoala si chesti? Atunci nu are nimic care sa justifice ce a facut.

12 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Nu merita dragostea ta.Mai bine incearca sa te orientezi spre alta fata.N-a fost ea pentru tine.Nu mai suferi.Umpleti timpul cu orice, plimba-te, fa-ti prieteni noi.Cu timpul o sa treaca.

| foxsilver a răspuns:

Daca tii la fericirea ei, da-i libertatea de a alege, asta e cea mai mare dovada de iubire.
E un sacrificiu foarte mare, dar numai in felul asta ii poti arata marea ta dragoste.
Poti chiar sa-i si spui ca ii acorzi aceasta libertate, e posibil sa aprecieze gestul tau.

| neutrino a răspuns:

Nu poti obliga o fata care nu te (mai) place sa continue o relatie cu tine. Fluturasii pentru o persoana vin si pleca, fara sa ne spuna noua de ce. Nu este nicio rusine sa-ti accepti insuccesul acestei relatii. Vor urma si alte relatii, unele chiar mai reusite si mai frumoase.

| NuMaContrazice a răspuns:

Nu te iubeste, nu merita sa o mai iubesti, asa trebuie sa privesti toata "povestea" asta, uit-o, in timp nu se poate uita intr-o saptamana sau o luna, poate sa-ti ea si cativa ani dar merita, crede-ma.Indreaptati toata atentia asta pe care i-o daruiesti la un alt lucru/persoana.O sa te ajute.In viitor nu mai pune suflet in relatii, nu prea mult, putine persoane merita investitie sentimentala.

Răspuns utilizator avertizat
| artagonlord a răspuns:

Ar fi bine sa iti gasesti alta prietena si sa mergi si sa-i faci ciuda ca nu suferi, probabil vrea doar sa suferi, poate s-a suparat pe tine.

| Anca16188 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa faci la fel..sa fi idiferent, asa o sa o uiti mult mai usor, din cate am citit nu prea te iubeste atat de mult, nu prea te merita..ar fi bine sa-i arati si tu exact ce face ea, poate asta o face sa-si dea seama ca nu e bine ce face..Bafta :*

| Kenzorel112 a răspuns:

Buna Vlad. PArerea mea e ca iubirea nu trebuie cersita crede-ma. Daca te iubea cu adevarat nu trebuia sa se desparta de tine fara nici-o parere de rau si asa fara sa fiti de acord amandoi cu asta. Se pare ca ea s-a plictisit de aceasta relatia. Vlad este un lucru foarte trist ceea ce ti se intampla acum dar trebuie sa treci peste exista probleme si mai grave crede-ma Vlad. Sfatul meu e sa nu o mai contactezi atata de des ar fi bine sa o alsi impace un timp si daca nu se va intoarce Vlad cu sincere pareri de rau ar trebui sa iti continui viata chiar daca nu o sa iti fie usor sigur nu o sa iti fie usor. Vlad repet iubirea nu o poti cersi. Iti urez succes Vlad si sincere pareri de rau.

| Marius_Spataru_1985 a răspuns:

Trebuie sa mergi mai departe, chestia cu scoala etc a fost o scuza, trebuie sa iti vezi de viata ta, ea mai devreme sau mai tarziu va iesi cu altcineva. Nu mai poti avea incredere in ea daca v-ati impaca si nu va fi la fel, iti recomand sa cauti sa primesti ce meriti nu ce iti arunca altii printre degete.

| TheRiff a răspuns:

Fa-i o intilnire pe neasteptate si vb cu ea serios pe aceasta tema si spune-i sa-ti spuna adevarul sau laso batla si vezi-ti de viata ta. fete mai sunt.

| XxRobbixX a răspuns:

Deci Fi Atent. Pune-o La Test.Zi K Ai Vrea Sa O Inviti In oras Si Daca zice Nu, Sigur A Fost Cu Celalalt... Daca Nu Merge, Pune-ti Prietenul Sa O Invite....La Sfarsit Zici Ca A Fost Doar Un Test Si Dac La Picat, Gata.Nu Mai E Cu Tn, Nu Te Merita.

| annastrumf a răspuns:

AmyWorsnop are foarte multa dreptate mi s-a intamplat si mie si pna la urma am trecut peste asta si o sa uiti curand nu are rost sa te lupti daca ea nu se lupta :*