| Shadowmist a întrebat:

Hei. Am un mini atac de panica, desi cred ca nu am motiv. Nu am ciclul foarte regulat, de exemplu inainte eram cam pe la mijlocul lunii, acum la sfarsitul lunii si tot asa. Luna aceasta nu mi-a venit insa inca, si incep sa fiu ingrijorata. Am facut dragoste cu prietenul meu in urma cu aproximativ 2 luni jumate, protejat, iar luna trecuta mi-a venit ciclul. Exista sanse de sarcina sau este doar paranoia? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa acel sex care a fost protejat a urmat o menstruatie care a decurs in mod similar cu cele avute anterior avand caracteristicile asemanatoare, ca durata, ca si culoare, cantitate, textura, miros, flux zilnic de menstra eliminata, etc. se poate afirma fara teama de a gresi ca nu s-a format o sarcina din moment ce s-a eliminat ENDOMETRUL, deci poti fi complet linistita din acest punct de vedere. Neinceperea menstruatiei mereu dupa un acelasi numar de zile se datoreaza faptului ca glandele endocrine functioneaza defectuos, ceea ce afecteaza activitatea hormonala care din acest motiv nu este una perfect reglata si drept urmare ciclurile tale menstruale sunt/devin NEREGULATE. Nu ar trebui sa ai deloc motive de ingrijorare fiindca NU exista nici o posibilitate de a fi insarcinata. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina ca sa-ti dispara paranoia, ca nu merita sa traiesti cu acest stres.