| Anna200027 a întrebat:

Hei...buna TPU... Am si eu dilema. Dau funda! Am un prieten (doar atât). Ma intelegeam foarte bine cu el, puteam sa am încredere în el si el în mine, ieseam în fiecare zi pe afara, ne distram si ma ajuta si m-a sprijinit când am am cea mai oribila zi din viata mea, când m-am ceratat cu o prietena care defapt ma bârfea si isi bătea joc de mine pe la spate. Infine... După o perioadă de timp el nu a mai vorbit cu mine si nici nu a mai iesit pe afară, dar într-o zi el a ieșit pe afară cu o prietena de a mea dar pe care el nu o suporta. Bine nu a ieșit doar cu ea a mai fost cu un prieten si fratele lui. Eu m-am supărat pe el si, normal ca la un impuls de nervi, i-am scris pe Facebook :"mai nou vad ca cu Maria iesi pe afară și te întelegi bine cu ea, iar cu mine nici nu vorbesti".El s-a supărat pe mine si nu a mai vorbit cu mine vreo 2 săptămâni. Mie nu îmi plăcea asta și într-o zi l-am sunat, si l-am rugat sa vina pana afara sa vorbim. El o iesit, si l-am întrebat dacă mai îi supărat pe mine, iar el o zis ca nu, dar o zis ca o fost supărat pentru ca i-am spus asta. Ok! L-am lăsat si nu l-am mai sacait în ziua aceea și am plecat dar... Tot nu vorbeste cu mine. Când ma vede nu ma saluta, doar daca îl salut eu prima.
Am nevoie repede de ajutor, pentru că se apropie Crăciunul și nu vreau sa fim asa, pentru că îmi e un prieten foarte bum. Va rog spuneti-mi cum și ce aș putea să face ca sa nu mai fim asa si sa ne înțelegem din nou ca la început. Mersi mult de ajutor anticipat... :*

Răspuns Câştigător
| LeeDora a răspuns:

Eu îți sugerez ca data viitoare când îl vezi și când sunteți siguri să îi ceri scuze din suflet, să-i spui cât îți pare de rău și să îi explici cât de mult ții la el. Dacă chiar a fost un prieten adevărat va vedea că ții la el, dar dacă deja intenționa să rupă prietenia probabil că te va ignora în continuare, dar ar fi foarte urât din partea lui să se poarte așa după ce ai fost sinceră cu el.

4 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Un secret antic: sanii rezolva orice problema cu baietii

| neutrino a răspuns:

Vorbeste cu el intre 4 ochi si spune-i ce doresti de la el, iar el sa-ti spuna ce doreste de la tine.

| grab a răspuns:

Spune-i ca te gandesti la el si vrei sa fiti din nou amici sau buni prieteni ca te face sa suferi altfel. zi-i ca nu ai pretentii sa fiti iar iubiti ci doar sa aveti o buna comunicare ca odinioara happy

| Andreutza098 a răspuns:

Bună!
Dacă într-adevăr e un prieten adevărat atunci te va înțelege. Spune-i ce-ți dorești dacă-l consideri prieten și nu ceva mai mult, că astfel nu văd de ce ți-ar fi rușine...
Poate tu îl iubești ca prieten și ții la el foarte mult, dar poate el nu simte aceeași sau poate e doar orgolios.
Purtați o discuție civilizată între patru ochi, nu merită toată „joaca" asta.
Succese! Sper că ți-am fost de ajutor!winking