| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. am nevoie de ceva sfaturi fiindca nu stiu la cine sa mai apelez.

Am doua prietene cu care ma inteleg cel mai bine ( mai avem si certuri ) X si Y. Ele doua au fost certate aproximativ jumatate de an, iar eu le-am impacat aseara. am iesit afara cu ele, am plans fiindca ne-am amintit de vremuri bune chestii de-ale noastre. X mi-a promis ca nu se va schimba nimic daca ea se va impaca cu Y, ca nu va mai fi la fel ca inainte ( cand ele se intelegeau ). Ma rog, eu m-am simtit foarte prost, abia ca m-au lasat sa spun ceva, mai pe seara am plecat acasa fiindca mi-era foarte rau, credeam ca mor fiindca eram obosita si ele au mai stat 10 -15 minute, dupa Y a intrat pe facebook si imi tot spunea ca mie nu imi convine ca ele s-au impacat si ca m-am suparat. Daca nu imi convenea nu cred ca ma mai strofocam sa le scot afara si sa le fac sa se impace. adevarul este ca ma simt prost fiindca mereu Y a fost mai buna ca mine ca prietena si chestii de astea, am primit mii de reprosuri din partea lu' X ca nu stiu sa fiu o prietena buna ( asta cand X si Y se intelegeau perfect, iar cand ele s-au certat am inceput sa vorbim si ne intelegeam din ce in ce mai bine ). Sincer mi-e frica sa le pierd pe amandoua, acum o ora am vorbit cu Y sa ne intalnim maine afara si sa vorbim toate 3 despre asta, mi-a vorbit in sictir si a spus ca nu vrea. Acum cateva zile ieseam doar eu cu Y afara si era mai prietenoasa toate cele, ne intelegeam perfect, acum ca s-a impacat cu X parca e altfel. Poate si eu exagerez. ah', şi Y se enerveaza foarte repede pe mine, nici daca ii vorbesc frumos nu prea intelege, mereu vrea ea sa aiba dreptate si spune ca eu gresesc, o face pe ironica, are toane zi de zi.

Ce ar trebui sa fac? Stiu ca am gresit si eu cat de cat, dar ele?

Vreau raspunsuri serioase, sunt o persoana foarte sensibila si poate ca profita de asta... nu stiu sincer ce sa mai fac, cu ele ma inteleg cel mai bine.

14 răspunsuri:
| Rose123 a răspuns:

Da,ai dreptate, esti sensibila si chiar profita de asta laughing Tu le accepti toate toanele, dar ele nu accepta nimic din partea ta laughing Asta e clar prietenie pe interes. Pentru Y esti probabil a5-a roata la caruta si crede ca se poate folosi de tine oricand. Mai schimba si tu atitudinea si arata-le ca nu esti marioneta lor. Cel putin asta e parerea mea.
Bafta!

| IoanaMaria20000 a răspuns (pentru Rose123):

Am incercat sa nu mai fiu asa sensibila, dar parca imi intra sub piele nu stiu!

| VladGH a răspuns:

Citi ani ai? E greu fetelor cu prietenia la voi, sa o stii de la mine ca e cel mai bine sa ai doar o prietena/un prieten, dar e mai bine sa nu ai nici o prietena. Cu 2 prietene e cam dificil, probleme vor aparea mereu. Gelozia este dusmanul prieteniei. Tu, fa asa : nu mai umbla atita dupa ele sa le impaci, sa te impaci, sa le intri in voie. Incearca sa le ignori, nu le mai trage atita atentie si chiar de poti sa nu intri cu ele in contact pe o perioada de timp, daca vreo una din ele va observa ca te-ai retreas si va simti ca are nevoia sa te aiba alaturi vei vedea si singura cit de mult te vrea de prietena. Numai asa poti sa le faci sa te pretuiasca. Am mai vazut asa tip de prietenie intre fete, erau 4 prietene, si cind sau inceput a minca, isi fac rau cum le vine ocazia parca sunt dusmani de moarte laughing.

| IoanaMaria20000 a răspuns (pentru VladGH):

Mai mult Y se supara fiindca cu X nu prea ies ( cred ca ii e rusine sa iasa cu mine ). eu nu pot sa stau departe de niciuna din ele, acum ne-am impacat cat de cat, o sa incerc sa fiu mai rece cu ele. mi-a spus Y aseara la telefon ca, chiar daca s-a impacat cu X tot eu o sa fiu cea cu care va vorbi cel mai mult fiindca eu ii sunt prietena cea mai buna.

| IoanaMaria20000 a răspuns (pentru VladGH):

Am 14 ani blushing.

| VladGH a răspuns (pentru IoanaMaria20000):

La anii astia prietenia pe care o numiti voi nu este prietenia adevarata. O sa vezi cid o sa ajunga timpurile sa va ajutati, atunci vei simti gustul prietenii si numai atunci vei vedea cine tii prietena adevarata. Fii mai rece cu ele si ai sa vezi care din ele tii prietena adevarata.

| IoanaMaria20000 a răspuns (pentru VladGH):

O sa incerc sa fiu mai rece, sa vad si cum se comporta ele.

| yumary a răspuns:

Parerea mea este sa le spui ce simti chiar daca se vor supara si vor vorbi aiurea...din cate ai povestit tu pentru ele nu valorezi asa de mult, cand iesi cu una se supara cealalta si veceversa... daca iesi cu amandoua tot nu e bine.thinking
Lasa-le in pace cateva zile vorbeste cu ele serios... daca e sa alegi intre cele 2 nu alege niciuna asta inseamna ca nu sunt prietenele tale cu adevarat.
Daca erati prietene bune asa cum crezi tu te intelegeai cu ele

| baddgirl a răspuns:

Hey
Parerea mea e sa nu mai vorbesti cu ele o perioada de timp, daca spui ca se poarta urat cu tine dupa ce le-ai impacat.Nu ai gresit cu nimic tu, aici intervine adevarata fata a lor.Lasa-le o perioada de timp, dupa ce se v-or certa iar, una din ele, sau poate chiar amandoua v-or incepe sa te bage in seama.Atunci le poti reprosa si tu ce te deranjeaza happy

| IoanaMaria20000 a răspuns (pentru baddgirl):

Nu s-au comportat urât. Y e colega mea şi nu pot să nu vorbesc cu ea.

| baddgirl a răspuns (pentru IoanaMaria20000):

Atunci incearca sa iesi cu ele pe rand pe afara, poate nu pot avea 2 prietene langa ele concomitent...

| IoanaMaria20000 a răspuns (pentru baddgirl):

Nu stiu ce sa spun, suntem din acelasi sat mereu iesim mai multe. si nu poot iesi cu un azi, cu cealalta maine ca s-ar supara

| baddgirl a răspuns (pentru IoanaMaria20000):

Eh asta e buna, si daca iesi cu amandoua se supara, daca iesi doar cu una se supara...Atunci,faceti o "sedinta" in 3. Spune ce ai pe suflet, ele la fel si cadeti la o intelegere...

| IoanaMaria20000 a răspuns (pentru baddgirl):

Am vorbit cu Y si o sa iesim maine, pare ca i-a mai trecut putin. Tot spune ca mi-e nu imi convine ca s-au impacat ele si X la fel crede asta, nu e asa, doar ma simt prost fiindca mi-e frica. daca se vor indeparta de mine. Cand s-au imprietenit ele doua X m-a dat la o parte pentru ea, a si recunoscut asta!