| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Cand aveam iubit imi placea sa il fac gelos si sa ii fac in ciuda ca vorbesc cu alti baieti, dar pe mine de fapt nu ma interesau ei, faceam totul pentru reactia lui. Acum ca m-a parasit am ramas fara el si nu simt nicio nevoie de alti baieti, pentru ca repet, era totul pentru reactia lui. Dar el a ramas cu impresia ca eu chiar sunt interesata de aia si am sentimentul asta de regret si sa nu mai zic singuratate. Ati patit?

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai fost fraiera pentru ca ai indus omul in eroare cu tampenii care nu trebuiau facute, cine stie ce viitor avea langa tine daca apucai sa-l inseli. Tentatia de inselat apare la cum ai facut tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, am patit. Sfatul meu e sa treci peste.
Nu baga in seama pe asta de mai sus, a fost respins de atat de multe femei incat acum e singur si isi varsa amarul pe Internet pe orice tipa ii iese in cale. Doar ca sa se razbune ca Nu l doreste nici una.
"Dar el a ramas cu impresia ca eu chiar sunt interesata de aia" - pai daca e prost nu ai ce sa i faci. E vina lui ca Nu stie ce ai avut de gand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| Eteda a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic, parerea mea e ca te ai jucat prea mult cu focul. N am trecut prin asa ceva, nu-mi place sa fac pe nimeni gelos si nici eu la randul meu nu suport sa fiu facuta sa trec prin asta, e un sentiment foarte nasol, ar fi trebuit sa te fi pus in locul lui, sa vezi ce simte. Si stai linistita, o sa ti treaca, dar pe viitor incearca sa nu mai faci asa, vei avea de pierdut. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt curioasă cum ţi-ar fi căzut ţie dacă flirta şi el cu alte tipe.
Nu înţeleg de ce le place unora să facă mizerii de genul ăsta.
Eu zic că cel mai bine ar fi să te întorci la îmbrăcat păpuşi.Deocamdată nu eşti pregătită pentru o relaţie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"pai daca e prost nu ai ce sa i faci. E vina lui ca Nu stie ce ai avut de gand."
Da,e foarte prost şi e vina lui că s-au despărţit.Ea, săraca, doar a vrut să îl facă gelos, atâta tot, aşa-i?

| Emma30555 a răspuns:

E ceva imatur cum te ai purtat tu, de fapt aveai nevoie de atenție și pe viitor nu trebuie sa mai procedezi asa, dacă i ai explicat și tot nu a înțeles înseamnă că e doar un pretext și el oricum vroia sa te părăsească, dacă nu ai apucat sa vorbești cu el, explica i situația

| Crackman a răspuns:

Învățătură de minte sa nu mai faci asa ceva. Treci peste

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Binenteles ca-i prost pentru ca a pus sentimente pentru ea, altfel nu s-ar mai fii simtit afectact ca se da la altii. Ce e asa mare chestie sa-l faca "gelos"? Asa sunt majoritatea pzdelor, eu merg pe principiul cainele care latra nu musca. Si la mine sau "dat" cateva tipe din relatii de fata cu prietenii lor, si cei care au reactionat indiferent inca sunt impreuna, dar cei care sau aratat afectati de asemenea chestii banale, nu mai sunt impreuna.

| rosewater a răspuns (pentru Emma30555):

Faza e că totul era ok până intr o zi aveam eu notificări de pe un grup de la scoala și se vorbea mai mult și noi eram în apel și eu ii ziceam că sunt de la "amantii" mei notificarile. Și el fierbea acolo și adoram asta, pentru mine era o joaca, pentru că știam în sinea mea că nu e adevarat. Dar el își imagina deja cum il las pentru altcineva și se chinuia și eu nu constientizam. Și îi dădeam impresia ca sunt atentă la altceva, ca eu de fapt sunt atentă la mesajele celelalte, când de fapt erau niște mesaje pe grupul școlii despre nu stiu ce chestii banală și pfff... Ce idioata. Și el voia să îmi demonstreze că nu sunt cu adevărat atentă, pentru că eu impresia asta voiam să i o dau, și a zis ceva și apoi m-a întrebat "ce am zis ultima oara?" IAR EU INTENTIONAT NU AM VRUT SA ZIC CE ZISESE ULTIMA OARA, DESI STIAM ATUNCI. Și m-am prefăcut că ma fastacesc si ca incerc sa imi amintesc... Dar nu stiu de ce aveam satisfacția asta, chiar nu îmi explic acum. Stiu ca e foarte penibil, vă rog să nu judecati, poate la un moment dat ati facut lucruri pe care acum nu vi le mai explicați nici macar vouă. Spun astea pentru că sunt uluita de mine și de ce am putut să fac pentru atenție și de cât de mult am putut să mă mint eu pe mine și pe el ca eu iubesc, când eu eram departe de asta.

| Sofer a răspuns:

Bravo fata. Ti-ai batut joc de acel baiat care poate te iubea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă e s-o luăm aşa atunci da, e prost.Sau a fost, mă rog.
"Ce e asa mare chestie sa-l faca "gelos"? "
E mare chestie.Nu se face aşa ceva într-o relaţie.Astea-s rahaturi pe care le fac puţoii de 12-14 ani.
Una este să facă ei fel şi fel de glume unul cu altul (la care să râdă amândoi), iar alta e ca unul dintre ei să încerce să-l facă gelos pe celălalt sau să-şi facă asta reciproc.
Şi eu când eram într-o relaţie făceam tot felul de glume, şi el la fel, dar niciunul dintre noi nu le-a luat în serios nici măcar o secundă.
"Asa sunt majoritatea pzdelor"
Nu, nu majoritatea.Toate sunt aşa.Doar că "p☆zdă" nu e sinonim cu "fată".

| Alexandrionelu a răspuns:

Ai nevoie de un psiholog. Esti o persoana toxica, care se hrănește cu suferința altora și suferă atunci când nu poate sa ii facă pe alții sa sufere. Este bine sa mergi la psiholog cât mai curând, altfel toată viata te vei chinui și vei aduce numai suferință tuturor celor care se vor apropia de tine.
Gândește-te la bietul băiat, cu ce gust amar, poate chiar traume a ieșit el din aceasta relație.

| Alexandru250201 a răspuns:

Sincer, ai fost proasta si de asta nu l meriti

| rosewater a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Stiu, dar faza e că abia acum realizez și sunt tare, tare dezamăgită, nu credeam ca aș fi asa. Pana la el am mai facut asa, dar celorlalti nu le-a pasat atât de mult și de asta nu am putut observa mai devreme să mă corectez. Și înainte să dau de cineva căruia să îi pese asa mult chiar mă gândeam. cum sa iti rănești iubitul? Ca eu cand o să am o să îl fac să se simtă ca un rege și ce iubita bună plănuiam să fiu... Și sunt foarte, foarte dezamăgită și scarbita de mine. Într-un fel nu aș vrea să dau banii pe psiholog pentru că am înțeles problema și stiu cum ar putea fi rezolvată, dar acum mă lupt să mă împac cu ideea ca la un moment dat nu demult am fost un gunoi și că episodul ala asa ramane chiar și dacă eu mor.

| Emma30555 a răspuns (pentru rosewater):

Vorbeste cu el si spune-i ce ne ai spus si noua ca faceai totul pentru atentie. E posibil sa nu fie doar vina ta poate nici el nu ti dadea atentie sau poate aveai nevoie de o reactie mai dura gen sa ti fi luat telefonul sa vada cu ochii lui cu cine vorbesti. Oricum ar fi, nu mai repeta fazele astea, nu dau bine in relatie, nici imaginea pe care ti o creezi nu e buna, nici atmosfera nu e ok, te vei maturiza si nu o sa mai repeti lucrurile astea.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru rosewater):

Este foarte bine ca realizezi și regreți greșelile făcute, dar din păcate asta nu garantează ca nu le vei repeta. Problema cea mai mare este ca ți-a plăcut sa îl faci sa sufere iar întrebarea este dacă pe viitor vei fi suficient de puternică încât sa îți refuzi această plăcere. Un psiholog te-ar putea ajuta să descoperi de unde vine aceasta plăcere anormala și chiar sa te scape de ea pe viitor. Bineînțeles, un psiholog bun costă, iar tu ști dacă este posibil din punct de vedere financiar.
Mult succes!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sau si-a dat seama ca iti bati joc de el. In anumite cazuri, aceste actiuni pentru a-l face gelos s-au lasat cu legaturi.
Ai fost cinica si foarte bine ca te-a parasit. Unei persoane pe care o iubesti nu-i face asemenea lucru. O relatie de iubire se intemeiaza pe incredere si respect, nu pe gelozie sau bataie de joc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru rosewater):

Esti de o rautate nemarginita: cum sa te joci cu sentimentele unui om daca-l iubesti? Cu oameni ca tine nu se poate trai. Acum ti-a fatat mintea asta, mai tarziu iti fata altceva. Eu, in locul lui, as propaga acest lucru in randul baietilor, ca sa afle ce-ti poate pielea.

| rosewater a răspuns (pentru CodrutElian1990):

El nu e genul asta... Eu oricum nu mai vreau nimic cu nimeni mult timp, deci nu e ca si Cum mi-ar fi stricat ceva chiar și de ar fi făcut asa. Și oricum s-ar fi găsit cineva care până la urmă să îmi acorde încredere și eu oricum m-am schimbat, deci degeaba vorbesti la prezent

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru rosewater):

Lupul isi schimba parul, dar naravul ba.

| rosewater a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Eu nu mi-am schimbat părul, doar naravul

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu am patit asa ceva, pentru ca nu mi-am batut joc niciodata de baieti si sentimentele lor.
Multa, enorm de multa imaturitate si prostie, in comportamentul tau.

| rosewater a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce mai pot face? Nu vreau să mă sinucid

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru rosewater):

Pentru atata lucru nu se sinucide nimeni!
Ce ai de facut tu?
Inveti din greseli si nu le mai repeti niciodata!

| rosewater a răspuns (pentru Violleta2022):

sad nu pot trece peste regret. Regret ca a trebuit sa ma intalneasca tocmai pe mine din atatea fete bune. Si regret ca din baiatul ok si fericit am facut un baiat traumatizat si plin de neincredere in el si in ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mai tot pus intrebarea asta.
Ceea ce întâmpini tu acum se numeste "deprivation of narcissistic supply."

Nu iti lipseste tipul. Iti lipseste atentia si suferinta pe care i-o provocai inutil pentru că asta excită o persoană narcisistă sau histrionică.

Nu te mai băga în relații. Nu-ți mai ocupa mintea cu asta. Nu sunt pentru tine asemenea interacțiuni umane. Oricât de greu ai accepta acest fapt, chiar ai nevoie de ședințe de terapie dacă vrei să mai ai de-a face cu relatii apropiate vreodată.

Persoanele histrionice sunt de obicei doar in stare de tranzit spre a deveni full narcissists.
Psihologii vă mai numesc "baby women" pentru că sunteți foarte imature emoțional.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru rosewater):

Nu ai ce să mai regreți abia acum. Prea târziu.
E bine că ai un self-awareness, ceea ce e un început pentru a căuta ajutor specializat mai departe. Știu că ți-e rușine, dar nu ți-ar fi rușine sa mai repeți experiența? Probabilitatea e chiar foarte mare. De aceea trebuie să cauți ajutor. Cu inaintarea in varsta o sa iti fie si mai greu, mai ales că mai există destui oameni cu insecurități pe care le vei exploata cu nerăbdare, atâția oameni au probleme cu self-esteem sau weak boundaries. E ceva ce vei cauta aproape involuntar, asemenea oameni ți-ar accepta comportamentul nesănătos/toxic mult mai ușor si vor crede ca e de datoria lor să te repare/ajute trăind intr-o nesfârșită agonie. Nu te poti ajuta decât singură.
Si nu, dacă ți-ai găsi o persoană total opusă care sa te abuzeze pe tine - ai mai avut ideea asta periculoasa - nu o sa îmbunătățească cu nimic situatia ta, iar nimeni nu merita sa fie abuzat in relații. Incepe sa consideri asta mai intai despre tine. Daca te respecti pe tine si inveti sa te apreciezi (for real) atunci poate vei fi capabila sa faci la fel si cu alții. Până atunci vezi un terapeut pretty please!

| rosewater a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă pot bucura în totalitate de faptul că în sfârșit constientizez, pentru că nu este o realizare a mea, s-a construit pe tristețea cuiva și nu mă pot bucura pe deplin... dar mă bucur un pic și sunt hotărâtă să mă ocup de mine serios în următorii ani. Multumesc mult pentru sfaturi!