| HelenAdrianna039 a întrebat:

Hei, dupa ce mi s-a terminat menstruatia am o secretie asa mai alba. oare din ce cauza?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca asa este normal sa se intample. Vaginul are propriul sau mediu umed intretinut prin intermediul secretiilor produse de glandele existente in mucoasa care acopera peretele vaginului si care se activeaza si/sau isi reduc activitatea in functie de cantitatea necesara de secretie vaginala care sa asigure atat pH-ul corespunzator cat si mentinerea echilibrului florei vaginale. De asemenea secretia vaginala are importantul rol si anume cel de a produce AUTOCURATAREA continua a vaginului prin mentinerea curateniei si a unei igiene perfecte in mod continuu prin eliminarea permanenta a celulelor moarte, a tesuturilor rezultate prin descuamare de pe colul uterin sau provenite din uter cat si eliminarea unor posibili agenti patogeni proveniti din exterior cum ar fi microbi/bacterii ajunsi in vagin accidental sau in timpul masturbarii in cazul fetelor care practica aceasta activitate. Multa sanatate!

| NRazvan a răspuns:

Ti se curata vaginul singur. Nu te speria de chestia asta happy

| Doeraxxx a răspuns:

Secretie vaginala