| popalexandra1234 a întrebat:

Cam in cat timp dupa ce iti curge acea secretie vaginala alba iti vine menstruatia. FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Secretia vaginala normala este transparenta, usor albicioasa, fara miros si fara simptome. Apare cu 2-24 de luni inainte de prima menstruatie si dispare la menopauza

| popalexandra1234 explică (pentru Brigaela):

Pai eu am avut prima menstruatie acum 2 ani dar si acum imi mai apare...inainte de fiecare menstruatie. Vroiam sa stiu pentru ca asa pot sti cam cand imi vine ciclul ca sa fiu pregatita.

| Brigaela a răspuns (pentru popalexandra1234):

Daca secretia vaginala este modificata, inseamna ca ai o infectie. Nu ar fi trebuit sa se schimbe, faptul ca inainte de ciclu este anormala, este ingrijorator.

| Azµre a răspuns:

Vezi că acea secreție albă vaginală poate fi cu totul altceva! Așa că mai bine ai merge la medic o analiză a secreției nu strică, costă 30 de lei.

| popalexandra1234 explică (pentru Azµre):

Pai am auzit ca e normal la femei.Si ca e inainte cu cateva zile de menstruatie...dar vreau sa stiu cu cate zile.

| Azµre a răspuns (pentru popalexandra1234):

Așa spun toate femeile, dar în jur de 80 % dintre ele nici nu știu că secreția e provocată fie de o ciupercă sau de o alta infecție.
De aceea când observi secreții albe abundente e bine să faci un test de secreție nu strică pentru liniștea ta.

| popalexandra1234 explică (pentru Azµre):

Ok..mersi pentru sfat. happy