| crucialmelody a întrebat:

Hei, everybody. Am de o zi o secretie vaginala maronie, nu are niciun miros, si nu doare sau alte cele, dar ma deranjeaza ca nu stiu dc a aparut. Trebuie sa-mi vina si ciclul zilele astea. Si am si nisip in vezica urinara ca am facut vreo 2 ecografii si ma ustura la fiecare urinare. Sex, protejat tot timpul, deci, o sarcina ar fi imposibila pentru ca acolo sunt mai multe simptome, ma gandesc. Daca stiti sa-mi raspundeti, va rog faceti-o. Multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acea secreţie maronie ( brun-roşcat ), CHIAR neînsoţită de acele dureri abdominale PREVESTEŞTE venirea menstruaţiei - deci, poţi sta LINIŞTITĂ!

Dar, dacă ai ciclu neregulat, ar mai putea dura chiar şi o săptămână... ( între timp pot apărea şi durerile specifice )!

Deci, multă răbdare!

Dacă, TOTUŞI, acea secreţie maronie/brun-roşcat va persista mai mult de 2 săptămâni - sau îşi va schimba caracteristicile ( culoare sau miros ); ori va fi însoţită de dureri ( şi alte simptome ), eventual o secreţie cu miros deranjant, mâncărimi, usturimi, etc. – acestea POT fi semnul unei INFECŢII!

În acel caz RECOMAND să mergi URGENT la un control ginecologic, pentru a-ţi recolta o cultură din secreţia vaginală - iar în urma analizei vei afla EXACT ce infecţie este şi vei primi tratamentul aferent!

1 răspuns: