| BeeeaBeatrixx a întrebat:

Hei, hei TPU! Am 14 ani si as vrea sa-mi incep viata sexuala. M-am documentat foarte mult, despre bolile cu transmitere sexuala, cum sa am grija sa nu raman insarcinata etc. Cu iubitul meu m-am cunoscut la 8 ani. Eram cei mai buni prieteni si am fost alaturi unul celuilalt, iar din clasa a VI -a suntem impreuna. Acum trec in a VIII-a si imi doresc foarte mult sa fac dragoste cu el. Eu il iubesc pe el, el pe mine, ne alintam, ne iubim. Ce parere aveti? Sunt prea tanara? M-as putea considera o tafra dupa aceea, ca mi-am inceput viata sexuala prea devreme?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

In primul rand, esti sub varsta minima (15 ani) prevazuta de lege pentru relatiile sexuale cu consimtamant. Asta inseamna ca actul sexual va fi considerat viol, si chiar daca prietenul tau este minor, risca mult. Si tu risti destul, consiliere, examene psihiatrice, etc, ca sa vada daca 'violul' nu a ramas cu sechele traumatice, etc.
Asteapta cel putin pana implinesti 15 ani, desi, dupa sfatul medicilor, ar fi bine sa astepti pana la 17 (HPV, cancer de col, etc, riscuri mai scazute dupa maturizarea organelor genitale).

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vrei sa fi desteapta mai rabda 4 ani, proaste sant la greu care sau *** la 14 ani

| Karbox a răspuns:

Nu esti 'tanara', esti un copil. Un copil care vrea ****. Nu e normal.

Fetele sunt nebuna dupa banane mari, apetisante.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 4 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru bursuc001):

Mai intai trebuie sa puna cineva sperma pe tine apoi mai dureaza pana la sex si sa-mi spui daca iti place

| bursuc001 a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Bună!

NU am priceput ce era cu "comentariul" acesta!

Presupun că NU îmi era adresat mie şi doreai să-i răspunzi utilizatoarei care a postat întrebarea iniţială happy

O zi frumoasă.

| Alcyon a răspuns:

Vezi ca ceva mai sus e un topic deschis de o fata de 15 ani care a ramas gravida cu prietenul ei. Asa ca nu-i de joaca. Oricat de mult te-ai documenta, riscul de sarcina ramane intotdeauna prezent. Chiar daca te protejezi cu prezervativ, tot mai ramane un risc de 2% sa ramai (si asta in cazul in care folosesti prezervativul perfect; adica nu aluneca, nu se rupe, partenerul se retrage inainte sa-i scada erectia etc), ceea ce in practica nu se prea intampla. Daca nu e folosit perfect, protectia scade destul de mult. In afara de asta, trebuie sa stii ca multe boli se iau cu tot cu prezervativ. De aceea, din momentul in care ti-ai inceput viata sexuala, esti obligata sa mergi regulat la ginecolog. Ca femeie, esti expusa la tot soiul de infectii (chiar daca partenerul e curat). Nu mai spun ca BTS-urile de nenumarate ori, n-au niciun fel de simptome. Ele dau simptome doar in clipa in care se agraveaza si deja treaba devine greu de tratat. Iar partea cea mai trista e ca femeile ajung greu la orgasm in timpul unui contact sexual vaginal. Ca sa simti si tu ceva, trebuie sa te cunosti f bine dpdv sexual si sa fii foarte dezinhibata. Daca nu stii ce-ti place si ai un partener praf in pat (pe care de ex. nu-l tine erectia decat vreo cateva minute), n-o sa fie grozav. Nu te grabi, ca graba strica treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
E de apreciat faptul ca te-ai documentat, putini fac asta.
Stiu ca e foarte tentant sa faci pasul asta cu persoana iubita, chiar si la o varsta frageda, dar, din punctul meu de vedere, esti prea micuta pentru pasul asta. Probabil ca psihic vorbind esti pregatita, insa fizic nu. Ideal ar fi sa-ti incepi viata sexuala dupa varsta de 17 ani jumatate, 18.

E decizia ta, insa gandeste-te foarte bine. E vorba de tine, de viitorul tau. Nu poti fi numita tar*fa, asta ar trebui sa fie ultima ta preocupare.
Te rog sa citesti, daca nu ai facut-o deja, despre consecintele inceperii vietii sexuale la o varsta frageda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai documentat dar nu destul. Da, este prea devreme. Mai așteaptă. Mulți de aici spun asta deci știm ce vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te-a batut maicata destul, observ.
spune-i ce vrei sa faci ca numai pupi afara pana te mariti.

| BeeeaBeatrixx explică (pentru anonim_4396):

Mai du-te ma! In primul rand nu te-am intrebat daca m-a batut mama destul sau nu, asa ca jet de aici! Pagina pentru pedofili ca tine nu se afla aici, imi pare rau, mai cauta si in alta parte!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeeeaBeatrixx):

Pai iti dai seama ca asta nu e pagina pedofililor, e pagina panaramelor, cu panarama sefa in frunte (cea care pune intrebarea ca dupa pun pariu ca te intrebai care laughing)

| BeeeaBeatrixx explică (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha am uitat sa rad, unde e gluma? A uitat sa vina, vai, vai. Ti-am zis, jet, ca nu aici iti este locul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeeeaBeatrixx):

Shh, tine cracii sus si taci din gura ca de nu te spun lui mos craciun si numai vine anul asta la tine, ai grija laughing

| BeeeaBeatrixx explică (pentru anonim_4396):

Bă da' ăsta o are rău de tot cu bibilica. Aşa specimene nici Einstein nu o mai văzut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeeeaBeatrixx):

Lasa ca te-a vazut pe tine, de aia a si murit

| BeeeaBeatrixx explică (pentru anonim_4396):

Ha,ha,ha. rolling on the floor))))) Ce amuzant esti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeeeaBeatrixx):

Cred si eu, alfel numai radeai atat.

| Happyjump a răspuns:

E un lucru bun ca te-ai documentat si ca ceri sfaturi, după părerea mea ar mai trebui sa astepti putin, ai 14 ani, asta inseamna ca actul va fi considerat viol, gandeste-te si la el dar mai ales al tine, dac te duce mintea mai așteaptă 2 ani.

| corhaz a răspuns:

Mai asteapta, nu cred ca vrei sa ai mititei de mica

| Hace a răspuns:

Ar trebui sa mai astepti macar 2 ani, ca sa nu spun pana la 18. Nu inteleg de ce te-ai considera tarfa dupa aceea, poate din cauza faptului ca inca esti nesigura de tot ceea ce se intampla si de ceea ce vrei sa faci. Parerea mea este sa mai astepti pana cand o sa fi mai responsabila. Nu este de ajuns sa citesti dupa net si sa stii teoretic ce poate rezulta din viata sexuala.

Incearca sa te preocupi de ceva specific varstei tale, lasa la o parte viata sexuala ca este prea devreme si nu cred ca parintii tai ar fi foarte incantati!

| Ioana011 a răspuns:

La varsta ta ar trebui sa ai alte prioritati, nu sa faci sex. Asteapta ca ai timp indeajuns sa te saturi de ***. Exista riscuri mari la varsta ta sa faci asta, inca nu esti dezvoltata indeajuns, esti mica, frageda, te poti imbolnavi repede. Ai timp destul si da poti fi considerata tarfa si poate el te paraseste dupa ceva timp si o sa-ti fie greu. Gandeste-te bine inainte.

| pumpkinbc a răspuns:

Oricat de mare ar fi iubitrea si pasiunea parerea mea e ca ar trebui sa astepti.Corpul tau inca nu e dezvoltat complet si ai putea suporta consecintele in viitor.Plus trebuie sa arati ca te respecti.Nu stii el cui ii va spune ce ati facut si dupa ar putea multe persoane sa te considera o fata care se daruieste usor.Bine nu prea conteaza ce spun oamenii, conteaza ce crezi tu dar cu cat te,, daruisti'', mai greu si varsta e mai potrivita(gen 17/18 ani)cu atata esti mai respectata atat de el cat si de altii.Gandeste-te ca mai mult ca sigur nu vei fi cu el for ever and ever, si daca te va intreba viitorul iubit cand a fost prima data...nu cred ca vrei sa ii spui ca la 14 ani.Iar daca el nu te intelege inseamna ca nu te merita.