| Razvy112 a întrebat:

Hei lume happy Am o curiozitate, cum se poate face un avort in primele 2-3 saptamani ale sarcinii? happy Dar in primele doua luni? happy

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Esti in situatie? Intereseaza-te mai intai la ce o expui pe "iubita" ta daca ii ceri sa treaca prin asta, si intereseaza-te si de alternative, care ar fi mult mai bune pentru voi decat sa va omorati copilul. Vorbeste cu parintii vostri, sper ca macar unul dintre ei sa-si dea seama ca despre un potential nepot vorbiti, si sa nu vrea sa-l omoare.
Am cunoscut cazuri in care copii de 14 ani au nascut si crescut (cu ajutorul parintilor) alti copii, si am cunoscut si cazuri in care copii lor au fost adoptati de parinti si crescuti de ei ca pe niste fratiori mai mici. Sunt cazuri in care nici nu au stiut ca "sora lor mai mare" este mama lor, pana la scoala, sau pana la majorat. In cel mai rau caz, exista DGASPC, case de tip familial, provita si alte asociatii care au grija de copiii "nedoriti", si exista familii care isi doresc copii si nu pot sa aiba.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice medic iti va spune ca pana la 3 luni se poate face avort. Dupa 3 luni numai in situatii speciale si cu anumite precautii. Deci: da.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru U2lrish):

Ti-ai luat medicamentele? Convingerile tale religioase nu ma intereseaza. O persoana are o problema si i-am dat un sfat care este legal. Numai pe vremea lui Ceausescu erau interzise avorturile. In general habotncii le au cu interzicerile. Oricum, eu nu ti-am cerut nici un sfat asa ca pastreaza-l pentru tine. Daca aveai ceva de spus spune-i persoanei care a intrebat ceva nu mie care am raspuns. Ce incurajez eu e treaba mea. Daca nu-ti convine spune-mi si-ti dau adresa sa ma dai in judecata.

| neutrino a răspuns:

Medicul stie cum.

| Alcyon a răspuns:

In primele saptamani se poate face avort medicamentos (sub supravegherea medicului). Mai tarziu, chiuretaj.

| Mussette a răspuns:

Poti face avort in primele luni. Cu cat trece timpul, cu atat e mai riscant. Se poate face medicamentos sau chirurgical. Medicamentos trebuie tot sub supravegherea medicului, ca nu cumva sa nu aiba loc avortul si sarcina sa continue.

Răspuns utilizator avertizat
| Floricikmov a răspuns:

In primele 2-3 saptamani se poate face avort dar in primle dou luni trebuie sa consulti un medic pentru ca depinde cat dedezvoltat este copilul.