| anonim_4396 a întrebat:

Hei.
Ma uitam azi prin postarile de aici. Majoritatea sunt cu "am ramas insarcinata daca?" sau "sa-mi incep viata sexuala daca?" etc. Si imi dau seama ca intrebarile vin din partea unor adolescente, care in scurt timp, sa-mi fie cu iertare, vor atinge treapta de jos. Mi se pare trist.
Cu toate acestea, sunt uimita ca voi, cei de aici, le raspundeti cat se poate de realist si, in viziunea lor, "dur".
Am avut si eu varsta aceea, dar nu eram asa de chioara. Nu inteleg cum de intreaba aceste lucruri..sa ma *** sau nu? Macar de ar tine cont de parerile voastre. vor sa faca public ca se dezvirgineaza sau ce..eu nu inteleg.
Ok, ok. Care e nelamurirea si intrebarea mea. Vreau sa imi raspunda aceste tinere la urmatoarea intrebare:, de ce mama naibii se apuca de sex cand, cand ele nu cunosc aceasta notiune, cand nu stiu ce efecte aduce aceasta "activitate"? e ca si cum as opera pe cineva pe creier, dar eu nu stiu sa tin bisturiul in mana.
Mi se pare jalnic dragelor. ati citit? JALNIC. Toata lumea da vina pe societate. Hm. nu cred ca aceasta e problema. Mai sunt tinere, care, desi apar atatea la televizor ele au ramas cu capul pe umeri. Deci se poate sa ramai la fel, consider ca aceste tinere sunt fete fara viitor, labile psihic, usor influentabile, nu stiu cum sa le numesc. Oare sa fie parintii sa fie de vina?
Am o vecina care are o fiica de 14 ani. Toate bune si frumoase, vorbea cu ea, ii spunea tot, cum se face, ce se face, cand se face si totusi. copila a fugit de acasa ca era disperata de.... Se poate asa ceva? Pana la urma parintii stiu ce fac copiii la scoala, cu cine umbla, oare ii pot supraveghea 24 din 24?
Daca copilele vor ceva, nu le opreste nimeni, nici parerile noastre, nici parinti, nici iubitul care e smecher si o bate/o zboara dupa ce o gaureste.
Revin. de ce se arunca asa de usor in mrejele sexului? Hormonii? La atat de multe tinere? Si noi aveam hormoni si nu eram asa. Pana la urma cine e de vina?

Răspuns Câştigător
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Nu ma incadrez deloc in categoria lor, nici din punct de vedere comportamental nici al varstei. Nu indeplinesc criteriile cerute, dar doresc sa raspund.
Te inteleg perfect. Si eu m-am tot intrebat de sute de ori ce au, ce dumnezeu vad asa de magic in sex la varsta aceea frageda.
Si incet si sigur, am gasit raspunsul.
Curiozitatea. Aceasta le impinge pe aceste tinere domnisoare spre a deslusi tainele sexului. Partea proasta e ca, se cred foarte informate, cand nu au nici cea mai mica idee despre asta. Au auzit si ele de la cineva ca sexul e tare, probabil de la o amica ori mai invarsta, care logic ca priveste sexul cu alti ochi, sau de la o amica de aceeasi varsta, care a zis sa incerce ea prima sa vada.
Intrebarea mea, pentru a te completa: ce simt? La varsta aia ce naiba pot simtii? Nici nu le e bine definit corpul.
De asemenea, tind sa cred ca ele si-au format conceptia ca, daca te culci cu unu, sau chiar mai multi, de la o varsta frageda, atunci esti "tare". Am avut asa colega, imi pare rau de ea. A ajuns sa arate groaznic. Ma rog.
Societatea? Da, are si ea rolul ei in aceasta transformare a copilelor in dive. Copii au acces la prea multe informatii. In prima instanta, ai zice ca da, e bine sa stie si blabla. Dar dupa un timp doresc mai mult si mai mult, ajungand sa faca tot felul de idiotenii. Deci, cauza sunt mai multe.
Rezolvari? Nu prea. Deja s-a ajuns sa fie normala chestia asta.
Vad fete la 13-14 ani, care isi duc iubitii acasa, si parintii nu reactioneaza.
Pe mine ai mei, la varsta mea, aproape 18 ani, nu ma lasa sa aduc baieti acasa. Nu sunt comunisti. Au grija de mine. Iar mie mi se pare normal. Vorba lor, cand o sa ai iubit stabil, nu zice nimeni. Dar nu aduci toti desteptii cu care esti de 2 saptamani.
Oricum, sper ca o sa se faca ceva in legatura cu asta.

13 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

1. E logic de ce oamenii vor sa se "apuce" de sex. Fiindca hormonii le comanda asta, fiindca asta inseamna pubertatea si intrarea in viata adolescenta si adulta de mai tarziu, pentru ca la fel ca si toate animalele, si oamenii fac sex. Fiind dotati cu inteligenta suntem unele dintre mamiferele care fac sex de placere. Unele maimute, delfinii si probabil si alte animale fac sex de placere.

2. E adevarat ca n-ar trebui sa se apuce de facut sex de la varste mici, si da 13 14 ani sunt varste inca mici chiar daca la 14 ani sunt fete cu sanii deja crescuti si baieti inalti de zici ca au deja 20 de ani, le mai da si barba...

3. Nu este adevarat, nu e nici o diferenta intre hormonii de atunci si hormonii de acum, exista o diferenta in educatie. In plus daca tu ai fost mai cuminte nu face judecati de valoare cu privinta la alte persoane.

4. O persoana educata, instruita, informata, poate face sex fara probleme de la 16 ani in sus (in opinia mea cam 16 ani ar fi minimul de varsta) si lucrul asta nu trebuie blamat atat timp cat stie ce face.

In loc sa aberam ca asta e cuvantul, sa aberam cu povestile cu "de la 18 ani in sus" sau "vrea doar sex" etc, ar fi bine sa informam lumea nu sa ne isterizam si sa ii batjocorim. Fiindca ghici ce, fie ca oricum vor face ce vor, fie ca mai rau, vor face pe dos decat le recomandam noi.

Iar unii sa ma scuze, n-au nici o cadere sa dea sfaturi la modul cum se exprima si la ce bazaconii spun.

Deci drept concluzie, vinovate sunt lipsa de informare si libertinajul excesiv, adica mai bine zis modul in care societatea moderna aduce excesiv sexul in atentia noastra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul tine de educatie

| Alcyon a răspuns:

E vorba de educatie, sau mai bine zis de lipsa de educatie. Multi parinti isi lasa copiii sa faca ce vor, sunt plecati in strainatate sau vin de la munca la ore tarzii. In cazul asta, golul din viata lor este umplut de emisiunile ieftine de la tv, de pornografia de pe internet, de facebook (apropo de alta fatuca ce spunea ca vrea sa se dezvirgineze ca sa se laude cu asta pe facebook). Noi astilalti "mai batraiori" am prins alte vremuri, cand nu era nebunia asta. Oamenii aveau siguranta zilei de maine, nu alergau ca nebunii dupa un colt de paine in detrimentul vietii personale.

| miTzuliK93 a răspuns:

Tu nu ii / le descuraja. Lasa-i / -le sa posteze. laughing E o doza buna de umor, mai ales cand unii nici macar nu stiu ce vor.

Anumite persoane incurca site-ul asta cu spovedania, cel mai bun prieten, persoane carora te poti confesa. Dar e funny...hee hee

| HaLoGeNNN a răspuns:

Sunt proaste dale naiba

| BTWIN a răspuns:

Incultura,lipsa bunului simt, neconstientizarea pericolelor, etc..acestea sunt de vina.Intr-un cuvant EDUCATIA.

| sirD a răspuns:

Din punct de vedere psihologic cred ca problema e ca nu au altceva de facut
Au o viata mult prea usoara si in plus e si manipularea masmedia
Oricum, interesant subiect

| Miladincaa a răspuns:

Intrebarea ta este una foarte buna, de fapt cred ca este una dintre intrebarile care macina secolul 21. Probabil ca va suna a cliseu, dar eu consider totusi ca societatea in care traim este si ea responsabila pentru " marionetele sexuale" in care s-au stransformat adolescentele din ziua de azi. Vazand la Tv idee ca " femeia fatala" sau " sexul e totul" promovate excesiv, adolescentele noastre vor sa experimenteze cat mai repede aceste trairi. Dorinta parintilor de a le oferi un trai mai bun ii indeparteaza de ele, iar de multe ori fetele ajung sa creada ca un iubit poate suplini lipsa unei persoane apropiate sau pur si simplu profita de neatentia parintilor pentru a se distra, deseori aceasta distractie terminandu-se neplacut pentru ele. Sigur ca mai exista si cazuri in care fetele au parte de explicatii detaliate din partea parintilor ( precum in cazul precizat de tine) despre ce reprezinta viata sexuala si riscurile, dar uneori apare in peisaj un baiat "rau" si ii suceste mintile, chiar daca nu toate fetele se lasa pacalite de asa ceva majoritatea cedeaza. Hormonii reprezinta si ei un factor important, dar nu cel mai puternic. Din punctul meu de vedere inconstienta tinerelor si lipsa grijei parentale duc la asemenea cazuri. Din fericire nu sunt toate adolescentele asa, chiar daca sunt putine unele au capul pe umeri.

| Deyu0713 a răspuns:

Stiu ca sunt baiat si m-am bagat ca musca-n lapte aici, dar stiu cum e. Tocmai pentru faptul ca sunt baiat stiu cum e. Si eu am prietena si e foarte indragostita de mine...atat de mult incat, cum ai spus si tu, m-ar lasa si sa o gauresc. Si ca sa iti raspund la intrebare, de vina sun ELE. Se indragostesc de respectivi iubiti sau ''iubiti'' si acestia le prostesc, le duc cu zaharelu ca pe cafea, iar acestea accepta si ii lasa sa isi faca de cap. Si probabil te intrebi daca si eu am facut asta. Si o sa iti raspund sincer, nu. Sunt suficient de nebun, dar nici chiar asa.

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns (pentru Deyu0713):

laughing Uite ar trebui sa luam si noi baieti un pic vina, ca daca esti cu o fata si ti la ea, cat de nesatula ar fi ea n-ai ****-o pentru ca ti la ea, dar asa cum stau cu d`astia mai mari e normal aia sa vrea doar sex de la ele, hm eu din chestia asta vad doar de castigat pentru baieti, si de pierdut ca multe fete sunt fraiere si isi pierd ceva special de la 14 happy si dupa la 18 o sa fie cum o sa fie happy.

| Deyu0713 a răspuns (pentru Coarna_Mihai_1990):

Ei sunt mai mari si vor doar sex de la ele si, cum am spus, ele accepta si ii lasa sa isi faca treaba.Acum sunt la liceu dar in generala aveam si eu o colega de asta, ea avea 14 ani el 22...no poftim

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns (pentru Deyu0713):

Sunt mii de cazuri nu te simti prost ca-i dat doar de unul singur laughing) daca esti atent gasesti la tot pasu` dar n-ai ce zice pe la 18-20 de ani o as faci si tu prosti gen dar e riscu sa intri la puscarie laughing)

| Deyu0713 a răspuns (pentru Coarna_Mihai_1990):

O s-o fac si eu dar nu sa ma bage la corupere de minori...