| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Sunt intr-o relatie de aproape 9 luni si de cateva zile au cam aparut neintelegerile. El a ramas fara credit de ieri si eu stiind ca nu are credit l-am sunat azi din dorinta de a stii ce face. Dupa nu mai mult de 1 minut dupa ce vorbeam imi spunea ca trebuie sa scrie, doarma etc. de fiecare data cand il sunam. seara a intrat pe mess si ma tot intreba ce am si i-am spus ca nu am nimic dar cand o sa-si revina din toanele astea sa ma anunte si pe mine. Fiind curios de ce am zis ca are toane i-am explicat cum a stat treaba azi si mi-a spus ca a avut treaba azi.i-am spus ca am inteles si ca daca viitoare cand ramane fara credit voi stii cum sa procedez(nu o sa-l mai deranjez) el m-a intrebat cum, i-am spus ca o sa afle atunci.a luat-o sub forma de amenintare, intrebandu-ma daca il amenint.i-am raspuns ca nu si s-a suparat spunandu-mi ca iese de pe mess si ca vorbim... Nu stiu daca am procedat bine si as vrea ca zilele astea sa incerc sa nu-l mai caut, adica sunt de parere ca daca intr-adevar ma iubeste va gasi un mod de a ma cauta. pana la urma nu sunt singura din relatia asta.

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este clar, sunteti impreuna de 9 luni, dar nu va cunoasteti inca mai deloc. Si va agatati de impulsuri de moment si nu aveti rabdare unul cu celalalt, astfel incat pentru un cuvant gresit sunteti gata sa dati cu piciorul la orice a fost frumos intre voi.
Comunicare, asta lipseste in primul rand intre voi, si apoi intelegere. Fara astea, orice relatie se duce de rapa.

| AddictedToYou08 a răspuns (pentru Zenithf):

Ne cunoastem destul de bine si comunicam foarte mult, fara retineri, vorbim despre orice. Dar e vorba de incapatanare din partea lui si acum a mea.

| mona a răspuns:

Da asa ar trebui sa faci, lasa-l nu il mai suna si vezi cand are de cand sa te caute... daca iubesti pe cineva si ramai fara credit la telefon gasesti o modalitate sa ti-l incarci, sa o cauti...

| Merry24 a răspuns:

9 luni de relatie e putin.nici nu a-ti avut suficient timp sa va cunoasteti si dupa cum vorbesti eu cred ca voi nu aveti 18 ani.Ca sa tii un barbat langa tine nu-l stresa, lasa-l pe el sa iti simta lipsa si sa te caute si daca nu o face nu-i pentru tine si asta e altul.parerea mea.

| neutrino a răspuns:

Nu stiu ce te face sa continui o astfel de relatie. E perioada cea mai frumoasa a vietii si-ti bati joc de ea. Lasa-l cu creditul lui cu tot!

| AddictedToYou08 a răspuns (pentru neutrino):

E vorba de niste sentimente acumulate pe parcursul asta, dat totodata nu vreau sa fiu luata de proasta. Multumesc pentru raspuns!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Pai baietilor nu prea le plac fetele foarte insistente! Mai bine nu mai sta tot timpul cu "ochii" pe el. Poate ar fi bine sa ii ceri scuze ca sa nu mai fie suparat!
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scurt! este nesimtit, trebuie sa puneti lucrurile la punct urgent, intreaba-l fara retinere daca, intr-adevar, aceste 9 luni petrecute impreuna a insemnat ceva pentru el, e bine cum te-ai gandit si tu, nu-i mai da atentie o saptamana sa vedem ce ganduri are.Ar mai fi multe de spus dar faptul ca nu spui ce varsta ai "imi impune un patratel rosu" tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calmează-te.
Ce te face să crezi că nu a avut de lucru? Poate chiar a fost ocupat şi nu a avut timp să stea mai mult la telefon, fiind presat de timp.Nu vă mai certaţi şi nu mai fiţi copii pentru chestii atât de minore.
Afectează relaţia, chiar dacă nu realizaţi încă.
Înţelege-l şi dacă vezi că nu poate vorbi, nu face mofturi şi sună-l mai târziu, sau întreabă-l când are puţin timp să vorbească.
Încă ceva..renunţă la mentalitatea asta 'dacă mă iubeşte face... găseşte, bla bla'...nu suntem într-un film.Asta e realitate şi oricât de dur şi bizar ţi s-ar părea, nu e ca în filme. Dacă aveţi 9 luni împreună, sunt sigură că ţi-a demonstrat de nenumărate ori că te iubeşte.Nu-l fă să umble prin tot oraşu, până găseşte pe cineva pentru a te suna, iar pe urmă să fie rece şi distant cu tine.

Ţi-am spus aceste lucruri şi ţi-am dat sfaturile astea, pentru că şi eram ca tine şi doar acum văd, după 2 ani jumate de relaţie, că toate chestiile, aşteptările şi mofturile care le-am făcut de-a lungul timpului, au afectat mult.

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Un raspuns foarte bun, cine este destept va asculta de cineva mai "copt". Si apropo, cum zici tu, poate sa-l sune mai tarziu, sau sa-i zica ca, daca ii ocupat, sa-i dea el un bip cand are o 'fereastra' si atunci il poate suna. Ca din cate stiu eu, bipurile nu se taxeaza. happy

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Mulţumesc mult!

| AddictedToYou08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, intr-adevar mi-a demonstrat, cu mici scapari dar...si tocmai pentru ca il cunosc stiu ca ar fi avut timp daca ar fi vrut. Multumesc de sfaturi

| Cleopa a răspuns:

Cred ca reactionezi foarte bine. daca te iubeste trebuia sa isi faca timp sa vorbiti la telefon. da-i pace daca s-a suparat, caci nu are niciun motiv. s-a simtit cu musca pe caciula si s-a gandit sa se faca suparat ca poate iti trece tie supararea si il cauti sa il alini si pe el. dar nu ceda. daca te iubeste te va cauta, daca nu inseamna ca s-a plictisit de relatia voastra... in orice caz sa nu fii suparata din cauza celor intamplate. sunt multi baieti asemeni lui, dar sunt si multi baieti buni, asa ca daca se intampla sa nu te mai caute el si sa ajungeti la despartire sa te gandesti ca asta e spre binele tau prin faptul ca vei gasi un baiat mai bun ca el. pup