| FlorentinaDaniela99 a întrebat:

Am o nelamurire si sper sa ma lamuriti voi!
Imi doresc sa raman insarcinata. Am facut dragoste cu iubitul meu si "si-a dat drumul in mine" si eram in ultima zi de ovulatie. Mentionez ca stateam deasupra. Care ar fi sansele sa raman insarcinata? Si dupa cat timp as putea face un test de sarcina. Multumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari! Sa speram ca ai ramas insarcinata!
Nu are importanta pozitia sexuala, atata vreme cat sexul este vaginal si ejacularea este interna.
Oricum, daca stii cand ai ovulatia, de ce nu ai facut in prima zi de ovulatie, ca sa fii sigura ca ramai gravida?
Un test corect de sarcina, se poate face abia DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte, va arata negativ, chiar daca esti insarcinata, fiind facut prea devreme.

| corbulalbrosu a răspuns:

Conceperea sarcinii devine posibila si maximala, in contextul in care in fiecare din cele 5-6 zile care apartin perioadei fertile, sunt intretinute minim 2 acte sexuale (dimineata si seara) si sperma este ejaculata in vagin. Cea mai indicata pozitie de sex este cea a misionarului, cu recomandarea ca dupa terminarea sexului femeia sa ramana inca 5-10 minute in pozitia culcata pe spate. Daca ziua de producere a ovulatiei a fost corect calculata ai actul sexual a fost intretinut in acel moment, in acel caz se poate aprecia ca sansele de reusita sunt foarte mari, de peste 90%. Intro asemenea situatie testul de sarcina este posibil sa inceapa sa indice pozitiv, incepand de prin cea de-a 13-14-a zi de dupa ziua in care a avut loc actul sexual de concepere. Succes! Multa sanatate!

| ManeaFlorin a răspuns:

Fa un test de sarcina, poti si dupa cate ore sa-l faci