| eudoareuuuu a întrebat:

Hei TPU, Am o problema de ceva timp imi tot curge din zona intima un lichid maro si cateodata alb, si ma mananca rau acolo jos imi vine sa ma scarpin intru-na vorbesc serios sper sa nu faceti misto sau ceva de genul mie nu mi-a mai venit menstruatia de 2 luni cred si in luna iunie prin 28 mi-a curs sange dar putin foloseam absorbante de zi si asta s-a intamplat cam 2 zile sa ma tina, eu mereu cand am facut sex am facut neprotejat, pentru ca iubitul meu are grija si daca ar fi sa fie o sarcina nu va fi nimic. Doar ca problema este de ce ma mananca si imi cruge alea, sarcina nu cred ca este pentru ca nu a lasat in mine a dat afara ..si nici pofte de mancare nu am avut sau stari de sarcina nici burta nu se vede sa zici ca sunt insarcinata, deci de la ce patesc asa multumesc mult ca ma intelgeti si ca imi raspundeti frumos si scuzati greselile dar mam grabit si nu stiam de la cine sa cer o parere :* o zi placut.a

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

In alt topic ai scris ca ai doar 16 ani, iar prietenul tau 26! Ai idee ce inseamna sa cresti un copil?! Nu te baza pe barbat, ca el vine si pleaca. Peste cativa ani s-ar putea sa uite de tine si sa-si gaseasca o fata mai frumoasa sau cu bani mai multi. Copilul insa, il ai toata viata. Esti legata de el. Eu am prietene cu copii mici si pot sa-ti spun ca le este foarte greu. Nu mai ai libertate, nu mai poti sa te dezvolti profesional, fiindca trebuie sa stai cu bebelul toata ziua. Cel putin, cat e mic, nu te poti desprinde de el. Abia cand se mai mareste, pe la 7 anisori incepe sa se mai desprinda putin. Iar un copil are nevoie de atatea. Iti trebuie multi bani sa-l cresti, ca doar n-o sa faci ca tiganii, sa-l trimiti la cersit. Inteleg ce simti. La 16 ani, crezi ca viata e roz si tot ce zboara se mananca. Si uite ce ai patit. Baiatul asta, daca s-ar fi gandit putin la tine, n-ar fi acceptat sa se culce cu tine neprotejat. Un barbat care iubeste isi pune partenera pe primul plan si uita de propria placere. Face totul ca s-o protejeze, sa nu i se intample nimic. El in schimb, intretine relatii sexuale neprotejate cu tine (fara sa aiba bunul simt de a face analizele necesare) si-ti promite cai verzi pe pereti, ca daca ramai gravida nu-i nimic. Ba este, draga mea, fiindca pe barbati nu te poti baza. Nu sunteti nici macar casatoriti si voi vorbiti despre copii?! Cine-ti garanteaza ca nu te lasa cu tot cu plod si dispare in ceata?! Oamenii promit multe, dar putini isi respecta cuvantul.

In legatura cu infectia, nu cred c-o sa dispara de la sine. In general, chestiile astea nu se vindeca instantaneu si e nevoie de tratament, uneori chiar si cu antibiotice.

16 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Cel mai probabil e o boala cu transmitere sexuala, chiar daca spui tu ca te-ai protejat. Du-te la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi la un medic. Nu suntem in stare sa ne dam cu parerea si sa te inducem in eroare.

| Alcyon a răspuns:

Cam la asta duce sexul neprotejat. Ai voie sa renunti la prezervativ, DOAR daca partenerul e cu analizele la zi (acelea speciale, pentru depistarea BTS-urilor). Barbatii in general sunt asimptomatici, adica ei aparent n-au nimic. Tu ca femeie in schimb, te trezesti cu scurgeri si probleme. Si asta fiindca anatomic suntem diferiti. Mediul vaginal umed e perfect pentru anumite ciuperci (cum ar fi candida) si BTS-uri. Du-te la medicul ginecolog urgent, sa faci examen de secretie. Nu uita ca trebuie sa urmeze acelasi tratament si partenerul, pentru a evita o reinfectare.

| darriya a răspuns:

Din ce spui tu ar putea fi herpes genital(mâncărimile şi arsurile în zona genitală sau secreţiile vaginale anormale sunt printre primele semne care pot anunţa o infecţie cu virusul herpes) datorita iubitului tau care stie sa aiba "grija"vezi ce patesti daca iti place fara? du-te ori la un doctor ori la farmacie.

| eudoareuuuu explică (pentru darriya):

Si de la farmacie ce sa cumpar? Sunteti siguri ca am asa ceva? nu am besicute si chesti doar ca ma mananca? big grinbig grin si este grav crying ce sa fac?

| darriya a răspuns (pentru eudoareuuuu):

Farmacista iti va spune ce sa faci, ori te va ajuta ea cu pastile, ori te va indruma catre un doctor.nu te juca cu asta.(se spune ca aceasta boala o vei avea mereu in corp chiar daca o tratezi, se transmite in caz ca vrei sa faci copii)

| Hαppiηеss a răspuns:

Ai o infectie vaginala, poate chiar o boala venerica.
Consulta cat mai repede un medic ginecolog, nu te trata dupa ureche sau dupa sfatul unei farmaciste fara sa iti faci niste anlize inainte sa vezi despre ce este vorba, lucrurile se pot complica.
Nu mai amana!

| darriya a răspuns (pentru eudoareuuuu):

Sau poti sa te speli cu ceai de musetel nu o sa te mai scarpini(cu siguranta este infectie ca doar nu te scarpini din alta cauza)

| eudoareuuuu explică (pentru darriya):

Si pana la urma am herpes genital sau am o infectie vaginala te rog raspunde-mi sunt speriata nu stiu ce sa fac crying((

| eudoareuuuu explică (pentru Hαppiηеss):

Se poate sa am herpes genital, nu vreau sa merg la doctor deoarece sunt minora si nu vreau sa vorbesc cu mama desprea asta ma simt prost, si mie si fica sa ii spun vreau sa cumpar eu ceva de la farmacie sa fac singura fara sa merg la docotor ce pot sa fac _++?

| darriya a răspuns (pentru eudoareuuuu):

Herpesul este o infectie, prin actul sexual fara protectie se pot lua fel de fel de boli, infectii(vad ca ai 15 ani, daca nu stii cu ce sa mananca sexul de ce il faci cu unul care vrea doar sa se simta bine fara prezervativ?! ce iti garanteaza tie, ca nu isi da drumul in tine? ok dar el poate sa aiba herpes etc.si ala se transmite chiar de nu-isi da drumul.of, ce copii!

| Alcyon a răspuns:

Doamne, draga mea! Trebuie neaparat sa mergi la medic! Crede-ma, bolile astea nu se vindeca luand tratamente dupa ureche, prescrise de vecina sau de vanzatoarea din colt. Unele BTS-uri se trateaza foaarte greu. Daca ai candida de exemplu, o s-a cam ai de tras. O sa trebuiasca sa iei si pastile, si ovule + spalaturi, ca sa scapi de ea. Si din pacate, e posibil sa recidiveze. Nu vreau sa te sperii, dar nu trebuie sa mai stai asa. Esti inca foarte tanara, e pacat de tine, sa-ti distrugi sanatatea de la varsta asta. Ginecologul e singurul care te poate indruma. Fara consult, nu poate nimeni sa-ti spuna ce ai, din simplul motiv ca multe boli au simptome asemanatoare. Tratamentul poate fi insa diferit si de-asta trebuie sa stii exact despre ce e vorba. Altfel e posibil sa iei niste pastile aiurea, care sa nu te ajute cu nimic. In alta ordine de idei, metoda coitului intrerupt este extrem de nesigura. Nu te mai lua dupa prietenul tau, care-ti spune ca nu se intampla nimic. Ba da, se intampla, mai ales in cazul cuplurilor fara experienta. Ce te faci cu un copil la varsta asta?

| eudoareuuuu explică (pentru Alcyon):

Il cresc ce sa fac. mi-as dori un copil sincera sa fiu, si cu baiatul acesta suntem de 2 ani impreuna, printre care au mai fost cateva certuri mici de 1 saptamana 2. mai mult nu, si sunt sigura ca ma iubeste mult... asta nu e o problema problema este ca nu pot sa merg fara parinte la doctor si eu nu vreau sa ii spun mamei de chestia asta ce sa fac si cam cat mi-ar lua o consultatie doctorul, si la ce fel de doctor sa merg? daca o sa imi cumpar ceai de musetel si ma dau cu crema de galbenele poate o sa imi treaca poate nu am nimic si poate este doar o infectie, eu zic sa incerc mai bine asa prima data si daca nu o sa dispara simptomele astea o sa merg la docotor dar o sa merg cand vin din Germania peste 3 saptamani ca sunt plecata cu mama unde lucreaza ea.happy_mersi ca imi raspunzi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie genitală/vaginită, probabil o CANDIDOZĂ!

TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar/adecvat.

Dacă secreţia vaginală NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz/gălbui ), atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Iar dacă secreţia este ALBĂ cremoasă/lipicioasă ( uneori brânzoasă ), urât mirositoare şi însoţită de usturimi sau mâncărimi ( interne sau externe ) – poate reprezenta o candidoză.

Dacă, în schimb, secreţia este urât mirositoare ( eventual de altă culoare ) atunci este vorba de o INFECŢIE – situaţie în care TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

Testul pentru secretiile vagine este efectuat pentru a putea fi depistate cauzele vaginitei, sau a inflamatiilor de la nivelul vaginul si a zonei din jurul vaginului (zona ce poarta denumirea de vulva). Cel mai adesea vaginita este cauzata de o infectie, dar uneori aceasta boala poate sa apara si ca urmare a reactiei organismului la sapun, bai cu ulei, spermicid sub forma de unguent, sau dusuri. Vaginita se manifesta prin simptome precum senzatii de mancarime in zona vaginala, dureri si scurgeri anormale.

Dintre infectiile care au ca rezultat dezvoltarea unei vaginite, amintim:

Candidoza - in general candidoza este provocata de anumite ciuperci, precum Candida albicans. Tocmai de aceea ele sunt supranumite si infectii cu fungul Candida, iar formele de manifestare ale acestei infectii includ senzatii de mancarime in zona vulvei, o secretie alba, branzoasa, si o durere usoara in timpul actului sexual. Este foarte important sa intelegeti ca infectiile vaginale nu pot fi incluse in randul bolilor cu transmitere sexuala (BTS).

Tricomoniaza (Trichomonas Vaginalis) - este o infectie provocata de parazitul Trichomonas Vaginalis. Aceasta infectie este cunoscuta si sub denumirea de tricomonas, iar dintre simptomele cele mai frecvente animtim scurgerea vaginala galben-verzuie, spumoasa si urat mirositoare, durere in timpul actului sexual si dureri in partea inferioara a abdomenului. Tricomoniaza intra in categoria bolilor cu transmitere sexuala.

Vaginoza bacteriana - aceasta infectie reprezinta o schimbare a echilibrului florei bacteriene vaginale, manifestata prin o scurgere vaginala inconsistenta si laptoasa, cu miros urat de peste. La multe dintre femeile care dezvolta aceasta forma de infectie simptomatologia lipseste aproape in totalitate. Vaginoza bacteriana nu este o boala cu transmitere sexuala.

Alte boli cu transmitere sexuala (BTS)- infectii precum chlamydia, negi genitali, sifilis, herpesul genital (herpes simplex), sau gonoreea pot la randul lor sa afecteze sanatatea vaginului. Prezenta acestor infectii poate fi stabilita prin efectuarea unor teste aditionale.

De ce se face testul?

In general testele pentru secretiile vaginale sunt efectuate pentru indentificarea cauzelor care duc la aparitia unor simptome precum senzatii de mancarime si arsuri la nivel vaginal, miros urat, eruptii si scurgeri vaginale anormale.

Pregatire pacient

Pentru ca rezultatele testului pentru secretiile vaginale sa fie cat mai precise este recomandat ca inainte cu 24 de ore de a se recolta proba sa nu faceti dus, sa nu folositi tampoane interne si nici sa nu aplicati tratamete intravaginale. Deasemenea vezica dumneavoastra trebuie sa nu fie plina, atat pentru confortul personal, cat si pentru a eficientiza desfasurarea testului. In plus, testul acesta nu se poate efectua in perioada ciclului menstrual.

Rezultate anormale ale scurgerii vaginale:
- daca scurgerea este alba si branzoasa, acest lucru poate indica dezvolatrea candidozei;
- daca scurgerea are o culoare galben-verzuie, este spumoasa si miroase urat, acest lucru se poate datora tricomoniazei;
- daca scurgerea este inconsistenta, are o culoare alb-gri, si prezinta un iz puternic de peste, acest lucru este datorat vaginozei bacteriene.

Ce poate afecta testul?

Rezultatele testului pot fi influentate de nerespectarea indicatiilor de pregatire a pacientului, si anume: efectuarea testului in timpul ciclului menstrual, administrarea unor tratamente pentru infectiile vaginale fara prescriere medicala (aceste tratamente trebuie stopate cu cel putin 2-3 zile inainte de prelevarea mostrei), sau de intretinerea de raporturi sexuale cu 24 de ore inainte de efectuarea testului (acest lucru modifica PHul vaginal normal).

Pentru alte detalii vezi linkul/sursa :
http://www.i-medic.ro/analize/test-secretii-vaginale

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Ar fi bine să mergi la ginecolog pentru un control de specialitate.

Vaginitele pot da complicatii, in special vaginitele de origine bacteriana.

Dacă NU tratezi INFECŢIA ( vaginita ), poţi face diverse COMPLICAŢII :
• infertilitate
• nasteri premature
• ruperea prematura a membranelor
• infectii intra-amniotice
• endometrioze
• neoplazii cervicale intra-epiteliale
• infectii ginecologice post-operatorii.
SURSA : http://www.i-medic.ro/......e/vaginita

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Apoi, la terminarea tratamentului, TREBUIE să mergi IAR la control pentru alt test de secreţie vaginală şi confirmarea vindecării!

Evident, şi partenerul TREBUIE să se trateze!
Ceri tratament şi pentru el.

De asemenea, NU se face sex ( DELOC ) în timpul tratamentului ( până mergi iar la control şi ai confirmarea vindecării )!
În plus, NU se face sex neprotejat!

Toate cele bune.

| eudoareuuuu explică (pentru bursuc001):

Si cam la ce pret ar fi un control? Si trebuie sa ma dezbrac toata acolo, si la ce fel de doctor trebuie sa merg, mersii?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru eudoareuuuu):

Cu plăcere!

Tu ai citit tot răspunsul meu?
Am precizat că trebuie să mergi la GINECOLOG!

Dacă mergi la un cabinet "de stat", atunci controlul este gratuit ( văd că eşti elevă ).
La un cabinet "privat" vei plăti între 50-100 lei.

Evident că trebuie să-ţi dai jos chiloţeii, altfel cum vrei să-ţi ia o probă de secreţie vaginală happy

Multă sănătate.