| aramask a întrebat:

Hei, TPU! Am și eu o curiozitate. De ce la nivel de societate este văzut ca ceva negativ să te căsătorești pentru bani (din interes)? Dacă eu vreau un bărbat potent financiar care să mă întrețină și eu în schimb să-i fac viața frumoasă, nu prea văd unde este problema. Ambii au de câștigat din asta. Faptul că este tabu să vorbești despre a dori un partener bogat când 99% din certuri într-o relație, divorțuri, etc. sunt din cauza banilor este ciudat. Aștept opinii! big grin

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toate româncele asta vor barbat potent financiar si ele sa nu faca nimic leneșe si putori fac o droaie de copii, aia stape banii lui si se face cit dulapul după nastere ca nu mai are deloc grija de silueta ei ca deja ea a tras lozul cel mare, si peste putin timp apar certurile infidelitatea din partea lui ca el nu va sta cu o femeie care nu mai este cum a luat o, si va divorta de ea si ea isi va creste copiii singură, va trebuii sa se descurce, deci daca tu vrei un barbat potent financiar acela nu o sa fie doar al tau, el va avea multe alte aventuri si poate si copii cu altele, sunt destui actori si cîntareti celebrii din America care nu sau multumit doar cu o singura femeie ci au avut zeci de femei de a lngul vietii si cine stie cîti copii de care nici el numai stie

| RoCkKiD a răspuns:

Nu e o nici o problema ca vrei asta, la fel cum unele vor tipi inalti, poti si tu sa ii vrei bogati.e strict treaba ta cum iti alegi partenerii.

Acestea fiind spuse, problema cu abordarea asta, este ca nu esti singura, si e mai mare numarul de femei care vor barbati cu bani decat numarul de barbati cu bani.

Asta duce catre problema nr doi. Din moment ce numarul e mic, exista riscul sa nu dai de unul deci iti sugerez sa lucrezi sa iti faci o cariera in caz ca iti esueaza planul si ajungi cu unul normal.

Urmatoarea problema tine de natura relatiei, daca tu il vrei strict pentru bani, va trebui sa faci multe compromisuri pentru care trebuie sa te pregatesti fizic si spiritual. Din pacate o sa ajungi intr-o relatie unde dinamica de putere nu e in favoarea ta, asa ca risti sa ajungi in situatia in care ai bani, dar ai multe limitari.

Si riscul cel mai mare, e ca o sa fii prinsa in relatie. Daca la un moment dat compromisurile te prind din urma si simti ca nu mai poti nu prea o sa poti sa iesi din relatia aia usor pentu ca nu o sa ai o cariera, nu o sa ai experienta de lucru si o sa ajungi la o varsta la care corpul tau nu o sa te mai ajute sa gasesti altul cu bani, sau va fi foarte dificil.
Eu zic sa nu te bazezi nici pe pensia alimentara, daca nu cumva iti gasesti unul cu bani si prost ai sanse sa fii obligata sa semnezi un prenuptial si tu fiind complet necalificata ai sanase sa pierzi si copii in caz de proces.

Deci ideea ta e ok, doar ca vine cu riscuri pe care va trebui sa ti le asumi.

| Emilian65 a răspuns:

Te tine cineva sa nu te căsătorești cu un om bogat?

| johnnny123 a răspuns:

Pentru că o căsnicie ar trebui să se bazeze în primul rând pe respect și afecțiune reciprocă, pe o viziune comună și pe dorința de a construi ceva împreună. Nu pe ideea de relație tranzacțională ("tu mă întreții iar eu în schimb îți fac viața frumoasă").

Nu țin predici și nu sunt genul care să bage "căsnicia" pe gât oamenilor. Sunt de părere că fiecare om este liber să se căsătorească de câte ori vrea sau deloc. Dar pot să-ți explic de ce o căsnicie de genul celei descrise de tine nu prea merge.

Dacă tu ai impresia că într-o relație cu un bărbat bogat nu vor apărea certuri și tensiuni (sau că 99% dintre acestea vor fi eliminate), te înșeli amarnic.

Vezi tu, de regulă bărbații bogați care-și iau neveste-trofeu sunt un anumit gen de bărbați. Genul care au tendința să se plictisească extrem de rapid, imediat ce noutatea dispare.

Așa cum "educația este ceea ce rămâne după ce ai uitat tot ce ai învățat la școală", tot așa și căsnicia este ceea ce rămâne după ce luna de miere s-a încheiat.

Iar după ce luna de miere s-a încheiat, într-o căsnicie reală rămân lucrurile pe care le-am menționat la început: respectul și afecțiunea reciprocă, viziunea comună și dorința de a construi împreună.

Problema este că în cazul unei căsnicii tranzacționale, acestea nu există.

| aramask explică (pentru johnnny123):

Sunt de acord cu ce zici și îmi place că ai dezvoltat. Pe de altă parte, nu pot să nu observ cât de paradoxal este că teoria menționată de tine nu se pupă deloc cu realitatea, mai ales în România, unde cele mai multe cupluri se căsătoresc din dragoste și după ceva timp căsătoria / relația devine una abuzivă, scandaluri, divorț, etc. Eu analizez în mod concret. Dacă ne uităm în adâncine orice relație este mai mult sau mai puțin tranzacțională. Măcar femeile care sunt schimbate cu un "model mai nou" pleacă cu bani și bunuri materiale din acel aranjament, însă româncele noastre "de rând" săracele după ce divorțează multe dintre ele se trezesc fără nimic.

| aramask explică (pentru aramask):

Adâncime*

| johnnny123 a răspuns (pentru aramask):

Da, orice căsnicie este "mai mult sau mai puțin tranzacțională" în sensul că implică susținere reciprocă și tot felul de compromisuri și sacrificii de ambele părți. Dar căsnicia descrisă de tine este 100% tranzacțională, este practic "bani contra servicii".

Până la urmă, totul se rezumă la ce anume îți dorești de la o căsnicie.

Dacă tot ce-ți dorești este ca în momentul în care ești "schimbată cu un model mai nou" să pleci cu bani și bunuri, atunci da, căsătoria cu un bărbat bogat poate fi soluția.

Dar o căsnicie care pornește de la premisa asta nu este o căsnicie în sensul profund al cuvântului, și din acest motiv "este văzută ca ceva negativ", ceea ce-ți răspunde la întrebarea inițială.

| Emma30555 a răspuns:

Nu e o problema dar nu cred ca e bine sa depinzi financiar de cineva. Dacă nu îl iubești, îți va fi greu, el doar va "profita" de beneficiile tale apoi posibil sa caute alta, dacă vorbim strict de clasicul bărbat de vârsta mijlocie bogat care se căsătorește cu fata tânără și frumoasa. Eu pe ea o vad în dezavantaj. Nu va avea curajul sa facă ce vrea ce simte, mereu va dori sa i facă lui pe plac, deci va fi o femeie supusa. Doar dacă ai noroc, ești isteață și te gândești la toate.

| VoidEternal a răspuns:

99%?

Cum ai ajuns la cifra asta? Ai facut statistica numarand pe degete?

Vrei sa stii de ce lumea priveste asta ca pe ceva negativ? Pentru ca viata e imprezivibila si tu esti dependenta de omul ala. Nu mai vorbim despre fisura logica pe care o are rationamentul tau, punand doar banii ca si criteriu principal in detrimentul, personalitatii, educatiei, bunului simt, decentei, etc. Daca tu crezi ca ai putea sa fii fericita si "faci fericit" un barbat plin de bani, dar needucat, badaran, arogant si mai stiu eu cum, atunci nici nu are rost sa dezvoltam subiectul.

| LordCristobal a răspuns:

99% nu divorteaza din lipsa banilor ci din cauza lipsei compatibilitatii din cuplu.Nu poti sa stai cu cineva cand nu mai exista compatibilitate chiar daca acel partener e foarte bogat.
,,De ce la nivel de societate este vazut negativ sa te casatoresti pentru bani".O relatie amoroasa se bazeaza pe iubire,compatibilitate, reciprocitate si respect si atractie fizica.O relatie bazata pe bani nu este o relatie autentica, mai devreme sau mai tarziu se va destrama cand partenerul bogat isi pierde banii.O relatie pe bani este numai pe interes si nu exista deloc iubire in ea.
,, Daca eu vreau un barbat potent financiar care sa ma intretina". Modul tau de gandire este gresit, tu trebuie sa iti iei un barbat care sa te atraga la nivel fizic si sa ai compatibilitate cu el.Si vezi ca barbatii fug de femeile care vor sa fie intretinute, marea majoritate a barbatilor isi doresc o partenera care sa ii sustina si la bine si la greu.Doar barbatii introvertiti bogati isi iau femei care sa le intretina.

| LordCristobal a răspuns:

Acum sunt curios.
Daca stai cu un barbat care te intretine si la un moment dat afacerea lui intra in faliment, il parasesti sau o sa ii fii alaturi?

| anonim3247 a răspuns:

O femeie nu are de ce să îi fie rușine să se mărite cu un bărbat cu bani.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

La tine dacă vrei un bărbat cu bani contează și ce vede ăla la tine.

| vodami92 a răspuns:

Barbat potent financiar! adica cu sula mare!laughing

| Daz01 a răspuns:

În principiu nu este nicio problemă să te căsătorești cu un bărbat bogat, mai ales dacă vă și iubiți. Însă, așa cum apar problemele de la lipsa banilor, așa apar probleme și atunci când unul dintre ei nu câștigă nimic sau câștigă foarte puțin. Este ok să-ți dorești să ai o viață liniștită din punct de vedere financiar, asta ne dorim toți, dar să fii dependent de cineva este nesănătos pe termen lung pentru că or să apar sigur reproșurile de genul "dacă nu eram eu tu nu aveai nimic, etc." În altă ordine de idei, un bărbat cu bani știe că este vânat pentru că are bani și, în mod sigur, dacă se va căsători cu tine va alege un regim matriminial care să nu presupună împărțirea bunurilor, ci fiecare să rămână exact cu ce are sau strict cu ce dobândește în timpul căsătoriei, deci în cazul descris de tine soției nu i s-ar conveni nimic. Succes.