| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

De ce lumea considera mizerabil, ciudat, inuman un om singur sa zicem la varsta de 45 de ani? de ce trebuie toti sa ne facem familii? De ce lumea nu se gandeste ca totusi sunt oameni care nu au acest dar si puterea de sacriiciu de a se automutila singur pentru a intemeia o familie? v-ati intrebat de ce atatea divorturi? evident tiparul impus nesimtit de societate in cxare trebuie sa te casatoresti altfel este ratat a spalat multe creiere. Eu sunt genul de barbat care nu am bunatatea necesara nici puterea de sacrificiu de a intemeia o familie, prefer singuratatea si confortul. ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Eu cred că trebuie să străbatem cât mai multe cearceafuri.

20 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pana in 89 chiar erai considerat un ratat daca pana in 30 de ani nu erai insurat, nu aveai copil si nu erai la casa ta.
Mai era si vorba "dupa 30 de ani te mai insoara babele"
Cum ti-au zis si altii, sa intemeiezi o familie nu e un sacrificiu, chiar daca asta consideri tu.
Tu alegi.
In schimb alegerile sa fie 100% ale tale pe ori ce plan, nu influentat de altii.
Atunci esti splalat pe creier.
Si din ce am vazut, mass -media chiar are succes...

| cosmin986522 a răspuns (pentru ROB3RT89):

In ziua de azi e foarte greu sa cresti un copil, inainte de 89 aveai serviciu asigurat, casa tot ce era nevoie... acum de ce crezi ca populatia tarii este in scadere? de ''bine'' ce o ducem

| ROB3RT89 a răspuns (pentru cosmin986522):

Bine punctat, dar pe atunci toti munceau la intreprinderii de stat, erau asigurati si salarii pe masura.
Acum ori o duci bine, ori esti mediocru, ori ajungi mai rau ca in dramele americane "low buget".
Depinde de tine, si mai ales de decizia care o iei.
Cine se numara printre tinerii care o iau de la 0 si lucreaza pe un salariu minim pe economie,mi-e mila de ei,dar nu e chiar imposibil daca gestionezi bugetu.
Daca ai facut o facultate intr-un domeniu si nu gasesti de munca ca se cere experienta, ajungi sa ai frustrari de genu si zici ca nu o duci bine...
Dar multi fac copii si apoi constientizeaza, mai grav e ca fac mai multi, nu doar unu.
Se chinuie si pe ei si pe copii, si ei, nu au nici o vina...

| RAY a răspuns:

Eu am 27 de ani si de multe ori multi spun ray cand te insori? Eu le spun ca am timp dar eu unu mi-am pierdut increderea in fete, femei asa ca prefer sa fiu singur ca tine, plus aspectul meu fizic, multi cred ca e usor sasi gasesti dar fetele au si ele pretenti vor barbati inalti, frumosi de unde in fine, nu le baga in seama ai dreptate omul e poligam iar monogamia e un mit

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru RAY):

Frate, sunt si fete urate care nu au pretenti. frate arheologii au dovedit stiintific asta, dar lumea este spalata pe creier si refuza adevarul

| cosmin986522 a răspuns (pentru RAY):

De curiozitate ce inaltime ai? sincer am vazut destui baieti scunzi care si-au facut familii si nu erau genu sa-i dea banii afara din casa doar ca iti trebuie putin noroc si tupeu sa gasesti o fata potrivita

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru RAY):

Frate e adevarat cu aspectul fizic, dar am vazut multi hidosi insurati

| RAY a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Au descoperit oamenii de stiinta privind primatele care sunt poligame plus ca specia noastra se dezvolta ca o specie poligama, vezi comcurenta spermei la barbati plus ca daca o femeie intra cand barbatul a ejaculat asta iar intra in erectie, man eu numai cred in asa ceva, eu nu cred ca ele iubesc cu adevarat

| RAY a răspuns (pentru cosmin986522):

Nam nevoie de nici o fata in viata mea poate pentru sex atat, eu nu cred in asa ceva, am 1, 65

| Violleta2022 a răspuns:

Sa intemeiezi o familie nu este un sacrificiu, dimpotriva, este un privilegiu, o eternitate de fericire alaturi de cel drag!
Imi pare rau pentru tine, ca esti singur si frustrat, dar nu este fericire pe pamant, aia pe care nu o poti impartii cu altii, in special cu cei pe care ii iubesti!
Habar nu ai cum este sa ai propriul tau copilas in brate, cat de fericit si implinit te simti atunci, radiezi de fericire, esti in al noulea cer!
Pacat, ca nu vei ave aocazia sa cunosti acest sentiment unic, de a fii parinte!

cat privesc divorturile, sunt pentru egoisti, cei care nu vor sa faca compromisuri din dragoste pentru partenerul lor, cei care vor doar sa primeasca fara sa ofere nimic, si atunci, ajung atat de narcisisti si egoisti, ca nu le pasa de sot/sotie, ci doar de propria satisfactie.
Dar nu-ti fa probleme, ca si aia tot isi gasesc la un moment dat un alt parter, mama natura ii ajuta sa se imperecheze din nou.
Totusi, unii, prefera sa raman singuri, oameni care nu se pot adapta societatii, oameni plini de probleme psihice, oameni care vor pierii singuri si neintelesi, oameni "gresiti" pe care mama natura ii elimina. Bine ca nu se reproduc, pentru ca ar apare alti "gresiti", in felul asta, selectia naturala is face treaba.

| Nemessys a răspuns:

Oamenii de genul ala pur si simplu sunt manipulati de societate si ei sunt ceva gen,, daca toti oamenii fac aia, inseamna ca trebui sa fac si eu". Pur si simplu nu se gandesc la ei, la placerile lor sau cum le-ar fi viata mai buna. Nu zic ca. sa ai o familie este rau dar totusi nu se gandesc. Adica ok. X isi faci familie, bravo lui, sa fie sanatos. Dar cand il vede pe Y ca la 40 de ani nu are familie, il crede un ciudat. Si bineinteles fara sa-l mai intrebe,, care-i treaba, tu de ce nu ai pe nimeni?"
Nici eu nu inteleg motivul pentru care toti oamenii trebuie sa avem o viata la fel. Adica ok. te nasti, faci prostii de copii, te duci la scoala, dupa la liceu, daca e faci si o facultate, te duci la lucru, iti gasesti pe cineva cu care faci o familie, cresti copii, muncesti pana la pensie si dupa copii au grija de tine pana mori. Cam asa e viata fiecaruia. (evitand anumite intamplari, fie ele fericite sau triste). Totusi acei oameni de tip,, X " nu se gandesc ca,, Y " poate vrea sa aiba o viata diferita, poate nu vrea sa aiba pe nimeni care sa-l bata la cap sau poate nu a gasit persoana potrivita. Cum as fi eu. Adica eu am doar 16 ani, stiu, mai este timp, dar cand vine vorba de o fata cu care sa-mi fac o familie, crede-ma ca sunt foarte pretentios. Nu am de gand sa accept orice fata doar ca sa-mi fac o familie ca vai de mine,, asa trebuie". Frate... daca e sa-o gasesc bine, daca nu, nu-mi pasa... Sincer nu m-ar deranja daca as sta singur. happy Prefer singur decat cu orice proasta de pe strada care are nu stiu ce pretentii are de la mine si sa fie buna doar la patwinking, cu gura mare si daca o pui sa faca ceva de mancare, imi da bani si-mi zice,, comanda o pizza".

De asta sunt si atatea divorturi. Pentru ca oamenii se grabesc. Gen. ajung in momente in care sunt disperati sa gaseasca pe cineva si asa nu mai au rabdare. Gen. ok se intalnesc, fac cunostinta, mai stau ceva timp si dupa BAAAAM! nunta! Iar dupa nunta, ajung sa se cunoasca mai bine si mda. apar certuri, certuri si din certuri se ajunge la divort. Femeia ramane singura cu copii, iar lor nu li se mai pot oferi aceleasi lucruri cum ar fi haine, jucarii, bani zilnici la scoala si ceva cadouri de zile de nastere sau Craciun etc.
Eu daca as fi fata, as vrea sa mor singura. Pentru ca la cati prosti sunt in ziua de azi, sincer nu mai pot avea incredere in nimeni. Cine stie cu ce motiv mai bine unu la mine si imi zice,, buna frumoaso". Deci acel frumoaso a scricat orice sansa... Si daca le-as zice ca ii ofer sex doar dupa nunta. in a2-a clipa se duce la alta happy. Sau daca ii zic din prima,, nu vreau o relatie", el baga scuza,, pai ce? te-am intrebat eu de relatie? Vreau doar sa te cunosc" Mhm straight face Si cu putin gand de a fi impreuna cu mine. Genial!
Din fericire mai sunt fete care vor ca barbatul vietii lor, sa le fie alaturi mereu, sa le stearga lacrimile, sa le incurajeze, sa uite de probleme, sa le ofere un sfat, sa stie sa-si educe copii, sa-i ajute si pe ei nu sa le zica doar,, Ce? Eu? De unde vrei sa stiu asta? Tu de asta te duci la scoala, ca sa inveti. Eu nu stiu d-astea" etc.

In timp ce unele vor ca,, dragul sot" sa le plimbe dintr-o parte in alta a lumii, vor bijuterii, haine, vila cu 3 etaje, piscina etc.

| Necunoscut112 a răspuns:

Este strict alegerea ta. Aşa cum tu judeci pe cei care îşi întemeiază o familie, spunând că sunt manipulati de societate, că se "automutilează" prin căsătorie, aşa vei fi și tu judecat. Asta nu înseamnă că are cineva drept de decizie în locul tău. Faci ce vrei. În realitate, nu dă nimeni doi bani pe tine şi pe viaţa ta, in afară de familie, ci atunci când "te judecă", practic folosesc asta pentru câteva secunde de discuţie/bârfă, să mai treacă timpul.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Eu zic ca e spirit de turma, nu manipulare sau spalare pe creier cum zic unii si altii...

| Necunoscut112 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nici măcar asta nu ai dreptul să spui. Ce nu înţelegi, nu judeca. Nu este nimic anormal să îţi doreşti să fii cu cineva, să împarți binele şi răul.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Probabil ai inteles gresit, am facut doar o comparatie intre ce erea si ce e acum.
Nu am zis ca sunt contra.
Nu am judecat pe nimeni.
Multi se casatoresc ca asa considera ca e bine(spirit de turma)
Care o fac din obligatie atunci se cheama splalare pe creier.
Care o fac ca asa sa nimerit si asa a fost sa fie, toate cele bune si casa de piatra!

| Necunoscut112 a răspuns (pentru ROB3RT89):

O faci pentru a nu fi singur, pentru a face un copil, pentru a avea un sprijin permanent. Deocamdată sunteţi tineri, nu vă gândiţi că singurătatea e o povară, mai ales când ai 50-60 de ani, ştii că mai ai destul de trăit şi nu ai nici cu cine schimba o vorbă. E mult de discutat pe tema asta. Cine o face, o face pentru binele propriu şi când nu e bine cum te-ai fi aşteptat, divortezi. Foarte simplu.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Faza cu singuratatea sunt cazuri izolate, de aia s-au umplut parcurile de pensionari la sah si table.
Faza cu divortu e ok, bine spus, dar cand ambi au o varsta si isi pot reface viata foarte usor.
Sunt cazuri de divort si la varste foarte inaintate, atunci tot la singuratate se ajunge daca tot ai mentionat de ea...

| Necunoscut112 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Corect, în parcuri, la piaţă, la teatru etc. nu eşti singur, dar bănuiesc că ştii că cel mai greu e noaptea, când eşti singur în casă (asta dacă ai st vreodată singur într-o casă). Când ieşi pe stradă, te duci la muncă, te duci in parc vezi oameni, dureros e când te întorci acasă şi nu te întreabă nimeni :"ce faci?". Iar când se ajunge la divorţ la bătrâneţe, în 99% din cazuri există copii deja mari, nepoţi. Nu simţi atât de acut că eşti singur când te sună familia, când ştii că ai pe cineva pe lume. În schimb dacă alegi să stai singur toată viaţa, pa pa copii, pa pa nepoţi, pa pa sănătate fizică şi psihică.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Ai si tu dreptatea ta, in fine, tot cred ca ai inteles gresit.
Nu am zis ca sunt contra, doar am adus in discutie anumite criterii.
Chiar sunt oameni care o fac din obligatie, insa nu am zis ca nu sunt de acord sau ca nu vreau sa ca nu o voi face.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Nu e nimic rau... daca nu gasesti femeia potrivita ce sa faci, sa te insori cu toate? Si se mai intreaba lumea " Vaaai, de ce in Romania isi bat barbatii nevestele? ".