| Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:

Hei Tpu..Am si eu o problema, ultima menstruatie mi-a venit pe 31 martie. Mentionez ca in luna decembrie am facut un avort la 4 luni de sarcina iar următoarele 3 luni mi-a venit menstruatia regulat la 28 de zile, am facut 2 teste de sarcina unul pe 29 martie iar altul azi pe 6 mai si ambele au iesit negative, e posibil sa fiu gravidă? Pe 14 martie am avut contact sexual protejat cu prezervativ dar nu de la început, este posibil sa fi ramas? Cât de sigure sunt prezervativele?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prezervativele sunt 100% sigure CAND le pui dinainte de te penetra si le scoti, dupa ce s-a terminat complet partida.
In cazul tau, nu prezervativul ar fi de vina, ci joaca voatra fara prezervativ, de dinainte de sex, care-i-a naibii de periculoasa, mai ales daca el ejaculase anterior, iar tu erai in perioada fertila, ca se scurge involuntar lichid pre-ejaculator in vagin, in primele secunde cand il baga si te lasa imediat insarcinata.
Asadar, nu prezervativul te poate lasa insarcinata ci joaca voastra fara el!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele precizate in aceasta intrebare, reiese si se subintelege ca ultimul act sexual a fost intretinut in data de 14 Martie si dupa acea data NU au mai fost intretinute alte contacte sexuale. In concluzie reiese ca formarea unei eventuale sarcini ar fi putut deveni posibila numai/doar in urma acelui act sexual fiindca a fost partial si NEprotejat. Rezultatul testului de sarcina poate fi corect, valid si valabil in proportie de peste 98-99%, numai daca este efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile de la ultimul act sexual neprotejat. Fiindca primul test de sarcina a fost efectuat in data de 29 Aprilie adica dupa trecerea a 47 zile (14.03 -29.04 = 47 zile), iar al 2-lea test dupa alte 7 zile adica dupa 54 de zile, si ambele teste de sarcina efectuate au avut rezultatul NEGATIV, rezulta ca in urina testata in mod absolut cert/sigur NU exista hormonul de sarcina hCG. Este stabilit stiintific ca sarcina dupa instalarea sa in uter, produce hormonul hCG si concentratia acestuia creste zi de zi si din acest motiv practic este imposibil ca testerul de sarcina folosit sa nu detecteze si puna in evidenta hormonul in cazul in care acesta exista in urina. In concluzie se poate aprecia ca neinceperea menstruatiei pana in prezent se datoreaza cel mai probabil unor motive medicale.
Fiindca conform afirmatiei tale exprimata in : în 2 August 2018 | Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:
. Bună TPU...am si eu o întrebare daca am ciclu neregulat cum pot sa îmi dau seama cand este perioada în care pot ramane însarcinata?""
ciclul tau menstrual a fost mereu neregulat, cel mai probabil si in acest moment actualul ciclu menstrual s-a prelungit tot din acelasi motiv. Este indicat sa te prezinti la ginecologie pentru o consultatie ginecologica mai mult decat necesara in situatia ta. Multa sanatate!