| isabellaa17 a întrebat:

As avea nevoie de niste pareri din partea voastra. La 2 zile dupa ciclul menstrual am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu. Acum, la o saptamana de la acel contact, am niste simptome ciudate ca de exemplu: ameteala, greata, dureri de cap, epuizare, crampe abdominale. Ar putea fii acestea semnele unei sarcini nedorite, ar putea fii o toxiinfectie alimentara sau as putea da vina pe caldura care ne urmareste de cateva zile? Astept raspunsurile voastre. Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Pot fi simptome de sarcină, DAR este foarte PUŢIN probabil ( acum DEPINDE şi cât a trecut de la acel contact... - ACUM am văzut, era o săptămână )!

POSIBIL - alte detalii ( pe larg ) la articolul "15 semne de sarcină", la linkul : http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Înclin să CRED că se datorează căldurii - NU cred că e vorba de toxiinfecţie alimentară, deoarece ar fi ÎNSOŢITĂ de diaree ( pe care n-ai menţionat-o, deci NU e cazu' )!

Apoi, la 2 zile după menstruaţie NU te aflai în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( din contră, era f scăzută ), deci riscul de sarcină este F mic ( aş zice undeva între 10-15 % ) şi se poate datora acelui lichid preseminal!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Pentru alte detalii, poţi vedea articolul de la linkul : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )! Iar dacă ai ciclu REGULAT, atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

Deci, în CONCLUZIE, RISCUL de sarcină EXISTĂ - dar este foarte mic!

Aşteaptă să vezi dacă îţi vine menstruaţia - iar dacă NU vine ( întârzie mai mult de 1 săptămână, faţă de întârzierea normală ), atunci FACI 1 test de sarcină!

Faci 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) – CHIAR dacă acum ( în iulie ) o să-ţi vină menstruaţia ( iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile )!
În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa macar 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa macar 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat. Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Te duci la farmacie şi cumperi 1 test de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

4 răspunsuri:
| sebysebyca a răspuns:

Daca e baiat sa-i pui numele gheorghe! ca-i facut din prostie!

| AlexMsA a răspuns:

Dupa 2 zile teoretic nu poti ramane. Nu cred, da avand in vedere simptomele. Insolatia era cu febra, tu stii ce ai mancat. Daca nu, cine stie, Dumnezeu face minuni...happy

| AlexMsA a răspuns:

Fa un test de sarcina, dar de regula nu ar trebui sa iasa pozitiv

| michaell98 a răspuns:

Cred ca daca ai acele simtome esti insarcinata.