| TanyaTanny a întrebat:

Hei TPU care sunt simptomele sigure din prima luna ale unei sarcini?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista asa ceva. Niciodata nu ai simptome in primele 4 saptamani de sarcina. Din saptamana a cincea, o parte din femei au balonari, somnolenta, dureri de sani, greata matinala. Dar 60% din femei nu au nici un fel de simptome in primul trimestru ed sarcina, cu exceptia lipsei unei menstruatii anormale. Deci in peste jumatate din cazuri, nu exista nici un simptom in primele 12 saptamani de sarcina, asa ca banuiesc ca cel mai sigur semn de sarcina poate fi considerat lipsa menstrei fara alte simptome.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de organismul fiecarei femeii: lipsa menstrei ar putea fi cea mai importanta si mai sigura, desii, este foarte bine cunoscut si faptul ca uneori, in prima luna de sarcina, pot apare sangerari minore, care pot fi confundate cu un ciclu menstrual.
Alte semne de gravidie: starile de greata si voma matinale, iar uneori dureri de burta, sau de sani.

| corbulalbrosu a răspuns:

D-na Gretta a mai dat un raspuns "marca Gretta" rolling on the floor. Asa cumspune si d-na medic Brigaela in prima luna de sarcina nu se produc aproape niciodata niciun fel de simptome de sarcina. Aceste pot sa apara insa nu in toate cazurile, cu incepere doar din a 6-7 a saptamana de sarcina adica din momentul formarii embrionului.

| Relic a răspuns:

Du-te la ginecolog