| Sabina3759 a întrebat:

Hei, TPU, dacă incep sa iau anticoncepționale din prima zi de ciclu menstrual tot atunci își vor face efectul? O sa am protecție garantata chiar dacă următorul act sexual va fi neprotejat? Adică pot sta calma chiar dacă spermatozoizii ajung "unde nu trebuie"?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand incepi sa iei anticonceptionale, este necesar sa ai protectie dubla in primele 14 zile, pana incep anticonceptionalele sa functioneze, altfel risti sa ramai gravida.
Folositi si prezervatiul pentru pimele 14 zile, ca sa fiti siguri ca nu ramai gravida, fiindca protectia apare dupa cele 14 zile, nu inainte.

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ca sa iei anticonceptionale, nu mergi la farmacie sa le ceri, mergi la medic.
Faci un set de analize si in functie de ele, medicul iti va prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc tie si organismului tau.De asemenea iti explica cum si cand se iau,cu ce interactioneaza negativ si,daca e medic bun,iti spune si la ce riscuri iti supui organismul,luand anticonceptionale.
Nu vreau sa te speriu si scuza-mi explicatia severa, dar chiar trebuie sa intelegi ca nu e o joaca sa iei anticonceptionale, nu sunt bombonici mici pentru pitici!happy
Mai intai mergi la medic, te rog, vei afla tot ce te intereseaza!♥

| libearcafan2002 a răspuns:

Ia 3 sa fii sigura