| Anonim1995 a întrebat:

Hei TPU, daca menstruatia mi-a intarziat 2 luni consecuve, doar cu cateva zile, dar totusi mi-a venit. E posibil sa fiu insarcinata?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic se considera ca fiind aproape imposibila pornirea menstruatiei in cazul in care exista o sarcina instalata in uter. Unele mici decalaje in + sau - fata de data calculata se pot produce din cauza unor mici dereglari hormonale destul de frecvente in perioada adolescentei, deoarece in aceasta perioada organismul femeii este intro continua modificare si/sau transformare. Se considera ca in orice situatie s-ar produce menstruatia, chiar si daca incepe mai devreme sau intarzie putin, dar incepe si decurge intr-un mod asemanator cu celelalte menstruatii produse anterior, avand aceleasi caracteristici cum ar fi : numar de zile de scurgere/manifestare, cantitatea, culoarea, mirosul, textura, fluxul zilnic de menstra eliminata, etc. se poate afirma fara teama de a gresi ca : intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU si de asemenea faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Existenta unei sarcini este teoretic IMPOSIBILA in astfel de situatii. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Clar, NU

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur că nu, ai o dereglare hormonală, nu ne ai dat toate detaliile, ai facut sex, sau esti virgină, ce vârstă ai? Sanatate multă.

| Emilian65 a răspuns:

Daca menstruatia ti-a venit de fiecare data cu o intarziere de numai doua zile, nu esti gravida.

| Ceva123 a răspuns:

Da sunt sanse extrem de sigure...

PE CINE PACALESC CAT DE BATUTA IN CAP CU PRASTIA SA FII INCAT SA NU REALIZEZI CA NU ESTI

| CrystyCRS a răspuns:

Da esti insarcinata si vei avea tripleti.