| Stamate_Iulia_1990 a întrebat:

Hei TPU este urgent!

Scurgerile vaginale normale sunt lipsite de miros, insa daca acestea sunt cauzate de infectia cu o ciuperca, lichidul va avea un miros greu, asemanator celui de bere.

Scurgerea vaginala alba sau cenusie dar nu vascoasa este simptomul vaginitei bacteriene – cea mai comuna forma de infectie vaginala. Vaginita bacteriana este considerata o afectiune cu transmitere sexuala, chiar daca etiologia exacta nu este cunoscuta. Aceasta apare cand echilibrul bacterian normal din vagin se deregleaza. Afectiunea apare in urma relatiilor sexuale cu parteneri multipli, dar si femeile care nu au o viata sexuala activa pot suferi de aceasta boala.

Scurgerile vaginale de culoare galbena si urat mirositoare, insotite de mancarimi vaginale si usturime in timpul urinarii pot semnala infectia cu un parazit microscopic - Trichomonas vaginalis – iar afectiunea se numeste tricomonaza.

Eu am o scurgere galbuie urat mirositoare am avut si mancarimi da m-am dat cu iaurt si au trecut am 16 ani si acum o luna am f ost la ginecolog si am avut tratament cu ovule polygynax si ceva medicamente mi-a trecut si mirosul vaginal cu greu pana urma, acum dupa o luna a reaparut am citit ca 90-95% trece cu METRONIDAZOL sa imi cumpar? scurgerea asa imi este ...nu mai pto sa plec la ginecolog este singurul din oras si imi este rusine, sa ma duc lunar la 16 ani

3 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Intretii relatii sexuale? Daca raspunsul este da, probabil vina e la partenerul tau, care te tot reinfecteaza. Atunci cand unul din parteneri are o boala, e necesar sa se trateze si celalalt, chiar daca nu are simptome. De altfel, de multe ori barbatii sunt asimptomatici. Eu zic sa mergi din nou la ginecolog (poate incearca si la altul, dintr-un oras mai mare), fiindca bolile astea nu trec asa, cu tratamente facute dupa ureche. Daca te tratezi de capul tau e posibil chiar sa agravezi problema, in loc s-o vindeci.

Răspuns utilizator avertizat
| DiannaM94 a răspuns:

Nu este nevoie de sa iti fie rusine. Este foarte important sa nu iei medicamente de capul tau fiindca poate fi ceva mai important si grav si daca nu se trateaza la timp iau o alta intorsatura lucrurile. Incearca sa contactezi un alt ginecolog din alt oras apropiat daca se poate. Vorbeste cu mama ta fiindca s-ar putea sa fie altceva decat vaginita.
Si cat despre faptul ca ai 16 ani si ca nu poti sa te duci de mai multe ori la ginecolog, este gresit sa gandesti asa. Daca este o boala cu transmitere, se poate lua si de pe capacul toaletei sau din toaletele din scoala, nu neaparat de la un baiat.
Important este sa te tratezi tu, nu sa asculti in gura altora.