| Naomi16 a întrebat:

Hei TPU funda. sper sa ma puteti ajuta.Este vorba de cea mai buna prietena a mea.Problema este ca eu am impresia ca se foloseste de mine, si totusi nu pot face nimic.Totul a inceput cam in clasele gimnaziale, cand ea si-a gasit un prieten si de atunci a cam inceput sa ma ignore.Adica nu acel sens.Niciodata nu mai ieseam, pentru ca prietenul ei nu-i dadea voie sa iasa cu fetele(deoarece el credea ca ar fi iesit cu baieti)desi ne cunoastem de mici(de 15 ani).Ea nu facea nimic,imi spunea ca exagerez,ca nu-i adevarat, si il alegea mereu pe el.Singurele momente in care puteam sa o intalnesc erau seara, cand ma invita sa dorm la ea sau eu o invitam sa doarma la mine.Si atunci,statea pe mess incontinuu vorbim cu el sau la telefon prin mesaje, de nici un film nu intelegeam ca butona mereu telefonul ala. Ziua mea de acum 2 ani mi-a stricat-o.A venit si prietenul ei credea ca iesea cu baietii si nu o credea asa ca mai tot timpul a plans la telefon.M-am suparat, dar bineinteles ca am iertat-o.Anul trecut m-a mintit de ziua mea.I-am spus sa vina si a spus ca "nu poate ca are de facut un proiect cu fetele".In realitate i-am vazut fix de ziua prin parc cum se tineau de mana si se sarutau.Normal ca tot am iertat-o.Acuma ma minte ca nu mai este cu el, dar prietenele mele i-au vazut impreuna.Nu stiu de ce face asta.Problema e ca ma foloseste, cand se plictiseste ma cheama la ea si alte chestii.Si am facut cu ea o promisiune gen"juram pe prietenia noastra ca nu o sa ne apucam de fumat" si urmatoarea zi eram la terasa si a inceput sa fumeze fara jena uitand de promisiune. uitand de tot.Eu am ramas masca,prea fara cuvinte ca sa-i adresez ceva si ea nu spunea nimic, radea si zambea.Ce parere aveti? Cum sa ma comport?

4 răspunsuri:
| χƒяυмυѕιкαχ a răspuns:

Pfoa ce prietena ai si tu, auzi si eu am patit asa dar ea te foloseste numai cand are nevoie de tine si tu cand ai nevoie de ea, ea nu te ajuta, ascultama incearca sa nu o mai asculti daca sa va certa cu prietenul ei si va spune ca vrea sa vb cu tine spune-i ca ai ai altceva de fcaut, fa exact cum face ea, cautati si tu o alte prietene si iesi cu ele si las-o pe ea cu iubitul ei sa vezi ca pana la urma ii va parea rau si isi va cere scuze! te pup

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o ignori.Nu o mai baga in seama, nu-i raspunde la telefon.
Daca este cu adevarat prietena ta va veni la tine si isi va cere scuze.
Daca nu va veni inseamnca ca, chiar se folosea de tine si nu mai are rost sa fiti prietene.
Stii vorba aia-Daca iubesti pe cineva elibereaza-l si daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Naomi16 explică:

A da.si mereu cand ii dau mesaje imi raspunde dupa o ora sau deloc sau imi raspunde sec