| anonim_4396 a întrebat:

Îmi e foarte rușine de ceea ce urmează sa spun.Sunt într o relație de aproape un an și jumătate cu prietenul meu și de la un timp găsesc foarte atractiv un coleg de clasa. Parte ciudata e ca are o parte din calitățile prietenului meu : fizic arata bine, are simțul umorului, canta foarte bine la câteva instrumente muzicale ( prietenul meu este foarte priceput la chitara și el este practic profesorul meu de muzica laughing), îmi place la colegul meu ca este foarte diplomat, și are momente când se comporta frumos cu toate fetele în general, dar și momente când le tachinează ( pe foarte multe dintre ele, inclusiv și pe mine) Am fost o perioada în luna decembrie când am simțit ca relația dintre mine și prietenul meu se răcise, ca nu mai mergea ( am reușit sa depășim acel moment ) iar eu aveam tot felul de vise cu colegul asta :/ A fost foarte ciudat sincer; Colegul meu cu toate astea, a făcut un gest mai demult care sincer mi-a schimbat părerea despre el.S a lăudat ca și a început viata sexuala la 14 ani cu o fata mai mare ca el; Mi s-a părut super înjositor momentul acela, sau a mai fost odată când vorbea cu un coleg despre "panarame "sau o fata de genul acesta. Nu ma înțelegeți greșit, îmi iubesc prietenul chiar dacă intre noi mai sunt tensiuni, însă mă enervează senzația pe care mi o da acest coleg și vreau sa scap de ea.Nu am de gând sa fac vreo prostie, sunt conștientă de ce simt și de ce NU ar trebui sa fac. Însă, toată situația îmi creează o neliniște în suflet.

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Buna,
Eu cred ca la varste tinere e normal sa ne mai uitam, mai ales ca multe dintre noi ne dorim o relatie lunga- ca in filme, desi de multe ori ne aruncam cu capul inainte, iar dupa ne trezim ca nu e totul tocmai frumos cum se vedea in filme.
Nu trebuie sa iti faci griji.

Atata timp cat tu esti consitenta de ce faci, nu te lasi dupa de valul atractiei fizice care exista intre tine si colegul tau ( care, apropo, mi se pare ca asa este el - incearca sa fie prietenos cu toate fetele) si stii unde sa pui stop, totul e ok.
Daca insa nu poti sa treci peste astfel de ganduri, nici macar dupa un timp lung, ar trebui sa-ti pui si niste semne de intrebare daca relatia ta va functiona sau nu. Poate din cauza problemelor pe care le intampinati, iti doresti altceva.

Linistea trebuie sa ti-o gasesti tu, in tine. Sfaturi nu prea avem ce sa iti dam, decat sa-ti ocupi timpul cu alte activitati si sa petreci mai mult timp alaturi de iubitul tau, o sa-ti gasesti linistea cu siguanta.

11 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Vulturii sunt monogami, isi aleg partenerul pe viata. Oamenii nu sunt vulturi...si nici monogami. happy Ceea ce incerc sa iti spun este ca nu trebuie sa iti faci atatea probleme si nici sa te simti asa vinovata. E normal sa te simti atrasa si de alte persoane, chiar daca esti intr-o relatie cu un baiat pe care-l iubesti. Toata lumea trece prin asta. Unii cedeaza tentatiei si inseala, iar altii nu. Aici se face diferenta intre oamenii "de calitate" sau de onoare si javre.winking

| Violleta2022 a răspuns:

Fi macar cinstita fata de actualul prieten si spune-i ca nu mai simti nimic pentru el si ca vrei sa incehi relatia.
In felul asta nu incepi o alta relatie cu incurcaturi si minciuni, desii, doar tu il placi pe baiatul ala, dar nu ai confirmarea ca si el te place.
In cazul asta, gandeste-te de 2 ori daca dai cioara din mana pe aia de pe gard.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tocmai ce am spus ca îmi iubesc iubitul și ca sunt perfect conștientă ca ceea ce simt pentru colegul acela este atracție pura de moment, nu sunt îndrăgostită de el și nu am de gand sa renunț la o relație pe care am clădit o atât de mult timp, pentru o persoana cu care nu vad niciun potențial de relație( nu știu dacă ai citit comentariile ). Am vrut doar sa vad ce pot face ca sa nu ma mai simt neliniștita, pentru ca m-am simțit oarecum vinovată pentru ce simt.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AdelaElena88):

Atunci nu mai pierde timpul visand la ceva care nu-i realizabil!

| Drimmero a răspuns:

Esti tanara, nu te mariti cu prietenul tau,, e normal ca oameni sa simtim atractie si de alte persoane fata de persoanele iubite,, ceea ce este frustrant.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt o persoana calcultata și de obicei înainte sa iau o decizie ma gândesc și de o mie de ori; mai ales la consecințe.Sunt perfect conștientă ca ceea ce simt pentru colegul meu este atracție pura și ca o poveste de iubire nu prea poate fi, poate doar o aventura, ceea ce e cat se poate de imoral pentru mine( și dureros, sunt mai statornica de fel ). Cel mai probabil dacă o sa simt în continuare asta, îmi voi controla sentimentele, iar dacă treaba va deveni serioasa ( ceea ce sper sa nu ) îmi voi lua inima în dinți și ii voi spune prietenului meu.

| Drimmero a răspuns (pentru AdelaElena88):

Nu m-am inselat niciodata in privinta ta, chiar esti o fata cu capul pe umeri si tin sa te felicit!

| AdelaElena88 a răspuns (pentru Drimmero):

Îți mulțumesc!

| grab a răspuns:

Nu ii mai da atata atentie lu Casanova asta nou.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru grab):

laughing)Chiar mi -a plăcut răspunsul tău

| AdrianTzar a răspuns:

Simplu. Nu te mai gândești la el. Felul ăsta de a fi interesant prin prostie și nesimțire poate părea interesant, dar e inutil.