| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.O sa va cer un sfat si voi incerca sa fac un mic rezumat al situatiei in care sunt acum. Deci, am o relatie cu un tip foarte inteligent, dar anxios si putin introvertit, astfel incat nu-si poate exprima sentimentele uneori sau poate nu vrea sa - mi arate ca ma iubeste. Ideea e ca-mi place modul lui subtil de a iubi insa uneori ma simt si eu anxioasa si presata si incep sa-mi fac griji. Imi fac griji caci situatia noastra e dificila. Eu mi-am ales o cariera dificila (medicina), el informatica. Relatia noastra e la distanta, dar imi spune ca doar 2 ani va mai sta in afara, dupa se va reintoarce in Ro definitiv. E destul de dificil de gestionat o asemenea relatie in aceste conditii, mai ales ca suntem amandoi stresati si anxiosi si cand vine vorba de viitorul nostru, ma lasa in stand by si imi spune ca desi isi doreste sa fim mereu impreuna, nu stie ce daca vom reusi asta. Mie imi pare rau ca nu e prea optimist si ma gandesc ca poate doar gandeste realist dar alteori ma gandesc ca poate nu sunt eu persoana aia pentru el, stiti voi. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Inteleg ce spui, putin optimism nu strica, asa este.
Iti spun atât, daca vreti sa fiți împreună, o sa fiți si asta depinde in mare masura de voi. Dar un vis fara un plan rămâne un vis.
Dacă amândoi considerați că merită, veti gasi in timp si mijloacele.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai cu o relatie cu asemenea distanta cred si eu ca nu poti sa ai certitudine ca ține, mie nu mi pare ca sunteti prea compatibili.

| Freya1 a răspuns:

Daca iti faci o relatie cu un om panicos si anxios posibilitatea de a deveni si tu asa este foarte mare.
Daca ai un milimetru de stima de sine scazuta sau nesiguranta, anxietatea si problemele lui te vor prinde si pe tine.Am patit-o si eu intr-o relatie.Eram bine mersi, obtimista dar pesimismul lui si ideea de "vaaai de mine","nu se poate","nu reusim" m-a bagat asa tare in depresie incat chiar nu mai puteam.M-am inchis in casa si nu mai facem nimic pentru ca simteam oricum ca e inutil.
Trebuie sa ii spui direct si fara ocolisuri. Daca ma iubesti iti revi, faci tot posibilul sa fi ok matur si cu capul pe umer ca altfel chiar nu avem de ce sa continua. Daca nu pui punctul pe i te vei imbolnavi de stres.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Multumesc frumos, ai mare dreptate

| Andreeush a răspuns:

Dacă e să fiți împreună o să fiți.
Lucrurile o să vină de la sine.
Ocupă-te de facultatea pe care ai ales-o.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Asa voi face, multumesc.Nu stiu daca voi fi cu el in viitor, e greu. Facultatea la care vreau eu e medicina si cu o asemenea relatie chiar nu stiu daca voi mai avea viata personala.

Răspuns utilizator avertizat
| DanyDav a răspuns:

Lasa lucrurile sa vina de la sine, traieste momentul.

| anonim_4396 explică (pentru DanyDav):

Asa voi face, dar incercam sa ma gandesc si la viitor. De fapt cred ca gandesc cam mult si nu e bine?

| DanyDav a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, si pe alta parte iar nu-i bine daca -i ve da de inteles ca esti acam disperata dupa el, il poti indeparta mai mult. El trebuie sa simta ca inca are de facut eforturi pentru a te cuceri deplin.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DanyDav):

Da pai asta e greseala mea.Acum nu stiu cum s-o mai repar rolling on the floor