| Plushul a întrebat:

Hei TPU.Te poti dezvirgina cu degetele? Adica nu prea cred ca mi-am bagat degetul atat de adanc pentru ca altfel ar fi curs sange nu? Iar mie nu mi-a curs si nici nu simt o durere....deci sunt inca virgina nu?happy

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Esti virgina si vei fi virgina pana la primul tau contact sexual cu un baiat.
Cu degetele poti,cel mult,sa-ti sectionezi himenul ceea ce se pare ca nu s-a intamplat,din moment ce nu ai avut nici un fel de hemoragie,oricat de mica.
Nu e nevoie de nici un fel de adancime,pentru ca himenul este exact la intrarea in vagin, practic il "inchide"!
Dar nu mai fa imprudente si foloseste-ti degetele pentru alte lucrusoare, pentru ca ar fi un accident stupid si greu de explicat.
Acum, insa, nu ti s-a intamplat nimic.

| Plushul explică (pentru greece12):

Nu mi-a curs sange.Si nu am folosit degetele cu intentie tocmai acolo sincer laughing stiu, suna cam stupid.Totusi simt o mica durere jos si un pic la burta dar merg pe idea ca am racit... Oricum multumesc pentru raspuns happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eşti virgină până în momentul în care ai un contact sexual ( indiferent dacă e oral, normal/vaginal sau anal ) cu o persoană ( băiat sau fată )...

Dacă NU introduci degetul/degetele ( sau alte obiecte în vagin ), NU îţi rupi himenul.
Deci, eşti virgină ( şi dpdv fizic ).

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Te poți DEFLORA, nu dezvirgina. De dezvirginat, te va dezvirgina primul penis care intră în vaginul tău. Indiferent dacă mai ai sau nu himenul intact.
Și da, e posibil să te deflorezi și să nu curgă sânge. Sau e la fel de posibil ca himenul tău să fi fost rupt mai demult, sau să ai unul foarte elastic.

| Plushul explică (pentru mihai69):

Deci ca sa inteleg la primul meu contact sexual cu un baiat imi va curge sange...

| mihai69 a răspuns (pentru Plushul):

E o posibilitate, dar nu e sigur că se va întâmpla. Așa cum am spus, e posibil ca himenul tău să fie foarte elastic (și se va rupe abia la o eventuală naștere naturală) sau să fi fost deja sfâșiat de vreun accident minor mai demult. Sau chiar să fie foarte „larg" de la natură.
Ai putea încerca să te examinezi singură, fie cu o oglindă, fie cu o (mini) cameră. (webcam sau normală).

| Vektor a răspuns:

-daca iti bagi degetul in vagin nu te dezvirginezi.
-probabil ai un himen elastic. poti cauta pe google: himen, tipuri de himen, etc si acolo iti va da mai multe detalii si eventual si poze.
-dezvirginare = cand ai contact sexual cu o persoana de sex opus si acesta isi introduce penisul in vagin, chiar daca ti se rupe sau nu himenul.
- in ultimu rand daca ti-ai inceput viata sexuala in mod solo, sa nu uiti sa te speli pe maini si jos, ca sa nu ai vreo surpriza neplacuta (infectii, etc)