| Hypefox a întrebat:

Hei TPU!

Undeva când eram mai mică, mi-a zis cineva la un moment dat ca dacă fetele își încep viața sexuală pe la vârstele mici, li se oprește dezvoltarea si ca e indicat după pubertate ca atunci ești dezvoltat complet. Dar in același timp ca li se mai măresc sânii, devin poate mai voluptoase, in fine.

Si eu stau si ma uit la mine ca, de la varsta de 14ani hai sa zic 15 efectiv eu nu m-am schimbat deloc.

Nu m-am mai înălțat, am rămas la 1m57, am aceeași greutate de 56-57kg, sânii nu mi-au mai crescut adica nu sunt nici mici, am ceva acolo dar la 20 de ani, pana acum, trebuia sa fie totuși un pic mai mari căci totuși cu înaintarea in varsta te schimbi.
Eu viața intimă mi-am început-o după majorat. Adică nu înțeleg chiar si pana in momentul cu intimitățile de ce dezvoltarea mea se oprise deja. Sau cum se zice ca după sex cresc sânii, curul. Eu nimic, la fel fără schimbări de la 15 ani.

Nu am crescut, nu m-am îngrășat sau slăbit, nici mai voluptoasa sa fiu.

Adică undeva încep sa am complexe văzând ca fetele de varsta mea cu care am crescut, ele erau mai mici de înălțime decât mine si acum ma întrec. Unele fără pic de forme si acum nu stiu de unde au pus atâta.

Am afecțiune cu glanda tiroidiană dar este subcontrol de ani de zile. Nu stiu dacă acesta sa fie motivul.

Sau acum eu ma întreb dacă poate ma voi mai schimba fizic după o naștere sau poate dacă as lua anticoncepționale căci am văzut multe fete fără forme după ce luau pastile, dintr-o data parca le dădeau hormonii afara de se rotunjeau asa. Bine ca parca nici asa nu as bagă pastilele alea nenorocite in mine ca sunt toxice. Dar am observat ca pe unele le ajutau.

Acuma voi ce credeți, e normala situația mea?

Cum am zis, încep undeva sa mi creez complexe când ma uit împrejur la persoanele dragi mie si la mine ca eu sunt la fel fără pic de schimbări.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa iti vezi de treaba ta.Pe langa forme rotunde, anticonceptionalele iti dau si multe altele pe care nu le vrei.Din moment ce deja ai probleme cu glanda tiroida, care tine de sistemul endocrin, adica de buna functionare a hormonilor, crezi ca e intelept sa iei anticonceptionale doar ca pentru ca acum se poarta the Kardashians? Gandeste-te bine.

Nu doar genetica are un rol aici ci si alimentatia si alte cele. Inainte nu se concepea ca pubertatea sa inceapa la fetite de 8-9 ani.Acum se intampla, tocmai si din cauza hormonilor cu care este indopata majoritatea carnii de pe piata, a conservantilor si altor ingrediente din mancarea procesata de peste tot din magazine si asa mai departe.

Uita-te la femeile din familia ta si vei gasi raspunsul.Eu am fost in situatia ta si am ajuns foarte bine, sanatoasa, cu o relatie stabila, ba chiar primesc complimente ca arat de 18-20 desi ma apropii de 30. Fix la fel a fost si mama mea, matusa, verisoara.Situatia ta e normala, deci nu te mai complexa inutil.

| Hypefox explică (pentru dullcat):

Înțeleg perfect. Sunt complimentată la fel, am o genetica tânăra chiar, părinții tineri la fel. Sunt doar complexe mici ce își mai fac apariția dar in general primesc complimente si sunt lăudata, chiar niciodată nu mi s-a zis opusul.

| VoidEternal a răspuns:

"Sau cum se zice ca după sex cresc sânii, curul. Eu nimic, la fel fără schimbări de la 15 ani."

Lectii babesti. Sexul nu produce modificari ale dimensiunilor corporale.

| VoidEternal a răspuns:

Afectiunile glandei tiroide pot fi cu siguranta un factor aici. E important sa mergi regulat la medic pentru a tine totul sub control. Nu sunt rare cazurile in care hipotiroidismul da in hipertiroidism si invers deci asa cum esti foarte slaba acum, poti ajunge foarte grasa daca afectiunea glandei tiroida nu este tinuta sub control. Stiu un caz concret, o colega de munca care era extrem de slaba pana la 28-29 de ani si apoi s-a ingrasat foarte foarte mult.

Concluzia ar fi sa mergi regulat la medic si sa nu-ti mai doresti sa te ingrasi, e posibil sa iti fie foarte dor la un moment dat de corpul pe care il ai acum.

| Hypefox explică (pentru VoidEternal):

Buna!
Nu vreau sa ma îngraș laughing am deja burtica chiar dacă am 57kg. Asta e din genetica noastră, mereu solduri si burtica dar o talie frumoasa sa zic. Numai ca dimensiunea sânilor poate, dacă puteau fi mai mari. Sunt potriviți oricum adică nu am avut vreodată ca partenerul sa mi zica ceva sa ma complexeze, ba chiar sunt lăudata de partenerul meu. Asta este strict personal, o dorința ascunsa. Vis a vis de afecțiune, am hipotiroidism cu tendința de îngrășare de asta sunt subcontrol de 8-9 ani. Controalele sunt la ordinea zilei mai ales medicamentele.

| TheGentleman a răspuns:

„Undeva când eram mai mică, mi-a zis cineva la un moment dat ca dacă fetele își încep viața sexuală pe la vârstele mici, li se oprește dezvoltarea si ca e indicat după pubertate ca atunci ești dezvoltat complet. Dar in același timp ca li se mai măresc sânii, devin poate mai voluptoase, in fine."

Numai mituri, inepții și bazaconii.

Creșterea este strict hormonală și genetică. Atât. Restul sunt tâmpenii izvorâte din lipsa de educație.

Aa., dacă de mică ai fi cărat chestii și ai fi fost supuse la munci grele, atunci da, exista șansa să-ți fie influențată creșterea, dar asta doar pentru că vertebrele coloanei vertebrale s-ar fi tasat sau oasele s-ar fi deformat.

Citește mai multă anatomie umană, respectiv cărți de educație sexuală, precum Biblia Vaginului.

Trăiește-ți viața liberă și responsabilă"