| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată, am 16 ani jumate și cred mă confrunt cu pubertate întârziată sau cu probleme hormonale. Nu mi-au mai crescut sânii de la 13 ani și mie tocmai pe la 11 ani mi-a venit ciclu. Nici in înălțime n-am crescut de atunci, având 1, 58 sau mai puțin. La mine sânii încă sunt umflați ca la început de pubertate și am momente când mă dor și sunt foarte sensibili. Recent mi-am făcut analize hormonale și a rezultat ca am deficit de estrogen. Mă confrunt cu multe coșuri pe față, spate, umeri și schimbări de dispoziție. Sunt foarte anxioasă de la o vreme și mi-e rusine sa mai ies in lume. La mine in familie, mama și bunicile, inclusiv verișoarele au sânii mari. Ciclul nu îmi vine regulat și îmi curge puțin. Menționez ca nu sunt slaba, am 50-52 de kg și in urma cu câțiva ani am fost grasa și am slăbit foarte mult fără sa țin vreo dieta sau sa fac sport. Mai menționez și ca am hipertrofie labiala. Adică labiile mici sunt foarte mari și mă jenează când merg, fac sport sau nu pot purta pantaloni mulați și am momente când acestea se inflamează. Vă rog mult sa îmi spuneți ce sa fac și sa ma ajutați! Sunt foarte derutata și nu înțeleg nimic din ce se întâmplă cu corpul meu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| morfeo a răspuns:

Da-ti restart din fabrica

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru morfeo):

Mulțumesc pentru sfat

| morfeo a răspuns (pentru Mariaaa9999):

Acum fara glume, e corpul tau si genetica mostenita de la parinti, genetica nu se poate schimba natural. Daca ai 1.58 inaltime la 16 ani, mai mult de 2-3 cm maxim nu mai cresti. Poti doar sa-ti antrenezi corpul, sa arati mai bine prin sport.

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru morfeo):

Am specificat clar ca la mine in familie sunt toți diferiți, doar eu nu mai cresc și nu ma mai dezvolt