| Mkeynes a întrebat:

Hei, un sfat de la cineva? Prietena mea are 18 ani eu am 21. Suntem de 6 luni impreuna. Nu am jignit-o, nu am vb urat cu ea, i-am dat atentie si iubire. Ea a tost virgina, nu am fortat-o nici cu sexul, am inteles-o. Acum de cateva zile s-a schimbat, e mereu stresata, nervoasa si ne-am despartit ca a zis ca e prea mult pentru ea si ca vrea timp pentru ea. Spune ca inca ma iubeste si nu si-a gasit pe altul. Vrea sa stea singura dar e suparata mai mereu. Ce sa fac? Ca ne-am despartit fara motive grave, oare se intoarce inapoi daca o las nebagata in seama sau gaseste pe altul?
Eu cred ca nu asa usor tinand cont ca si-a inceput viata sexuala cu mine.

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Las-o câteva zile să aibă parte de liniștea aia și încearcă după s-o cauți să-ți explice situația, măcar să-ți zică clar dacă chiar are o problemă și are nevoie de timp sau doar nu te mai vrea.

| MarianWLF a răspuns:

Sa nu crezi ca nu e nimic, ceva s-a intamplat, dar nu vrea sa iti spuna, nu poti tine o persoana cu forta langa tine, deci ori iti spune, ori daca nu, sa nu stai sa insisti ca tie iti faci rau, mergi mai departe.

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric are un motiv dar nu doreste sa ti-l comunice acum, ca nimeni nu se supara fara motiv sau cere pauze.

| Mkeynes explică (pentru Violleta2022):

Nu am fos dur cu ea doar i am spus
Sa nu vorbeasca cu alti baietii
Am zis ca o las sa vb doar cu prietenii ei
Nu are nevoie de altii baietii

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mkeynes):

Dar tu ai taiat orice comunicare cu fetele?
Adica, le-ai eliminat pe toate din FaceBookul tau si Instagram?

| Mkeynes explică (pentru Violleta2022):

Nu le-am sters dar am rupt legatura cu ele
Am ochii doar pentru ea crying
Doar i-am interzis sa nu vb cu baietii
Si a zis ca nu are libertate

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mkeynes):

Corect ar fi ca cei interzici ei, sa-ti interzici si tie, iar ca sa dovedesti ca esti corect, elimini toate fetele de pe site-urile tale de socializarea, ca altfel nu ai cum dovedesti ca nu vorbesti cu el pe ascuns, sau stergi mesajele. Doar eliminandu-le vei putea dovedii ca esti "curat" de suspiciuni.

Ideea mi se pare oricum deplasata, sa interzici cuiva sa nu vorbeasca cu nimeni, ca asa vrei tu.
Asta pare mai mult a control freak si manipulare si nu stiu cate fete or sa-ti accepte asta.

| Mkeynes explică (pentru Violleta2022):

I-am spus doar sa nu vorbeasca cu fostul ca ala inca o vrea inapoi... si ea vb cu el ca prietenii ala vrea mai mult
Si cateodata daca nu o bagam eu in seama ea. Nu ma baga dar facea live pe Instagram sau Facebook sa vb cu alta lume

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mkeynes):

Si daca vorbeste cu fostul ce?
Daca era o fata cu capul pe umeri si te iubea, a vorbi nu doare si nici nu inseamna inselat, doar o simpla conversatie.
Si eu vorbesc cu fostii mei prieteni, dar sotul nu mi-a interzis niciodata asa ceva. Respectul si loialitatea au fost litera de lege pentru amandoi, nefiind nevoie de control, interzicere si manipulare.

Cel mai probabil, fata nu te-a iubit atat de mult pe cat sperai tu si probabil de aceea i-a fost usor sa renunte la tine.
Nici o problema, ca la sex gaseste ea barbati mai experimentati deci, nu-i cazul sa-i plangi de mila.

| mihai69 a răspuns:

Aiurea, vrea timp pentru ea. Vrea să nu te mai vadă.

| Mkeynes explică (pentru mihai69):

Da si spune ca ma iubeste...

| sofisis a răspuns:

Mai fa o incercare de comunicare cu ea, sa incerci sa ajungi la adevaratul motiv pentru care s-a despartit de tine. Ce ti-a zis tie e un mare bullshit. Si parerea mea, las-o si cauta-ti una mai putin bipolara

| cristimihailov a răspuns:

Ia alta.

| Plato a răspuns:

Problema e la ea, si e foarte simplu. Se numeste imaturitate, asa se intampla cand copiii se joaca de-a adultii. Ma refer la ea, nu la tine, desi... meh. Nu e capabila sa-si asume deciziile, nu stie ce vrea, toate simptomele imaturitatii.
Deci ori faci pe baby-sitterul, ori pleci.

| Emma30555 a răspuns:

Daca esti prea gelos nu va merge nici o relatie. Gelozia te face sa o pierzi nu altul. Daca te iubeste si ai un comportanent echilibrat nici o sansa aa te insele. Dragostea e libera tine minte asta

| Mkeynes explică (pentru Emma30555):

Adevarat mersi!

| HadesSs a răspuns:

E clar, are pe altul

| Eduard196 a răspuns:

S-a plictisit de tine. Ai fost baiat prea bun cel mai probabil.

| Mkeynes explică (pentru Eduard196):

Da i am oferit tot ca un prost

| Eduard196 a răspuns (pentru Mkeynes):

Asta e raspunsul. Nu ca nu a avut destula libertate sau ce tot inventeaza ea. Motivele astea ti.le da ca sa scape de intrebarile tale.

| 90210 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate nu e vorba de sex? Poate e stresata cu bacul acum si tu ii ceri atentie si nu o intelegi ca trece printr-o perioada dificila, poate parintii tai nu o plac si se simte prost din cauza asta, poate are probleme cu parintii ei acasa, poate parintii ei nu te plac, poate a ajuns la concluzia ca mai bine ramaneti amici. Comunicarea este foarte importanta. Incearca sa intelegi de ce e suparata. Chiar daca o sa te respinga din prima arata-i ca iti pasa. Si inca o chestie! Chiar daca a fost virgina pana la tine asta nu inseamna ca a devenit obsedata de tine. Baietii au impresia ca daca au dezvirginat o fata acum gata fetele sunt in limba dupa ei. Asta nu e adevarat.

| Ivanov27 a răspuns:

Salut, incerca sa o intelegi, de ce e suparata. Comunicarea este foarte inportanta intr-o relatie. E posibil sa isi doreasca putin spatiu, priveste si din perspectiva ei, poate ai gresit tu undeva fara sa-ti dai seama. Intreab-o ce isi doreste cu adevarat.

| bbobo22 a răspuns:

Faptul ca si-a inceput viata sexuala cu tine nu inseammna din pacate ca o va si continua cu tine. Cu siguranta are ceva nemultumiri si ideal ar fi sa reusesti sa comunici cu ea mai mult. Incearca sa-i respecti decizia si nu o mai cauta vreo saptamana. Las-o sa-i fie dor de tine. Daca a mai aparut si altcineva in viata ei nu poti sa faci nimic, asa ca mai bine nu o urmari si nu te gandi la asta...stiu ca este foarte greu. Motive daca va vrea o sa gaseasca si ca sa fie cu tine si ca sa se desparta de tine.
In tot acest timp incearca sa mergi la sala sau practica orice sport si iesi neaparat cu prietenii in oras. Incearca sa fii un pic mai independent de ea si increzator. Succes!

| Mkeynes explică (pentru bbobo22):

Frumoase vorbe mersi