| oana019235 a întrebat:

Am o problema si as vrea sa ma ajutati. Deci trebuia sa imi vina menstruatia luna aceasta pe 28, dar nu mi-a venit inca. Daca nu imi vine astazi sau maine inseamna ca luna asta nu mi-a venit deloc. Ultimul contact sexual l-am avut pe 8 ianuarie si a fost protejat si de atunci am mai avut menstruatie si tot timpul mi-a venit la timp. Care credeti ca ar putea fi motivul pentru care mi-a intarziat acum? Va rog frumos,un sfat, sunt foarte stresata in legatura cu asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Esti sigura/convinsa ca ciclul tau menstruual este de tip regulat, ca are in mod constant mereu aceeasi lungime ca numar de zile, fiindca doar in acest caz se poate calcula sau anticipa cu o precizie relativa de circa +/- 1-2(3) zile. Fiindca dupa contactul sexual intretinut in data 8 ianuarie s-au produs probabil pana in prezent 2 menstruatii, se poate aprecia ca NU poate fi vorba nici macar de a fi posibil sa poata exista chiar si o sarcina ipotetica, care sa provoace intarzierea actualei menstruatii. In concluzie cel mai probabil poate fi vorba doar de o dereglare hormonala de moment daca ciclul este regulat, sau cauza neinceperii menstruatiei sa o reprezinte un ciclu mai lung comparativ cu celelalte in cazul in care ciclul este de tip neregulat. In ambele situatii nu ar fi cazul sa ai motive de ingrijorare fiindca in mod sigur sangerarea menstruala se va porni in zilele urmatoare. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Probabil ai o derelgare minora( de ce o ai, afli doar la ginecolog). Daca intarzie mai mult de o saptamana, ar trebui sa faci si o vizita la ginecolog. Poti sa ai niste chisturi, sau alte probleme mai grave. Nu cred ca esti insarcinata, si vezi ca si stresul infulenteaza organismul. Linisteste-te si asteapta, cel mai probabil o sa-ti vina happy

| Alexandru0007 a răspuns:

Mai scrie-ne si maine happy
de obicei dupa un contact sexual mai intens, intarzie