| andreeadeea1996 a întrebat:

Am o problema ceva mai intima sper ca ma veti putea ajuta.
Luna trecuta mi-a venit menstra regulat in schimb luna asta nu mi-a venit deloc, tin sa spun ca ultimul contact sexual a fost luna trecuta pe la jumatatea lunii si a fost protejat mi-a venit menstruatia normal si regulat la sfarsitul lunii asa cum trebuia.
Luna asta in schimb nu mi-a venit am avut simptome la un momentdat ma durea burta asa cum ma durea pe mine de fiecare data inainte sa imi vina dar nu mi-a venit si o lunga perioada de timp am avut niste scurgeri maronii abundente care acum sau terminat, tin sa precizez ca in ultima perioada am fost foarte stresata, am slabit brusc si am avut stari de depresie mai tot timpul intarzierea poate fi cauzata din aceste chestii? si scurgerea aceea ce putea fi? va rog sa ma ajutati un sfat va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri/scurgeri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, câte zile ai aceste scurgeri maronii ( şi în ce perioadă ), etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul scurgerilor ( maronii ) respective sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei;
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

În privinţa întârzierilor menstruale, aici este o altă "discuţie" :

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual ( aşa cum bănuiesc ), atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană ( sau una vaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

Toate cele bune.

| andreeadeea1996 explică (pentru bursuc001):

Am 17 ani si pana acum am avut menstra regulata in fiecare luna la sfarsitul lunii nu a fost exact o data fixa dar a fost la sfarsitul lunii.
Ca a fost pe 28 ca a fost pe 30 a fost la sfarsit oricum. Ciclu am de vreo 4 ani iar scurgerile maronii au venit in perioada in care trebuia sa-mi vina menstra acum numai am nimic parca am avut menstra si mi-a trecut

| andreeadeea1996 explică (pentru bursuc001):

Si ultima oara cand am avut menstra a fost regulat luna trecuta

| bursuc001 a răspuns (pentru andreeadeea1996):

DA, păi "detaliile" respective TREBUIA să le postezi de la început ca să NU "mă obosesc" să dau toate "variantele" posibile happy

Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală şi acele scurgeri maronii au fost "menstruaţia" de luna asta.

Totuşi, având în vedere vârsta ta, ar fi posibil să fie vorba de un chist ovarian şi din cauza lui să fi avut menstra acel aspect.

Neapărat să mergi la un control ginecologic!

O zi frumoasă.

6 răspunsuri:
| hondru a răspuns:

Daca zici ca ai facut protejat.atunci se exclude presupunerea ca ai fi insarcinata. posibil vreo dereglare a menstruatiei

| fundrive78 a răspuns:

Mergi la un ginecolog, nu este de gluma. Ai putea fi racita la ovare sau scurgerile alea sa fie din cauza unui chist ovarian sau uterin nu astepta prea mult sa nu apara complicatii. Grabeste-te sa ajungi la un medic ginecolog si sa iti faca niste analize, eventual o ecografie. Multa sanatate si numai bine!