| Teeeodora a întrebat:

Heii.
Am o problemuta cam naspa cu care ma confrunt de ceva vreme...
Am 12 ani și prima menstruatie mi-a venit in aceasta vara. Cand vine ma doare foarte tare burtica dar o durere foarte naspa gen nici nu pot dormi in acea perioada. Cand imi vine, imi vine de 2 ori pe luna si tine cam 7-10 zile de exemplu in noiembrie mi-a venit de pe 26 octombrie pana pe 2 noiembrie apoi pe 20 pana pe 27 iar ieri mi-a venit din nou. Si cand ma duc la scoala sau cand ies afara si e frig simt ca curge foarte mult iar cand sunt in casa foarte lin. Joi dimineata mi-am facut curaj sa ii spun surorii mele despre aceste dureri crunte si alte probleme si a zis ca e posibil sa fie de la dezvoltare si ca maine mergem la doctor.(parintii sunt plecati in UK, ea are 18 ani). Doamna doctorita mi-a explicat ca aceste dureri de burtica, de cap sau de spate sunt din cauza apropierii venirii ciclului., faptul ca stopul imi vine aproape de 2 ori pe luna e din cauza ca nu e reglat inca iar eu doar am impresia. Dar nu stiu imi este frica... Daca mi se face rau? Pot murii din cauza durerii de burta?

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Stai linistita. Abia ti-a venit. Nu poti muri de la o durere. Daca ai o durere foarte grava lesini si atat. Dar esti la inceput, menstruatia ti se va regla. Daca nu ai incredere in respectivul medic te poti duce la altul. Durerile sunt normale.

| Teeeodora explică (pentru GdX):

Nu as dori sa merg la alt doctor deoarece doamna aceasta are pana in 30 de ani (nu am avut curajul sa o intreb) si imi este mai usor sa vorbesc despre corpul si schimbarile din corpul meu dar imi este foarte frica.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acum la inceput si uneori chiar pe parcursul a mai multi ani producerea menstruatiilor poate fi dezordonata fara a se putea nici macar anticipa data la care se va produce urmatoarea MENSTRUATIE. In cazul tau nu a fost vorba de 2 menstruatii intr-o luna, fiindca prima zi de MENSTRUATIE care este prima zi a CICLULUI MENSTRUAL a inceput in luna OCTOMBRIE pe data de 26 iar urmatoarea menstruatie a inceput in luna NOIEMBRIE pe data de 20, deci in luni diferite si la o distanta de 24 de zile intre ele. Numarul mai mare de zile de sangerare de circa 7 zile este de asemenea considerata ca fiind normala d.p.d.v. medical la fel si o cantitate mai mare de menstra eliminata. Aceste aspecte se datoreaza activitatii hormonale inca foarte instabile la varsta ta. Durerile premenstruale sunt provocate de o substanta produsa de organism denumita PROSTAGLANDINA care are rolul de a provoca crampe in musculatura uterului in vederea pornirii menstruatiei. Trebuie sa mergi la farmacie sa ceri ibuprofen, aspirina sau paracetamol. Aceste 3 medicamente; paracetamolul, aspirina si ibuprofenul sunt medicamente care reduc durerea si actioneaza asupra unor functii ale prostaglandinelor. La fel de utila uneori si/sau cu o actiune chiar mai eficienta impotriva durerilor premenstruale comparativ cu medicamentele precizate, se obtine folosind 2-3 cani de ceai/zi preparat din ghimbir sau conuri de hamei cumparate de la plafar. Ceaiul de ghimbir folosit in combinatie cu cel obtinut din hamei in multe cazuri are efecte de-a dreptul miraculoase. Durerea de burta este neplacuta, uneori aproape insuportabila dar in nici un caz nu provoaca moartea. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu, nu poți muri din atât. Când o să naști ce faci?!?
În plus, s-au inventat niște pastile anti-durere foarte eficiente (Aulin etc.).
Nu trebuie să suferi dacă nu e neapărat necesar, roagă medicul să îți dea rețetă pentru analgezice! (ca să le poți lua gratuit; nu e musai să ai rețetă la ele, majoritatea se dau și fără, dar numai pe bani).
Și da, e posibil să ți se facă rău de durere, dacă e chiar așa acută. Dar cum ziceam, ia pastile și trece!
Mai caută opinia și a altui medic, poate există o afecțiune (ovar polichistic de exemplu) care provoacă aceste dureri foarte mari. Dar nu te speria, se tratează! însă e nevoie să știi ce ai ca să te poți trata. De aceea spun că e bine să mai ceri opinia și a alui medic.
Sănătate!

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns:

Doctorul știe cel mai bine.

| Andreea200114 a răspuns:

Ioii scumpa