| am0rphis44 a întrebat:

Heii, TPU! Ma "confrunt", pot spune, cu o problema oarecum ciudata pentru varsta mea (de 16 ani.) si anume: pana acum nu am avut niciun prieten, implicit nici primul sarut. Da, consider treaba asta o "problema", sau nu chiar, dar nu stiu cum s-o definesc pe moment, din simplul fapt ca mai toate prietenele/colegele mele au avut parte de asa ceva, iar eu nu.
Ma simt cam asa cand cineva ma pune sa marturisesc cate ceva despre chestia asta.
Sunt foarte timida, iar eu vad timiditatea mea ca pe un complex; ascult rock, heavy-metal, old hip-hop, gangsta-rap (da, wow laughing ); nu ma imbrac in acelasi fel in care se imbraca alte fete de varsta mea (stiti la ce ma refer); am note mari, pot purta aproape orice fel de conversatie pe aproape orice subiect...
Poate e din cauza celor enumerate mai sus, din cauza felului meu de a fi? Ca na, neavand niciun prieten pana acum, ma intreb ce fel de baiat si-ar dori o ciudata ca mine. laughing._.
So, as vrea sa stiu si eu cum pot trece peste chestia asta?
no trollin please.

Răspuns Câştigător
| queenofsaigon a răspuns:

Nunununununununu.

Nu trece peste asta.

Nu o privi neapărat ca o problemă de timiditate, ci mai mult de standarde. Câte dintre acele fete nu îşi regretă de fapt decizia? Câte s-au despărţit de persoana cu care au avut primul sărut (sau mai grav, nici măcar nu au fost împreună)? Câte pot spune că e o amintire de care îşi amintesc, într-adevăr, în mod plăcut după cel puţin 2 ani?

Nu eşti o ciudată, crede-mă. La vârsta ta e complet normal ce (nu) faci. Nu trebuie să schimbi nimic la tine pentru a fi plăcută de alţii. Dragostea nu se vânează, vine de la sine. Cea mai mare greşeală pe care o poţi face e să disperi.

E uşor să ai primul sărut, ce e greu e să îl faci să fie special. Pentru asta îţi trebuie persoana potrivită. Tu asta vrei, de fapt. Nu te lăsa infulenţată de piţipoance. Nu oferi primul tău sărut lu' Pulea Spătaru doar de dragul de a scăpa de povara că vai, nu te-ai sărutat cu nimeni până acum.

Eu am avut primul sărut la 16 ani, precum şi primul prieten. Încă mai consider că m-am grăbit, să nu mai menţionez că în momentul de faţă ultimul lucru pe care mi-l doresc e un prieten. Şi nu pentru că relaţia mi-ar fi lăsat un gust amar, ci pentru că am atâta timp la dispoziţie, şi atâtea lucruri mult mai importante de făcut...

Enjoy your life as it is. What's meant to happen will find its way.

Şi cel mai important, deşi risc să mă repet, nu te schimba niciodată doar pentru că aşa au făcut alţii. Fii tu însăţi şi fă ce îţi place.

17 răspunsuri:
| CristinaElena96 a răspuns:

Wow,insfarsit un copil care gandeste(in afara de minelaughing). Stii situatia sta in felul urmator, esti o tipa speciala, primul meu sarut culmea l-am avut la 17 ani aproape(in prezent am 17 ani si 3 luni), pe undeva prin ianuarie, deci nu e wow, esti inocenta si speciala, crede-ma nu e nimic anormal.Anormala este lumea in care traim ca la 14 ani nu mai esti virgina iar baietii de 11 ani deja se uita la cur si tate.Anormala este gandirea si mentalitatea oamenilor din ziua de azi. Felicitarile mele pentru stilul tau, nu trebuie sa te fluiere toti baietii ca sa fii frumoasa, fii tu insuti si vei gasi baiatul perfect pentru tine, dar pana la el mai ai multe obstacole.Nu te lasa descurajata fii putin mai sociabila si totul va fi bine.Te pup!

| Vladuthz a răspuns:

Stii, se zice o chestie, nu stiu cat de mult puteti tine cont de aia: Intr-o luma in care toti oamenii au 2 maini, exceptand unul care are una singura, acel tip e considerat,, anormal/ciudat". Insa cosiderand invers, intr-o lume in care tu ai 2 maini si toti cate una, tu esti ciudata.
A avea un prieten nu inseamna implicit fericire, esti sigura ca ele sunt fericite cu prietenul lor? Stai linistita, la enumeratia celor de mai sus as zice ca ai fi prietena perfecta pentru mine laughing (btw nu te supara sa-mi lasi idu intr-un mesaj privat laughing ).
Nu ai peste ce sa treci, doar,, suferi" de sindromul,, luare dupa turma".

| Dariusuu a răspuns:

Ai tot respectul și admirația mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cultura generala si gusturile personale nu prea au multe in comun cu primul sarut.

Poti fi toate cele de mai sus dar in acelasi timp sa fii foarte urata, sau sa-ti curga saliva din gura in timp ce vorbesti...

Glumesc. Nu e nici o graba, timiditatea si bunul simt se gasesc foarte rar in zilele noastre. Felul tau de a fi te va ajuta sa gasesti persoana potrivita pentru tine. E bine sa ai si standarde mai ridicate, daca vrei sa ai parte de un sarut e de ajuns sa stai o noapte pe afara, daca vrei sa ai parte de un sarut cu o persoana deosebita, va trebui mai intai sa o gasesti.

| am0rphis44 explică (pentru anonim_4396):

Da, pai, mi se potriveste vorba aia... "keep ya heels, head and standards high"... bineinteles fara "heels" laughing
acum serios vorbind, stiu ce fel de baieti sunt in lumea asta si ma tot gandesc la probabilitatea (foarte mica) de a-mi gasi un "pretenas" cu aceleasi gusturi in materie de muzica, filme, carti, cu aceleasi interese, cu aceleasi conceptii despre viata, cu aceleasi valori morale si toate cele.
stiu ca nu-i nicio graba, am toata viata inainte, dar na... sper doar sa nu dispara si ultimii baieti cu bun simt, sensibili etc existenti... :-s

| NnDWtf a răspuns:

Multor baieti le plac fetele ca tine (emo/black lovers and so on). Timiditatea e de vina.

| 7639781254 a răspuns:

Esti speciala. Nu-ti face probleme din cauza asta. Tu probabil te lasi influentata de societatea mizerabila in care traim. Eu spun mereu: "respect pentru fetele care la 14 ani isi fac buletin, nu test de sarcina." O s-o adaptez la tine: respect pentru fetele care la 16 ani iau note mari, nu se ling cu toti nespalatii in scari de bloc. Eu cred ca esti cool. Felicitari!winking

| millyca a răspuns:

Daca te face sa te simti bine, eu de 16 ani nu am mai avut o prietena! big grin

| NewTerminator a răspuns:

Timiditatea e putin de vina.
da n vad care e prbl ca asculti genurile acelea de muzica si ca poti purta o discutie pe orice tema.
asta inseamna ca esti iesita din tipar, adica esti normala, ca acuma cu fata si piti toate reusesc da n sunt dorite.
pai fi sigura ca multi baieti care au citit intrebarea ta se roaga sa dea peste tine/o fata ca tine.

da sunt baiatbig grin
si multi zic chesti nasoale despre mine ca si eu sunt la fel ca tine am aproape 15 si n-am stat cu nimeni, da n inteleg efetul acesta de turma"trebuie sa stau cu cineva ca toata lumea sta sau a stat si ma fac de cacao daca n am/am avut prietena".

fi mandra ca inca mai poti sa faci parte din acea perioada in care inca mai suflam cu cornete prin tevi de pexal, si ca nu te lasi influentata de orice trend trecator care apare.

| RisenAngel a răspuns:

Si eu ascult BFMV disturbed etc nu cred ca asta e o problema deloc laughing

| precious30 a răspuns:

Ar trebui sa iesi mai mult dincasa...cred ca te`ar ajuta

| am0rphis44 explică (pentru precious30):

Nu stau in casa 25/24, zic asa, pentru cultura ta generala
in schimb, si eu cred ca te-ar ajuta sa mai dai pe la scoala, dar nu-ti voi zice asta... ooooops, deja am facut-o. my fault.

| Abbcdd a răspuns:

Buna happy Din toate cele enumerate mai sus eu zic ca timiditatea e de vina. sau poate inca nu ai gasit persoana potrivita. Nu iti face griji vezi gasi tu pe cinevawinking

| Bl00dAngel a răspuns:

Trebuie sa iti iei inima in dinti, daca vezi un baiat de care iti place date bine pe langa el si restul vine de la sine

| FrisstyROYAL a răspuns:

Esti o fata foarte speciala, rar mai gasesti o fata ca tine, felicitari pentru gandirea ta!

| am0rphis44 explică:

Interesting ting, asta a fost o tentativa de gluma?!

| PuneManaPeCarte a răspuns:

I love you!